Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜMELER GEZEGENİNE HOŞ GELDİNİZ İÇERİK: KÜMENİN TANIMI VE GÖSTERİMİ BOŞ KÜME SONLU VE SONSUZ KÜME EVRENSEL KÜME EŞİT KÜME DENK KÜME.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜMELER GEZEGENİNE HOŞ GELDİNİZ İÇERİK: KÜMENİN TANIMI VE GÖSTERİMİ BOŞ KÜME SONLU VE SONSUZ KÜME EVRENSEL KÜME EŞİT KÜME DENK KÜME."— Sunum transkripti:

1

2 KÜMELER GEZEGENİNE HOŞ GELDİNİZ

3 İÇERİK: KÜMENİN TANIMI VE GÖSTERİMİ BOŞ KÜME SONLU VE SONSUZ KÜME EVRENSEL KÜME EŞİT KÜME DENK KÜME

4 Yukarıdaki kitaplar bir küme oluşturur.

5 Yukarıdaki meyveler bir küme oluşturur.

6 Verilen örneklerde de görüldüğü gibi çeşitli varlıkların bir araya gelmesiyle oluşan gruplara küme denir.

7 Venn şeması ile gösterme Liste biçiminde gösterme Ortak özellik yöntemiyle gösterme

8 Elemanların kapalı bir bölgede gösterilmesine Venn şeması ile gösterimine denir. Bir N kümesinin elemanları:Pazartesi,Pazar ve Perşembe olsun. Pazartesi Pazar perşembe K Şeklinde gösterilir.

9 Kümenin elemanlarını aralarına virgül koyarak yazmaya liste biçiminde gösterme denir. Şimdide N kümesinin elemanlarını liste biçiminde gösterelim. M:{pazartesi,pazar,perşembe} şeklinde gösterilir.

10 Elemanların ortak bir özellik ile önerme şeklinde yazılmasına “ortak özellik metodu”ile gösterim denir. Şimdide N kümesinin elemanlarını ortak özellik yöntemiyle gösterelim. A:{ Haftanın ile başlayan günleri} şeklinde gösterilir. Her küme ortak özellik yöntemiyle gösterilmez.

11  Kümeler büyük harflerle isimlendirilir.  Kümeyi oluşturan nesnelerden her birine bulundukları kümenin bir elemanı denir.Bir elemanın bir kümeye ait olduğu é sembolü ile,ait olmadığı ise é sembolü ile gösterilir. KÜME VE ELEMANLARI

12 Derya kelimesinin harflerini oluşturduğu kümeyi D harfi ile gösterelim. D E R Y A D DéD EéD RéD YéD AéD

13 a b c d b c d aéM béM céM déM Fakat: a aéM béM céM déM M M

14  BOŞ KÜME BOŞ KÜME  SONLU VE SONSUZ KÜME SONLU VE SONSUZ KÜME  EVRENSEL KÜME EVRENSEL KÜME  EŞİT KÜME EŞİT KÜME  DENK KÜME DENK KÜME

15 Yukarıda verilen sepetteki meyveler kümesine K kümesi diyelim. Sepette meyve olmadığı için K kümesinin elemanı yoktur.Bu sebepten K kümesine boş küme denir. {Æ} ve {0} kümeleri boş küme olmayıp birer elemana sahip iki denk kümedir. ş küme Bir kümenin elemanları yoksa o kümeye boş küme denir.Boş küme veya K={ } şeklinde gösterilir.

16 Eğer kümenin elemanları sayılabiliyorsa kümeye sonlu küme sayılamıyorsa sonsuz küme denir. A={Okulumuzdaki öğrenciler} B= {x| x bir tam sayı ve 1 { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/12/3674497/slides/slide_16.jpg", "name": "Eğer kümenin elemanları sayılabiliyorsa kümeye sonlu küme sayılamıyorsa sonsuz küme denir.", "description": "A={Okulumuzdaki öğrenciler} B= {x| x bir tam sayı ve 1

17 Üzerinde işlem yapılan tüm kümeleri kapsayan kümeye evrensel küme denir. E harfi ile gösterilir. A = { 1, 7, 9 } ve B = { 11, 13 } olsun. Bu kümelerin evrensel kümesi Tek Sayılar veya Sayılar olabilir.

18 Elemanları aynı olan kümelere eşit kümeler denir. M R L N 1 # a 6 1 # a 6 a t a t r ü k a t a t r ü k

19 Eleman sayıları aynı olan kümelere denk kümeler denir. I 5 g 1 8 k S M T V a b c d a b c d


"KÜMELER GEZEGENİNE HOŞ GELDİNİZ İÇERİK: KÜMENİN TANIMI VE GÖSTERİMİ BOŞ KÜME SONLU VE SONSUZ KÜME EVRENSEL KÜME EŞİT KÜME DENK KÜME." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları