Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR 1 AD: MÜRŞİDE SOYAD: EREN BÖLÜM: TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR 1 AD: MÜRŞİDE SOYAD: EREN BÖLÜM: TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö)"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR 1 AD: MÜRŞİDE SOYAD: EREN BÖLÜM: TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö)
NUMARA: KONU: CÜMLEDE ANLAM

2 CÜMLEDE ANLAM 1. EŞ VE YAKIN ANLAMLI CÜMLELER
2. NEDEN- SONUÇ CÜMLELERİ 3. AMAÇ-SONUÇ CÜMLELERİ

3 1Neden-Sonuç (sebep-sonuç) İlişkisi
Bu tür cümlelerde, yargılardan biri, diğerinin gerçekleşmesine neden olmaktadır. Bir de eylemin hangi gerekçeyle yapıldığını bildiren cümleler de neden sonuç ilişkisi vardır. Bu tip yargıları bulmak için yükleme "niçin?" sorusu sorulabilir. "Salıncağın ipi kopunca çocuk yere düştü."

4 2Amaç-Sonuç İlişkisi Öznenin işi, hareketi gerçekleştirme amacı ve sonucu cümle içinde verilir. Bu tür cümlelerde "için, diye, üzere, dolayı, ötürü, maksadıyla..." ifadeleri sıkça geçer. Bu ifadelerden bazıları "sebep-sonuç" bildiren cümlelerde de geçebilir. Amaç-sonuç cümlelerinde "hangi amaçla? hangi maksatla?" soruları sorulabilir. *Ailesini görmeye Almanya' ya gitmiş.

5 3.EŞ VE YAKIN ANLAMLI CÜMLELER
Eş Anlamlı sözcükler aynı varlık ya da kavramı karşılayan farklı sözcüklerdir. Bu kelimelerin yazılışları farklı fakat anlamları aynıdır. *Çektiğimiz sıkıntının nedeni sevgisizlik, bencilliktir. Cümlesinde geçen sıkıntı sözcüğü, Bu seferki yolculuğumuz çileli geçti. Cümlesindeki çile sözcüğüyle eş anlamlıdır.

6 ÖRNEK CÜMLELER 08.01.2013 EŞ VE YAKIN ANLAMLI CÜMLE
Bu seferki yolguluğumuz çileli geçti. Buraya çok güç ulaştık. NEDEN-SONUÇ CÜMLELERİ Bakımsızlıktan ev harabeye dönmüştü. Hediye almadım diye bana darılmış. AMAÇ-SONUÇ CÜMLELERİ Borçlarından kurtulmak için evini satmış. Ailesini görmeye Almanya'ya gitmiş.

7 KONUNUN ÖZETİ Neden sonuç *Aşırı sıcaklar can kaybına yol açtı.
Amaç sonuç *Ailesini görmeye Almanya' ya gitmiş. Eş Ve Yakın Anlamlı Cümleler

8 TEŞEKKÜRLER…

9 KAYNAKÇA aksan, doğan türkçenin gücü türkçenin zenginliklerine tanıklar. istanbul : bilgi yayınevi, Cilt ciltsiz. 2007. atatürkdevrimleri. [Çevrimiçi] [Alıntı Tarihi: çarşamba aralık 2012.] a=X&ei=vx_sUNHjFeyL4gTdzoGoBg&ved=0CFEQsAQ&biw=1280&bih=929


"BİLGİSAYAR 1 AD: MÜRŞİDE SOYAD: EREN BÖLÜM: TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları