Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR!

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR!"— Sunum transkripti:

1 ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR!
EYVAH!!! ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR!

2 4 -5 YAŞ GELİŞİMİ Beden hareketlerini ustalıkla yönlendirir.
Top oyunlarını rahatlıkla oynar. Koşarak merdiven iner –çıkar. Kendi kendine yemek yer, dişlerini fırçalar.Çoğu giysisini giyer –çıkarır. Kalemi becerili olarak tutar.İnsan, ağaç, ev figürlerini çizer. Akranları ve yetişkinlerle iletişiminde başarılıdır. Kuralları anlar ve uygular. Sorumluluk almaktan hoşlanır. Yetişkin desteğine daha az ihtiyaç duyar, daha bağımsızdır. Duygusal yönden daha dengelidir

3 Olayların nedenlerini –sonuçları ile yakından ilgilenir.
Kavram gelişimi hızlıdır. Sayıların anlamlarını kavramaya başlar. 1 –10 arası ritmik sayar. 1 –5 arası rakamları sıraya dizer. 8 rengi tanır Gramer kurallarına uygun konuşur. Karmaşık cümleler üretir. Kitaplara yoğun ilgi duyar.

4 Okul Çağı Çocuğunun Gelişim Özellikleri(6-12 yaş)
Oyunlarda gerekli olan motor becerilerde ustalık kazanır. Kendisine ve gelişmekte olan vücuduna karşı olumlu bir tutum geliştirir. Akranlarıyla iyi ilişkiler kurmayı öğrenir. Uygun kız-erkek rollerini öğrenir. Okuma-yazma ve sayısal alanlarda temel beceriler geliştirir. Kişisel bağımsızlık kazanır. Konuşmaktan ve sorulara cevap vermekten zevk alır. Ancak iyi bir dinleyici değildir henüz. Kurum ve kişilere karşı tutum geliştirir(dönemin sonlarına doğru)

5 Daha önceleri anne baba hayatlarındaki en önemli kişiyken şimdi “öğretmen” ön plana çıkar.
İlerleyen zamanlarda “arkadaşlık” olgusu ön plana çıkar. Okulun farklı bölümlerinin öğrenilmesi,eve gidip gelme yolu,teneffüslere çıkma,çantanın hazırlanması ve sınıftan çıkarken tam toplanması,beslenmelerin tüketilmesi,1. sınıf çocuğunu kazanması gereken becerilerdir.

6 Not: Çocuğunuz solaksa ,onun okumayı geç öğreneceğine dair yanlış bir sanıya kapılmayın! Bu durum endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Çocuğunuzu sağ elle yazması ve yemek yemesi için zorlamayın.. Öneri: Öğretmenler zaten ödevler verecektir;ancak siz de çocuğunuzun yazma becerisini geliştirmesi için ona yardımcı olabilirsiniz:çizim,resim yapma,boyama,nokta nokta şekiller,şekil tamamlama,karalama defterleri,labirentli bulmacalar…

7 !!!Unutulmamalıdır ki her çocuğun bireysel farklılıkları vardır ve okuma-yazmaya geçme zamanı ,bahsedilen becerileri kazanma süresi değişebilir. Çok olağan dışı bir durum olmadığı sürece endişelenmeyin ve çocuğunuza yapabileceğine dair cesaretlendirici cümleler kurun ve onun yanında olduğunuzu ona hissettirin. Bu yeni sürece alışması zor olabilir ;çocuklarınızdan hemen her şeyi gerçekleştirmelerini beklemeyin!!!

8 OKUL KORKUSU Okul korkusu okula gitmek istememe ve gitmeme durumudur. Okula ilk başlama zamanlarında daha sık görülmektedir.

9 Çocukların korkuları gelişimlerinin normal bir parçasıdır
Çocukların korkuları gelişimlerinin normal bir parçasıdır. Bu tür korkular çocuğun çevreye uyum sağlamasını ve kaygılarıyla baş etmesini sağlar. Ancak çocuğun uyum sağlamasını engelleyen korkular da vardır ki bunlardan biri de okul korkusudur.

10 Okul korkusunun her çocukta rastlanan bir durum olduğu söylenemez
Okul korkusunun her çocukta rastlanan bir durum olduğu söylenemez. Ancak ortaya çıkması halinde çocuğun akademik yaşantısını alt üst edebilir, ana babayı çaresiz kılabilir.

11 ÖZELLİKLERİ Bu çocuklar genelde aile bireyleri dışındaki yabancı kişilerle sosyal ilişki kurmakta güçlük çekerler ve utangaçtırlar.

12 Bu çocuklar ailelerine özellikle annelerine bağımlıdırlar
Bu çocuklar ailelerine özellikle annelerine bağımlıdırlar. Anne ve babaları olmadan bir yere gitmek, bir şey yapmak istemezler. Yanlarında anne yada babası olmadan sınıfa girmek istemezler.

13 Okul korkusu geliştiren çocuklar genellikle başarı kaygısı olan uslu, uyumlu, aşırı onay bekleyen, ailesine bağımlı çocuklardır.

14 Evde kaldıkları sürece mutludurlar
Evde kaldıkları sürece mutludurlar. Çeşitli bahaneler uydurup, okula gitmek istemez evde kalmak için ısrar ederler. Karınlarının, başlarının ağrıdığını hasta olduklarını söylerler. Bu yakınmalar evde kalmalarına izin verilmesinde sona erer.

15 Evde kalmak için ağlarlar, bağırırlar, izin alana kadar ısrarlarına devam ederler.

16 NEDENLERİ Okul korkusunun temelinde çocuğun anne babaya çoğunlukla da anneye aşırı bağımlı olması ve ebeveynden ayrılma korkusu yatar.

17 Anne babanın kızgınlıkla söylediği ‘seni artık sevmeyeceğim’, ’ben başkasının annesi olacağım’, ‘seni başkasına vereceğim’ gibi sözler çocuğa ‘seni terk edeceğim’ mesajını verir ve çocuk da anne babadan ayrılma korkusunu yaşar.

18 Çocuk anne babası olmadığında kendisine bir şey olacağından korkuyor olabilir.

19 Kendisi anne babasının yanında olmadığında anne babasına bir şey olacak korkusu yaşıyor olabilir. Bu durum anne babanın çocuğun yanında sürekli hasta olduklarından yakındığı durumlarda görülmektedir.

20 Anne babanın hastalanması, kaza geçirmesi, hastanede yatması gibi anne babadan ayrılma durumlarında okul korkusu ortaya çıkabilir.

21 Yeni bir kardeşin doğumuyla kardeş kıskançlığının ortaya çıktığı durumlarda görülebilir. En kritik dönem ise çocuğun okula başlama döneminde yeni bir kardeşin eve katılmasıdır. Çocuk evden özellikle gönderildiğini düşünür ve okula gitmek istemez.

22 Çocuk kendine güvensizse, anne baba çocuğa ev içinde gerekli sorumluluklar vermiyorsa, çocuk okulda yeni bir sorumluluk almaktan korkabilir.

23 Anne babanın çocuğun okula başlamasıyla birlikte geliştirdikleri endişe ve kaygıları çocuğa yansıtmaları sonucu çocukta okul korkusu ortaya çıkabilir. Anne bunu çok dolaylı, ince mesajlarla çocuğa aktarabilir.

24 Örneğin anne, çocuğa okula başladığında bütün gün onu bekleyeceğini, onu çok özleyeceğini ve birlikte ne kadar güzel zaman geçirdiklerini anlatmaya başladığında ve bunu uzunca bir süre sürdüğünde, çocuk okula başlamayı adeta annesine ihanet olarak görür ve okula gitmek istemeyebilir.

25 Çocuğun anneye duyduğu bağımlılığın yanı sıra annenin de çocuğa bağımlı olması okul korkusu geliştirebilir.

26 Anne babanın aşırı koruyucu tutumu okul korkusuna yol açabilir
Anne babanın aşırı koruyucu tutumu okul korkusuna yol açabilir. Anne baba çocuğu aşırı kolluyor, koruyor, kendi başına bir şey yapmasına izin vermiyorsa çocuk sonuçta pasif, içe kapanık ve bağımlı bir çocuk haline geldiğinden okulda da performans kaynaklı okul korkusu yaşayabilir.

27 Çocuğun geç saatlere kadar ayakta kalması, sabah uykusunu alamaması okula gitmek istememesine sebep olabilir. Bu sebeple okul çağındaki bir öğrencinin 9-10 saat uyuması önemlidir.

28 Anne baba arasındaki kavgalar, aile içi huzursuzluklar, anne babanın boşanması, yakın birinin kaybı gibi durumlarda da çocukta okul korkusu ortaya çıkabilir.

29 Ailenin veya öğretmenin öğrenciyle ilgili yüksek beklenti içerisinde olması, öğrencide performans kaygısına sebep olacağından okul korkusu oluşabilir.

30 ANNE BABAYA ÖNERİLER Anne baba çocukta bağımlılığa yol açacak aşırı koruyucu tutumdan kaçınmalıdır.

31 Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmeli, sorumlulukları yerine getirdiğinde ödüllendirilmelidir. Okul çağına kadar sorumluluk almayan, anne baba tarafından sürekli korunup kollanan çocuk, okuldaki sorumlulukları da almak istemeyebilir.

32 Küçük yaşlardan itibaren çocuğa sosyal beceriler kazandırılmalı, arkadaş kazanması ve bağımsız hareket edebilmesi sağlanmalıdır.

33 Anne babalar çocuk için gereksiz endişeye kapılmamalı ve bu kaygılarını çocuğa hissettirmemelidir.

34 Çocukla, durumla ilgili ne hissettiği paylaşılmalı, duygularını ifade etmesi teşvik edilmelidir. Anne babaların bilmesi gerekir ki; çocuk okula keyfinden gitmemezlik yapmıyordur. Hissettiği korku gerçek bir korkudur.

35 Çocuğa korkacak bir şey olmadığını anlatmak gereksizdir
Çocuğa korkacak bir şey olmadığını anlatmak gereksizdir. Bu korkunun sadece onun başına gelmediğini, onun yaşında diğer çocukların da bu yada buna benzer korkular yaşayabileceklerini söylemek daha sağlıklı olacaktır. Çocuk böylece kendini yalnız hissetmeyecektir.

36 Okula gitme konusunda ödün verilmemeli, mutlaka okula gitmesi sağlanmalıdır. Okula devam etmeme çocuğun okuldan daha çok soğumasına neden olur. Ayrıca çocuk okul korkusu yaşıyor diye okula başlamayı gelecek yıla ertelemek işe yaramayacak, sadece korkuyu gelecek seneye erteleyecektir.

37 Çocuğun okula gitmesi konusunda tüm aile bireyleri tutarlı olmalıdır
Çocuğun okula gitmesi konusunda tüm aile bireyleri tutarlı olmalıdır. Özelikle anne baba bu konuda ayrı tutumlar sergilememelidir.

38 Çocuğu duyduğu korkudan dolayı suçlamak, onunla alay etmek, düzelmesi için tehdit etmek, baskı yapmak doğru değildir. Çocuğa ilgi, anlayış ve sevgiyle yaklaşılmalıdır.

39 Çocuğa neden okula gitmesi gerektiği ve gitmezse neler kaçıracağı anlatılmalıdır.

40 Öncelikle çocuğun bu korkuyu neden duyduğu araştırılmalıdır
Öncelikle çocuğun bu korkuyu neden duyduğu araştırılmalıdır. Konuyla ilgili, okul psikolojik danışmanından bilgi ve yardım alınabilir.

41 PSİKOLOJİK DANIŞMAN BURCU DOĞAN
BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…..


"ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR!" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları