Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Akdeniz bölgesi Akdeniz bölgesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Akdeniz bölgesi Akdeniz bölgesi."— Sunum transkripti:

1 Akdeniz bölgesi Akdeniz bölgesi

2 Genel özellikler Adını güneyindeki denizden alan Akdeniz Bölgesi, kuzey batıda Ege Bölgesi, kuzeyde İç Anadolu Bölgesi, kuzeydoğuda Doğu Anadolu Bölgesi ve doğuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile komşudur. Kıyı uzunluğu doğuda Suriye sınırından batıda Marmaris'e kadar 1542 km'dir. Akdeniz Bölgesinin yüz ölçümü km2 dolayındadır; Türkiye toplam alanının yaklaşık %14'ünü kaplar.

3 Kahramanmaraş: 1.037.492 merkez : 429.000
İLLER VE NÜFUSLAR Adana: merkez : Antalya: merkez : Mersin: merkez : Hatay: merkez : Kahramanmaraş: merkez : Osmaniye: merkez : Isparta: merkez : Burdur: merkez :

4 ADANA KEBAP

5 ADANA PAMUK Pamuk Nedir Ebegümecigiller familyasından, lif ve yağ elde etmek maksadıyla ekilen otsu veya odunsu bir bitkidir. Gövdesi dik, dallanmış ve çok tüylüdür. Yaprakları uzun saplıdır. Meyvesi 3-5 gözlü bir kapsüldür. Her gözün içinde siyahımsı renkli, oval ve üzeri, uzun, sık ve beyaz tüylerle örtülü 5-10 tane tohum vardır. Birçok türü vardır. Yurdumuzda koza veya yerli türü yetiştirilir. Yerli pamuk santimetre boyunda, yan dalları, kısa, gövde ve yaprak sapları siyah benekli bir türdür. Haziran-Temmuz aylarında sarı çiçekler açar. Çiçekleri çabuk solar ve ceviz iriliğinde koza yapar. Kozalar olgunlaştıktan sonra hasat yapılır. Tohumlarının çevresinde meydana gelen ince, yumuşak teller işlenerek hidrofil pamuk yapılır. Çiğit denilen pamuk tohumlarından pamukyağı elde edilir. Hekimlikte kök kabukları ve yaprakları kullanılır. ÇUKUROVA

6 ADANA TAŞKÖPRÜ SEYHAN Adana'nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir. Taşköprü'nün Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru Justinianus zamanında ciddi şekilde onarıldığı aktarılmaktadır. Seyhan Nehri üzerinde bulunan, aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. İlk yapıldığında yarı yarıya daha dar olan köprü daha sonra genişletilmiştir. Köprünün her iki girişinde de bugün bile kullanılan ismiyle, şu anda mevcut olmayan "Kale Kapısı" denilen iki taç kapısı olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. 310 metre uzunluğundaki köprünün genişliği metredir.

7 ADANA SEYHAN SEYHAN Seyhan, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Adana ilinin bir ilçesidir. İlçe, tamamiyle Adana şehir merkezi içerisinde kabul edilmektedir ve tüm ilçeye bir alt tabaka belediye olan Seyhan Belediyesi hizmet vermektedir. Seyhan, Adana ilinin sakinlerinin % 35'ine ve Adana şehrinin sakinlerinin yaklaşık yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'deki en kalabalık beşinci metropol ilçe statüsündedir.

8 ANTALYA KEMER MANAVGAT
Kemer, Akdeniz kıyısında, Antalya`ya 40 kilometre uzaklıkta olan bir ilçesidir. 80`li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

9 ANTALYA KALEİÇİ MURATPAŞA
Kaleiçi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezi’ne verilen isim’dir. Kaleiçi’nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmaktadır.

10 ANTALYA DÜDEN ŞELALESİ
DÜDENBAŞI Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını ’nden alır ve denilen noktada yer yüzüne çıkar. boyunca iki kola ayrılır. Antalya'ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden (ya da Şelalesi) ve Varsak'a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi'dir. Bu iki kola ayrılan şelaler Akdeniz'e dökülür.

11 ANTALYA DAMLATAŞ MAĞARASI
ALANYA 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır. Mağaranın kapısından içeri girince 45-50m uzunluğunda bir geçit, 13-14m çapında ve 15m yüksekliğinde silindirik bir boşluk, ayrıca senede oluşmuş sütunlar vardır. Mağaranın iki katlı olan boşluğu 2500m3 hava ihtiva etmektedir. İçindeki ısı yaz-kış 22,3 °C’dir. Nispi nem %98’dir. Mağara dış tesirlerden arınmış olup havasında bol miktarda asit karbonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760mm’dir. Mağara boşluğunun tamamı m2’dir.

12 MERSİN CENNET CEHENNEM MAĞRASI
SİLİFKE Akdeniz Bölgesinde, Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Narlıkuyu ilçesi yakınlarında iki önemli karstik çukur bulunmaktadır. Obruk olarak adlandırılan bu çökme yapılar kireçtaşından oluşan plato içerisinde gelişmişlerdir. Cennet ve cehennem obrukları keskin köşeli derin çukurluklardır. Bu iki büyük çukur yeraltı mağara sisteminin üst kısmının çökelmesiyle oluşmuş iki bacaya karşılık gelmektedir. Obruğun taban kesimlerine doğru, tavanın çökmesi sırasında yukarıdan düşmüş olan büyük bloklara ve kütlelere rastlanmaktadır. [1][2]

13 MERSİN CEHENNEM ÇUKURU
SİLİFKE Cehennem Çukuru: Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbüaaa olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.

14 MERSİN SİLİFKE Mersin-Silifke yolu üzerindeki eski Korikos kentinin tam karşısında küçük bir ada üzerine kurulmuş kale efsanesiyle ünlüdür. Erdemli’nin önemli turizm merksi olan Kız Kalesinde yaz aylarında büyük canlılık yaşanır.

15 MERSİN HAYVAN BARINAĞI
osmangazi Osmangazi Belediyesi hayata geçirdiği Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi ile örnek bir çalışmaya imza attı. Merkez, hizmet ve teknolojik açıdan gerçekleştirilen örnek bir proje olarak gösteriliyor. Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi Projesi ile sokak hayvanlarının sağlıklı bir ortamda barınması ve yeniden kazanılması hedefleniyor. Projede, 114 dönümlük bir arazi sahipsiz hayvanlar için tahsis edildi. Merkez ile sokaklarda başı boş gezen hayvanlar hem koruma altına alındı hem de onlara yeni bir yaşam alanı sunuldu.

16 HATAY İSKENDERUN Avrupalı sömürgeci devletlerin ilgi odağı haline gelmiş, Orta Doğuda yerleşme planlarında önemli bir yer tutarak rekabet unsuru haline gelmiştir yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşanın oğlu İbrahim Paşanın kumandasındaki Mısır ordusu, Ağa Hüseyin Paşa komutasında ki Osmanlı ordusunu Belen geçidinde ağır bir yenilgiye uğratınca İskenderun kısa bir süre için Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşanın yönetimine girmiştir. 1839`da Tanzimat ile birlikte yapılan idari düzenlemeyle İskenderun, Payas ve Belen ile birlikte Adana eyaletine bağlanmıştır depremi İskenderun`da çok hasara neden oldu yılında Maliye Müfettişi Mesut Bey İskenderun hakkında detaylı bir bayındırlık raporu hazırlayarak maliye nezaretine sunmuştur.

17 HATAY ANTAKYA Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Antakya, bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran bir şehirdir. Birçok çağa, savaşa, olaya karşı dimdik ayakta kalarak direnen Antakya, bu kültür mozaiği içinde bugünlere kadar gelerek kendini kanıtlamıştır. Eski çağlarda dünyanın ikinci büyük şehri unvanına sahip olan Antakya, şu anda da kendi çapında gelişmiş bir şehir konumundadır. Eski tarihlerden günümüze kadar gelen tarihi eserler, Asi Nehri, sokaklar ve caddeler dile gelse, o eski Antakya'yı harika bir şekilde dillendirirdi. Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve başka dinlere, mezheplere mensup insanların bir arada yaşayarak, hiçbir prokovasyona yenik düşmeden bugünlere kadar barış, kardeşlik ve huzur içinde gelmesi, dünyada verilecek en güzel örneklerden birisidir. Çağlar içinde korunan bu çizgiyle Antakya, tarihteki en güzel yerini almıştır. ANTAKYA

18 HATAY KUMLU Kumlu, Hatay ilinin bir ilçesidir. Amik Ovası'nda yer alır. Antakya (Merkez ilçe), Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleriyle komşudur.Amik ovasının merkezinde bulunan ilçe Amik Gölünün istilası altında çeşitli sazlıklarla kaplı bataklık bir yer iken, 1945 yılında iskân yeri olarak tahsis edilmiştir.’Camuzlar’ olarak tabir edilen dört beş ailenin bu topraklara gelip yerleşmesi ile Reyhanlı İlçesi’ne bağlı Killik köyü kurulmuştur. O dönemde nüfus başına 14 dönüm verilmesi üzerine çevre köylerden buraya göçler olmuş, 1947 yılında bataklıkların kurutulması ile göç hızlanmış, zamanla Killik Köyü civarın en büyük köyü haline gelmiştir

19 ADANA YÖRESEL KIYAFETLERİ

20 ANTALYA YÖRESEL KIYAFETLERİ

21 MERSİN YÖRESEL KIYAFETLERİ

22 HATAY YÖRESEL KIYAFETLERİ

23 BATI TOROS DAĞLARI Toros Dağları ya da kısaca Toroslar, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarına paralel olarak, Teke Yarımadası'ndan Suriye'ye, hatta iç kesimlerede uzayarak Irak sınırına varan, içinde bir çok sıradağı da barındıran bir dağ zinciridir. Bu zincirin en yüksek noktası 3767 metrelik Kızılkaya zirvesidir. Toroslar 3 kısımda incelenir. Bölümleri ve zincirdeki sıradağlar batıdan doğuya şöyledir;

24 EĞİRDİR GÖLÜ

25 İzlediğiniz için teşekkür ederiz
Dilara kırkaya Pınar uzunçakmak


"Akdeniz bölgesi Akdeniz bölgesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları