Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Divisio : Spermatophyta Subdivisio:Angiospermae Classis: Magnoliatae Subclassis:Magnolidae Ordo:Magnoliales Familia:Magnoliaceae Genus:Magnolia.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Divisio : Spermatophyta Subdivisio:Angiospermae Classis: Magnoliatae Subclassis:Magnolidae Ordo:Magnoliales Familia:Magnoliaceae Genus:Magnolia."— Sunum transkripti:

1 Divisio : Spermatophyta Subdivisio:Angiospermae Classis: Magnoliatae Subclassis:Magnolidae Ordo:Magnoliales Familia:Magnoliaceae Genus:Magnolia

2 MAGNOLİA-MANOLYA Manolya, Fransız Botanik Profesörü ‘Pierre Magnol’(1715) tarafından isimlendirilmiştir. Doğu Asya ve Kuzey Amerika’da doğal yetişen 80 türü vardır. Yaprak döken ya da herdem yeşil boylu veya küçük boylu ağaçlardır. 1 cins 1 evciklidir

3  Yapraklar sarmal dizili sade yada lobludur.

4  Çiçekler genellikle tamdır.

5  Etamin bol sayıdadır.  Meyvesi folikül ya da üzümsüdür.  Güzel kokuludurlar.

6  Herdem yeşil bitkiler arasında yaprağı en büyük örneklere sahiptir.(M. Grandiflorum)  Bahar ya da yaz aylarında açarlar.  Çoğunun gövde kabuğu çizildiğinde güzel koku çıkar.  Entemogamdır.  Peyzaj da olmazsa olmazlardandır.

7  1 cins 1 evciklidir.  Herdem yeşildir.  Böceklerle tozlaşır.  Gazlara karşı hassastır.  Soğuğa dayanıklıdır.

8  Boy: 25-30m  Çap: 1 m Magnolia grandifloraBüyük çiçekli beyaz manolya 1 m 25-30 m

9  Gövde kabuğu üzeri siğillidir.. M.grandiflora Siğilli gövde

10  15-20 cm uzunluğunda kase gibi çiçeklere sahiptir  Ağustos ayında çiçek açar. M.grandiflora

11  Tomurcukları tek pullu 2-3 cm tüylüdür.  Sarmal dizili tomurcuklara sahiptir.

12 M.grandiflora  15-20 cm uzunluğunda, üst yüz cilalı-parlak yeşil, alt yüz pas rengi ve tüylüdür.

13  Yaprakları geriye kıvrıktır.(rekurvat)  Böylece kauçuk ve kara yemişden ayırt edilir. M.grandiflora

14 Magnolia grandilfora : Gösterişli ve sık görüntülü bu ağaç, parlak yaprakları ve alışılmışın üstündeki ölçekteki çiçekleri ile peyzaja zengin bir tropikal etki katar. Estetik özellikleri açık bir alanda tek başına kullanıldığında daha çok fark edilir. Genelde bu tip mekanların da ortasında kullanıldığı sık görülür. Bunun yanında binaların boş duvarlarının önünde tek olarak kullanımı düşünülmelidir. Pencere önlerine gelen yerlere dikimleri fazla tavsiye edilmez çünkü M. Grandiflora sık dokusu ile içeri güneş girişini engelleyerek kış aylarında mekanların ısınmasını zorlaştırır. Büyümesi için gerekli alan bırakılmalıdır, başka bitkilerin taçları ya da konstruksiyon elemanları tarafından sıkıştırılmaya gelemez. Oldukça temiz bir bitki olduğundan havuzların bulunduğu alanlarında, bina girişlerinin iki tarafında ve çim alanların ortalarında kullanıma uygundur. Sıra halinde yolların kenarlarına dikildiğinde yolun koyu bir şekilde gölgelenmesini sağlar. Altından geçen yayalar kokusundan istifade edebilir. Gardenya, ya da bodur pittosporum gibi parlak yapraklı, zarif formlu bitkilerle desteklendiğinde peyzaja lüks bir görüntü katar. Bu tür karışımlar tatil köyü ve otellerin bahçelerinde kullanılması tercih edilen görüntülerdir.

15

16  4-5 m boylanabilen ağaç ya da çalıdır.  Mart-nisan aylarında yapraklanmadan önce çiçek açması harika bir görünüm kazandırır.

17  Kışın yaprağını döker. M.saulangeanaSaray manolyası

18  İlkbaharda pembe,lila erguvani, renklerde laleye benzer çiçekler açar. M. saulangeana

19 Yaprak 10-15 cm açık yeşil kenarları dalgalıdır. M. saulangeana

20  M.saulangeana ‘’Alba superba’’  M. saulangeana ‘’Lennei’’ (pembe-lila renklerde)  M. Saulangeana’’Susan’’(pembe hafif kokulu)  M. Saulangeana’’ Nigra’’(erguvani renkte)

21

22

23

24

25  Yuvarlağımsı taca sahiptir.  Yavaş gelişir.  Sık dallıdır.

26  Yaprakları elips yada yumurta biçiminde, taze iken her iki yüzü tüylü 7-12 cm uzunluğundadır.  Çiçekleri beyaz renkli güzel kokulu yıldız biçimindedir.

27  5 m boylanabilen çalı formlu ağaçtır. M.stellataYıldız çiçekli manolya

28

29  1 m ya da daha fazla boylanabilen çalıdır.  Yayvan formludur.  Çiçekleri büyük dikine lale formludur

30  Yapraklarının her iki yüzü yeşildir.Ters yumurta biçiminde parlak, sivri uçlu 10-15*6- 10 cm boyutundadır.  Genç yapraklar tüylüdür.  Taç yaprakları 6 adet uzun yumurtamsı biçimli, dışta morumsu içte beyaz renklidir.

31


"Divisio : Spermatophyta Subdivisio:Angiospermae Classis: Magnoliatae Subclassis:Magnolidae Ordo:Magnoliales Familia:Magnoliaceae Genus:Magnolia." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları