Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Isı ve sıcaklık Sıcaklık duyularla algılanmakta ve genellikle “sıcak” ve “soğuk” kavramlarıyla ifade edilmektedir. Ekleyen: Netlen.weebly.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Isı ve sıcaklık Sıcaklık duyularla algılanmakta ve genellikle “sıcak” ve “soğuk” kavramlarıyla ifade edilmektedir. Ekleyen: Netlen.weebly.com."— Sunum transkripti:

1 Isı ve sıcaklık Sıcaklık duyularla algılanmakta ve genellikle “sıcak” ve “soğuk” kavramlarıyla ifade edilmektedir. Ekleyen: Netlen.weebly.com

2 Isı ve sıcaklık  Sıcak ve soğuk iki cisim birbirine temas ettiğinde, sıcak olan soğur, soğuk olan da ısınır. Belirli bir süre temas halinde kaldıklarında ise aynı sıcaklığa gelir.  Sıcaklık ısı geçişine neden olan bir etkendir.

3 Isı ve sıcaklık  Sıcaklık termometre ile ölçülür.  Sıcaklık birimi derece santigrattır.  Enerji türü değildir.

4 Isı ve sıcaklık  Isı, belirli sıcaklıktaki bir cisimden, daha düşük sıcaklıktaki bir cisme, sıcaklık farkı nedeniyle geçen enerjidir.  Yani, sıcak bir cisimden daha soğuk bir cisme aktarılan bir iç enerjidir. Isı daima sıcak cisimlerden soğuk cisimlere akar.

5 Isı ve sıcaklık  Isı bir enerji türüdür.  Isı birimi kalori veya joule’dir.  Isı kalorimetre ile ölçülür.

6 Beyin fırtınası  *** Isı enerjisi hangi kaynaklardan elde edilmektedir.

7 Beyin fırtınası  Bir bardak kaynar suyla deniz suyunun farkı nelerdir?

8 Beyin fırtınası  *** buza dokunduğumuzda, elimizle buz arasında nasıl bir ısı alışverişi olmaktadır?

9 Beyin fırtınası  Kar yağarken mi yoksa erirken mi daha soğuktur? Ekleyen: Netlen.weebly.com


"Isı ve sıcaklık Sıcaklık duyularla algılanmakta ve genellikle “sıcak” ve “soğuk” kavramlarıyla ifade edilmektedir. Ekleyen: Netlen.weebly.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları