Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Araştırma Bilgi Sistemleri Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü 2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Araştırma Bilgi Sistemleri Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü 2013."— Sunum transkripti:

1 ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Araştırma Bilgi Sistemleri Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü 2013

2 SİGARANIN SİGARANIN ZARARLARI ZARARLARI

3 SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ; ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir.

4 Bu zehirli bitki Bu zehirli bitki ister elde ister fabrikada işlensin ister elde ister fabrikada işlensin zararlı özelliklerinden zararlı özelliklerinden arınamaz. arınamaz.

5 ARSENİK KARBON MONOKSİT METHANOL BOYA AMONYAK NİKOTİN METHAN KADMİNYUM SİTRİK ASİT BÜTAN TOLUENE RADON ASETON

6 Methanol; DDT; DDT; Fenol; + + Dezenfektan olarak kullanılır, zehirlidir. Yasaklanmış bir böcek öldürücüdür. Roketlerde de kullanılan Kuvvetli bir yakıttır, zehirlidir.

7 Yüksek dozu ölümcüldür, zehirlidir. Güve ilacında bulunur, zehirlidir. Pil yapımında kullanılır, zehirlidir. ++ Kadmiyum; Naftalin; Kurşun ;

8 Temizlik malzemelerinde Kullanılır,zehirlidir. Öldürücü zehirdir. ++ Siyanür; Arsenik; Amonyak; Öldürücü zehirdir.

9 Nikotin Nikotin Son derece zehirlidir.1 mg Nikotin Son derece zehirlidir.1 mg Nikotin (toplu iğne başı kadar) insanı öldürmeye (toplu iğne başı kadar) insanı öldürmeye veya felç etmeye yeter,bu sebeple ziraatta tarım ilacı olarak kullanılır. tarım ilacı olarak kullanılır.

10 Nam – ı diğer “Egzoz Gazı”, kanserojendir Karbonmonoksit

11 Katran Günde 1 paket sigara içilirse, vücutta 3 ayda bu kadar katran birikir. 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir.

12 ve Katranda da Bilinen 63 tane kanserojen madde vardır

13 SİGARA ve ETKİLERİ

14

15

16 ve veÖlüm Sigara içenlerin Sigara içenlerin kanserden ölüm oranı, içmeyenlere göre 15 ile 25 kat fazladır. Sigara Kanser

17 Akciğer kanseri olma riskiniz 13 - 22 kat Ağız kanseri olma riskiniz 3 - 30 kat Dişeti kanseri olma riskiniz 5 - 14 kat Dil kanseri olma riskiniz 4 - 33 kat Bademcik kanseri olma riskiniz 7 - 11 kat Gırtlak kanseri olma riskiniz 16 kat Yemek borusu kanseri olma riskiniz 8 - 10 kat Mesane kanseri olma riskiniz 3 - 5 kat Pankreas kanseri olma riskiniz 2 kat Böbrek kanseri olma riskiniz 5 kat Prostat kanseri olma riskiniz 2 kat Rahim ağzı kanseri olma riskiniz 17 kat Kan kanseri olma riskiniz 2 - 3 kat İçtiğiniz sigaradan dolayı 17

18 DUDAK KANSERİ DİL KANSERİ

19 Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarına göre akciğer kanserinin %85’i sigaradan kaynaklanıyor.

20 Türkiye’deki kayıplar (Akci ğ er kanseri için sa ğ lık harcaması)  HÜ Hastanesi 1999-2002 yılları Akciğer kanseri – tıbbi harcamalar  Tanı için: 1.5 milyar TL  Tedavi için: 9.5 milyar TL  1/3 kanser tedavisi – 2/3 komplikasyon tedavisi  Toplam 11 milyar TL.  Tanıdan sonra yaşam süresi – 7 ay

21 Sigaradan her nefes çekildiğinde, Sigaradan her nefes çekildiğinde, dumanla beraber 300 milyon ile 3 milyar partikül akciğere girmektedir. dumanla beraber 300 milyon ile 3 milyar partikül akciğere girmektedir.

22 SİGARA KANSERİ NASIL OLUŞTURUR ? SİGARA KANSERİ NASIL OLUŞTURUR ? Sigara dumanı içerisinde en önemlisi katran olan çok sayıda kanserojen madde bulunur.Bu maddeler hücrelerin daha hızlı ve fazla bölünmesine neden olurlar düzensiz hücre kümeleri oluşturarak kansere neden olurlar.

23 Vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelmesi için tek bir hücrenin hasar görmesi yeterlidir. İŞTE BU KADAR KOLAY…

24 normal KOAH

25 Sigara, solunum yollarını ve akciğerleri çalışamaz hale gelecek şekilde hasara uğratır. Yaşamınızı nefes darlığı içinde, oksijen tüpüne bağlı ve yatağa bağımlı olarak tamamlamak ister misiniz ?

26 Akciğerlerde Normal hücre yapıları Ve kirlenen hücre yapıları

27 SONUÇ

28 Damar tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişen hastalıklar; * Hipertansiyon * Kalp krizi * Felç * Vücudun uç noktalarından (Ayak ve el parmakları) yukarı doğru gelişen damar tıkanmaları (gangrenler)

29 normal damar kesiti daralmış damar kesiti

30 GANGREN Hastalık sigara içen kişilerde ve çoğunlukla 20-40 yaş arasında Görülür. Damarlarının yapısı kalıcı olarak bozulduğundan el ve ayak parmaklarına yeterli miktarda kan ve oksijen gitmez, bunun sonucunda da bu organlarda damar tıkanıklığı meydana gelir.

31 KALP KRİZİ

32  Tükürükte laktobasil↑  Mantar sayısında ↑  Diş eti ve diş çevresi kemik dokusunda dejenerasyon(Yıpranma, Diş eti Çekilmeleri) PEKİ YA GÖRÜNTÜ ? PEKİ YA GÖRÜNTÜ ?

33 Ses Tellerinde KanserDudakta kanser

34 BAĞIMLILIK NEDİR? Kontrolünü yitirip, BİR MADDE’ ye bağlanma durumudur

35 Sigara zor anlarda bir dost gibi görünür belki ama, düşman olduğunu anladığınızda artık yapacak bir şey yoktur.

36 Sigara içmek sanıldığı gibi sosyal bir davranış değil, madde bağımlılığı olarak kabul edilen bir hastalıktır.

37 ve kesinlikle tedavi edilmelidir.

38 Sigara içmeyi deneyen gençlerin yarısı sigara bağımlısı olmaktadır. Başlangıçta oyun gibi başlayan bu korkunç alışkanlık, ilerleyen yıllarda kişileri nikotin bağımlısı ve hasta biri haline getirmektedir.

39 Sigara içenlerin % 70’i sigarayı bırakmak ister. Sigaraya alışmak kolay, bırakmak ise zordur.

40 İçtiğiniz Her Sigara Tabutunuza Çakılan Bir Çividir.

41 DİKKAT !!! Sigara içenlerin çoğunluğu sigaraya 20 yaşından önce başlar.Sigara firmaları bugünün sağlıklı gençlerini, yarının sigaraya bağımlı devamlı müşterisi yapmak isterler. Sigarayı bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesinin sigara bağımlısı olma riski yüksektir.

42 Neden başlanır ?  Stresli durumlarda psikolojik rahatlama hissi,  Utangaçlığı kaldırmak,  Cesaret almak,  Bir gruba ait olmak,  Farklı ve değişik gözükmek,  Merak,  Özenti,  Ve diğer bahaneler…

43 Sigara içen gençlerin;  Okul başarısı düşüktür  Dikkat toplama güçlüğü vardır  Kasları zayıftır  Göğüs çevresi iyi gelişmez  Boyları kısa kalır  Sık hasta olurlar

44 Bir kereden bir şey olmaz hadi sende yak bir tane…  İçilen her sigaranın insan sağlığına zararı vardır.Az sayıda sigara içenlerin akciğerlerinde bile bozukluklar görülmüştür.  Ve sigara içenlerin büyük çoğunluğu az sayıda sigara içmeyi başaramamaktadır.

45 Bağımlılığa Giden Yolda Diğer Bir Tehlike Bağımlılığa Giden Yolda Diğer Bir Tehlike Sigaranın zararları yavaşça ve sinsice ortaya çıkar.Bu nedenle içen kişiler tehlikenin bilincinde olmadan içmeye devam ederler. Sigaranın zararları yavaşça ve sinsice ortaya çıkar.Bu nedenle içen kişiler tehlikenin bilincinde olmadan içmeye devam ederler.

46 Sigara yoksulların ve eğitimini tamamlamamış kesimin,sömürülmesini amaçlayan ekonomik bir silahtır. Akıllı davranın, sağlığınızı ve geleceğinizi başkalarının kazancı için harcamayın ! ! !

47 PASİF İÇİCİLİK Sigara; içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan Sigara; içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan 1 kişinin ölümüne neden olmaktadır. 1 kişinin ölümüne neden olmaktadır.

48 Başkasının içtiği sigara dumanına en çok kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır. Genelde sevdiklerimiz, anne babamız, eşimiz, kardeşimiz tarafından zehirleniriz. “.

49 Evde sigara içiliyorsa BUNDAN EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENMEKTEDİR.

50 Sigara içenler sadece kendilerine değil, çevrelerine de zarar verirler.

51 Sigara ve İstatistikler Önümüzdeki 30 yıl içinde sigara; AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan Öldürecektir.

52 TÜRKİYE VE ABD’DE SİGARA TÜKETİMİ (MİLYAR/ADET)

53 İçilen her sigara, insan yaşamını 5 dakika kısaltır. Erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır.

54 Dünyada; 1.1 milyar sigara tiryakisi var yani yetişkin nüfusun 3’te 1’i Sigaradan her yıl 4.9 milyon kişi ölüyor, yani günde 13.000 kişi --- 2025 yılında sigara nedeni ile yılda 10 milyon kişinin öleceği varsayılıyor.

55 Türkiye’de; 17 milyon sigara tiryakisi var yani yetişkin nüfusun %44ü Sigaradan her yıl 70-100 bin kişi ölüyor, yani günde 250 kişi

56

57 Günde 1 paket olmak üzere 20 yıldır sigara içen bir kişi ; Dünyaya miras olarak, sonsuza kadar yok olmayacak 15 kg sigara izmariti bırakır.

58 Günde 1 paket olmak üzere 20 yıldır sigara içen bir kişi için;  7200 adet yetişkin ağaç kesilmiştir (yaklaşık 30.000m2 ağaçlık alan)

59 SİGARA İÇERKEN MASUM GELEBİLİR AMA SİZDEN BİR CANAVAR YARATIYOR

60 TÜM BUNLARA RAĞMEN!!!

61 BİZDEN SÖYLEMESİ BİZDEN SÖYLEMESİ ZATEN SİGARA SİZE AYRI BİR HAVA VERMİŞMİ ????????

62

63 Teşekkürler Sigaraya, HAYIR!!!!!


"ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Araştırma Bilgi Sistemleri Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü 2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları