Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PLATANUS ACERİFOLİA (AKÇAAĞAÇ YAPRAKLI ÇINAR). SİSTEMATİĞİ Alem : Plantae Bölüm : Magnoliophyta Magnoliophyta Sınıf : Magnoliopsida Magnoliopsida Alt.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PLATANUS ACERİFOLİA (AKÇAAĞAÇ YAPRAKLI ÇINAR). SİSTEMATİĞİ Alem : Plantae Bölüm : Magnoliophyta Magnoliophyta Sınıf : Magnoliopsida Magnoliopsida Alt."— Sunum transkripti:

1 PLATANUS ACERİFOLİA (AKÇAAĞAÇ YAPRAKLI ÇINAR)

2 SİSTEMATİĞİ Alem : Plantae Bölüm : Magnoliophyta Magnoliophyta Sınıf : Magnoliopsida Magnoliopsida Alt Takım : Hamamelidales Hamamelidales Familya : Platanaceae Platanaceae Cins : Platanus Platanus  Platanus x acerifolia (milld.), platanaceae (çınargiller) familyasından, hibrid (melez) bir ağaç türüdür. platanaceae familyasındanhibridağaçplatanaceae familyasındanhibridağaç

3 PLATANUS ACERİFOLİA (Willd.) : Doğu Çınarı (Platanus orientalis) ile Batı Doğu Çınarı (Platanus orientalis) ile Batı Çınarının (Platanus occidentalis) doğal bir Çınarının (Platanus occidentalis) doğal bir hibriti olarak benimsenmektedir.Diğer bir adı da “Londra Çınarı”dır. hibriti olarak benimsenmektedir.Diğer bir adı da “Londra Çınarı”dır.

4 25-35m.’ye değin boylanabilen, kışın yaprağını döken, simpodial büyüme yapan 1 cinsli,1 evcikli, anemogam, boylu ağaçlardır. Gövde kabukları büyük levhalar halinde kavlar ve sonra dökülür.Krem rengi lekelidir. 25-35m.’ye değin boylanabilen, kışın yaprağını döken, simpodial büyüme yapan 1 cinsli,1 evcikli, anemogam, boylu ağaçlardır. Gövde kabukları büyük levhalar halinde kavlar ve sonra dökülür.Krem rengi lekelidir.

5 Tomurcuğu tek bir pulla külah gibi örtülü, küt uçlu ve kahverengidir. Yaprak dökümüne kadar tomurcuk, yaprak sapı tarafından gizlenmiş durumda bulunur. Ancak yaprak döküldükten sonra görülebilir. Tomurcuğu tek bir pulla külah gibi örtülü, küt uçlu ve kahverengidir. Yaprak dökümüne kadar tomurcuk, yaprak sapı tarafından gizlenmiş durumda bulunur. Ancak yaprak döküldükten sonra görülebilir.

6 Yapraklar uzun saplı ve 5-7 lobludur. Işınsal damarlanma gösterir. Sarmal dizilidirler. Çiçekler başçık halinde küremsi büyük çaplı (P.orientalise nazaran) kurullar oluşturur ve bu kurulların 2-3’ü bir eksen üzerindedir. Yapraklar uzun saplı ve 5-7 lobludur. Işınsal damarlanma gösterir. Sarmal dizilidirler. Çiçekler başçık halinde küremsi büyük çaplı (P.orientalise nazaran) kurullar oluşturur ve bu kurulların 2-3’ü bir eksen üzerindedir.

7 Erkek ve dişi çiçekler aynı görünümlü kurullar Erkek ve dişi çiçekler aynı görünümlü kurullar oluşturur.Bileşik meyveyi oluşturan nusların oluşturur.Bileşik meyveyi oluşturan nusların diplerinde uzun tüy demetleri vardır. Olgunlaşan meyve dağılır. Çanak yapraklar diplerinde uzun tüy demetleri vardır. Olgunlaşan meyve dağılır. Çanak yapraklar 3-8 parçalı ve tüylüdür.Taçyaprakta aynı sayıdadır. Erkek 3-8 parçalı ve tüylüdür.Taçyaprakta aynı sayıdadır. Erkek çiçeklerin çiçeklerin flamentlerinin flamentlerinin çok kısa olan 3-8 çok kısa olan 3-8 etamni bulunur. etamni bulunur.

8

9 Gazlara ve tozlara diğer Platanus türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle P.acerifolia, Batı Avrupa ve İngiltere’de park ve yol ağacı olarak Batı Çınarından Gazlara ve tozlara diğer Platanus türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle P.acerifolia, Batı Avrupa ve İngiltere’de park ve yol ağacı olarak Batı Çınarından daha çok kullanılmıştır. daha çok kullanılmıştır.

10

11

12

13

14

15 ÇINARLAR ESKİ ÇAĞLARDAN BERİ BİLİNEN,KİMİ ÜLKELERCE KUTSAL OLARAK BENİMSENEN ULU AĞAÇLARDIR.


"PLATANUS ACERİFOLİA (AKÇAAĞAÇ YAPRAKLI ÇINAR). SİSTEMATİĞİ Alem : Plantae Bölüm : Magnoliophyta Magnoliophyta Sınıf : Magnoliopsida Magnoliopsida Alt." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları