Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

THYMUS (kekik). Familyası Labiatae Labiatae Türk ismi; Kekik Türk ismi; Kekik Türkiye de 14 tanesi endemik olmak üzere 39 tane thymus türü bulunmaktadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "THYMUS (kekik). Familyası Labiatae Labiatae Türk ismi; Kekik Türk ismi; Kekik Türkiye de 14 tanesi endemik olmak üzere 39 tane thymus türü bulunmaktadır."— Sunum transkripti:

1 THYMUS (kekik)

2 Familyası Labiatae Labiatae Türk ismi; Kekik Türk ismi; Kekik Türkiye de 14 tanesi endemik olmak üzere 39 tane thymus türü bulunmaktadır. Türkiye de 14 tanesi endemik olmak üzere 39 tane thymus türü bulunmaktadır.

3 Peyzaj Yönünden Kullanışı: Kaya bahçelerinde … Kaya bahçelerinde …

4 Genellikle yaprakları oval kısa saplıdır. Yapraklarında ve çiçeklerinde timol ve simol salgıları bulunur. Genellikle yaprakları oval kısa saplıdır. Yapraklarında ve çiçeklerinde timol ve simol salgıları bulunur.

5 Çiçekleri; beyaz, mor, kırmızı ve pembe renklerinde olabilir. Çiçekleri; beyaz, mor, kırmızı ve pembe renklerinde olabilir. Çiçeklenme haziran ve eylül ayları arasındadır. Çiçeklenme haziran ve eylül ayları arasındadır.

6

7

8

9 Işık isteği fazla, toprak isteğinde ise kanaatkardır. Işık isteği fazla, toprak isteğinde ise kanaatkardır.

10 Thymus serpyllum Labiatae familyasında bulunmaktadır. Labiatae familyasında bulunmaktadır. Türkçe ismi; türk kekiği Türkçe ismi; türk kekiği

11 Peyzaj yönünden kullanımı Kaya bahçeleri ve refüjlerde…. Kaya bahçeleri ve refüjlerde….

12

13 Fizyonomik Özellikler; Yaprak; oval, iki kenarında kulakçığa benzeyen yaprakçıklar vardır. Ayrıca yapraklar kısa saplıdır. Yaprak; oval, iki kenarında kulakçığa benzeyen yaprakçıklar vardır. Ayrıca yapraklar kısa saplıdır.

14

15 Çiçekleri; gösterişli pembe ve mor renklerinde, küre halinde sürgünün ucunda toplanmıştır. Çiçekleri; gösterişli pembe ve mor renklerinde, küre halinde sürgünün ucunda toplanmıştır.

16

17 Çiçeklenme zamanı; Temmuz eylül arasında dır. Çiçeklenme zamanı; Temmuz eylül arasında dır.

18 Gövdesi, kiremit renginde hafif tüylüdür. Gövdesi, kiremit renginde hafif tüylüdür.

19 -Dayanıklılık; 1-Soğuğa dayanıklı 2-kuraklığa dirençlidir. 2-kuraklığa dirençlidir. -Işık isteği; ışıklı ortamları sever. -Herdemyeşildir. -En önemli özelliği; yapraklarında ve çiçeğinde bulunan salgılardır.

20

21 Kekiğin formu; koniktir. Kekiğin formu; koniktir. Dokusu ise; incedir. Dokusu ise; incedir.

22

23 Kitle olarak intiba oldukça sıktır. Kitle olarak intiba oldukça sıktır. Olgun yaprak rengi; koyu yeşil renklidir. Olgun yaprak rengi; koyu yeşil renklidir.

24

25 Thymus vulgaris Esas kekik Esas kekik Vatanı Güney Amerikadır. Vatanı Güney Amerikadır.

26 Yaprakları oval,kısa saplı ve karşılıklı dizilmiştir. Yaprakları oval,kısa saplı ve karşılıklı dizilmiştir.

27

28 Çiçek;beyaz renkli küre şeklinde toplanmış oldukça gösterişlidir. Çiçek;beyaz renkli küre şeklinde toplanmış oldukça gösterişlidir.

29

30 Çiçeklenme zamanı; haziran eylül arasında çiçek açar. Çiçeklenme zamanı; haziran eylül arasında çiçek açar. Kabuk ve gövdesi; kiremit rengindedir. Kabuk ve gövdesi; kiremit rengindedir.

31

32 Işık isteği; güneşli alanları sever. Işık isteği; güneşli alanları sever. Toprak isteği; kurak ve kayalık alanlar. Toprak isteği; kurak ve kayalık alanlar. Su isteği; azdır. Su isteği; azdır. Dayanıklığı; rüzgara ve kuraklığa dayanır. Nem isteği azdır. Dayanıklığı; rüzgara ve kuraklığa dayanır. Nem isteği azdır.

33

34

35 Herdemyeşildir. Herdemyeşildir. En mühim özelliği; yaprak ve çiçeklerinde aromatik salgılar bulunmasıdır. En mühim özelliği; yaprak ve çiçeklerinde aromatik salgılar bulunmasıdır.

36

37 Formu; koniktir. Formu; koniktir. Dokusu; ince dokuludur. Dokusu; ince dokuludur. Olgun yaprak rengi; koyu yeşildir. Olgun yaprak rengi; koyu yeşildir.

38

39

40 Peyzaj yönünden kullanımı Kaya bahçelerinde kullanılır Kaya bahçelerinde kullanılır

41


"THYMUS (kekik). Familyası Labiatae Labiatae Türk ismi; Kekik Türk ismi; Kekik Türkiye de 14 tanesi endemik olmak üzere 39 tane thymus türü bulunmaktadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları