Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm 08: KUTUPLANMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm 08: KUTUPLANMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak."— Sunum transkripti:

1 Bölüm 08: KUTUPLANMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.
Fizik Bölümü

2 GENEL BİLGİLER Tüm elektromanyetik ışınımlar, uzayın her doğrultusunda yayılma doğrultusuna ve birbirine dik elektrik ve manyetik alanların boşlukta yayılması belirlidir. Üstelik her alan bir tek düzleme paralel kalıyorsa “düzlem kutuplanmıştır” denir. Deneyde kutuplanmamış ışık ve kutuplanmış ışık özellikleri araştırılarak farklı yöntemlerle elde edilecek kutuplu ışık gözlemlenecektir.

3 KUTUPLANMA Bir dalganın bir çok yöntemle düzlem kutuplu veya dairesel kutuplu hale getirilmesi mümkündür. Bu deneyde iki farklı yöntemle, kutuplayıcı kullanarak ve yansıma yoluyla kutuplanmış ışık gözlenecektir : Deneyde kullanılan ışık kaynağı kutuplanmamış kaynaktır. Önüne bir kutuplayıcı koyularak ikinci bir kutuplayıcı yardımıyla ışık tüm yönler boyunca gözlenir. Bunun sonucunda geçen ışığın belli yönlerde maksimum belli yönlerde minimum olduğu belirlenebilir.

4 Şekildeki gelen ışının davranışına göre yansımış ve kırılmış ışınlar arsındaki açı 90˚ ise gelen ışının normalle yaptığı açı Brewster açısı olarak tanımlanır ve yansıyan ışına bir kutuplayıcı ile bakıldığında kutuplu olduğu gözlenebilir.


"Bölüm 08: KUTUPLANMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları