Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zerdali Dalı Mısın?.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zerdali Dalı Mısın?."— Sunum transkripti:

1 Zerdali Dalı Mısın?

2 Bu türkünün hikayesi Çankırı'nın Çerkeş kazasının HacıBey köyünde yaşanmıştır. Altı çocuğuyla beraber yoksul bir hayat süren, bütün umutları toprağa bağlı bir aile vardır. Bu ailenin Gülbahar isimli bir de güzel kızları vardır. Henüz on beş yaşında olan Gülbahar'ın gönlünde köyün zenginlerinden bir ağanın oğlu Murat yatmaktadır. Murat bu sevgiden habersizdi.

3 Gülbahar her gün testisini alır çeşmeye gider
Gülbahar her gün testisini alır çeşmeye gider.Gider ama düşüncesiyle Murat'ı da beraberinde götürür. Testisini doldurur. Penceresinin önündeki zerdali ağacını sular,ama bu işleri yaparken hep Murat'ı düşünmektedir. Bir gün çeşme başında Murat'ı gördü. Heyecanını gizleyemedi Gülbahar. Elleri titriyor, yüzü durmadan renk değiştiriyordu. Murat dayanamadı sordu.

4 Beni sevdiğini söylüyorlar köyde doğrumu bu?

5 Gülbahar bu sefer daha da heyecanlandı, bir şey diyemeden kaçamak bir bakışla Murat'ın yüzüne baktı, hızla oradan uzaklaştı. Bakış o bakış Murat'ında içine bir ateş düşmüştür. Her gün çeşme başında buluşmaya başlarlar.

6 Murat'ın babası bunu duyar
Murat'ın babası bunu duyar. Oğlunun bir fakir kızıyla ilgilenmesini istemiyordur. Komşu köyden bir kızla Murat'ın nikahını kıydırır..

7 Bütün umudunu yitiren Gülbahar ekmekten aştan kesilir
Bütün umudunu yitiren Gülbahar ekmekten aştan kesilir. Günlerce ağzına bir şey koymaz. Artık her şeyin bittiğine kanaat getirir ve kendisini, büyük bir umutla beslediği zerdali ağacına asar. Çünkü davul zurna sesleri köyün sessizliğini yıkmıştı, gelin geliyordu. Her şeyden habersiz Murat pek düşünceliydi. Haberi duyunca beyninden vurulmuşa döndü. Kendisine ve insanlara dünyaya lanet ediyordu. Çok geçmeden aklini kaybetti. Bir daha da eski haline gelemedi

8 Penceremin altında da a beyim Zerdali dalı mısın
Penceremin altında da a beyim Zerdali dalı mısın? Düşkün düşkün duruyonda a beyim Benden sevdalımısın? Hep kara leylide bakışır aman Kaşları gözlere yakışır aman. Penceremin altında da a beyim Kitap açmış okuyor. Perçemine yağ sürmüşte a beyim Yel estikce kokuyor.

9 Hep kara leylide bakışır aman Kaşları gözlere yakışır aman
Hep kara leylide bakışır aman Kaşları gözlere yakışır aman. Pencereden bakıyor da a beyim Şeker olmuş akıyor. Bu sevda nasıl sevda a beyim Beni candan yakıyor. Hep kara leylide bakışır aman Kaşları gözlere yakışır aman.


"Zerdali Dalı Mısın?." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları