Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı). 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı). 2."— Sunum transkripti:

1 1 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

2 2

3 3 (Seyahatname) Yazarın, gezdiği yerleri ve o yerlerle ilgili izlenimlerini anlattığı yazılara denir. Bu türün Türk Edebiyatı'ndaki en bilinen örneği Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme adlı eseridir. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

4 4 nın Özellikleri 1) Gezi yazılarında amaç; gezilip görülen yerlere ilişkin bilgi vermek, insanların yaşayış biçimlerini tanıtmaktır. 2) Gezi yazarının iyi bir gözlemci olması gerekir. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

5 5 nın Özellikleri 3) Görülen yerin kültürü, doğal zenginlikleri, tarihî özellikleri vb. hakkında okuyucuya bilgi verilir. 4) Gezi yazıları; tarih, coğrafya, toplum bilimi gibi bilim dalları için de bilgi kaynağıdır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

6 6 Gezi yazılarıyla röportaj birbirine karıştırılmamalıdır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

7 7 Gezi yazısında ilgi çekici yerler anlatılır. Röportajda ise sorunları duyurmak, kamuoyu oluşturmak amacı vardır. Gezi yazıları bir bakıma anıya ve günlüğe de benzer. Gezi Yazısı ile Röportaj Arasındaki Farklar TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

8 8 Taç Mahal’i şöyle ayaküstü bir görüp geçmek yetmez. Onu güneş doğarken, öğleyin, akşamüstü, gurup vakti ve özellikle ay ışığında göreceksiniz. Biz şanslı imişiz ki seferimiz dolunaya rastladı. (…) Gurup vakti, inanmayacaksınız, o mermerler önce portakal rengine sonra eflatuna dönüştü. Ay ışığında ise uçuk bir maviliğe büründü. Şahı Cihan’a hak verdim. Gözlerinizin yaşarması işten değildi. Örnek TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı) (Haldun Taner, “Düşsem Yollara Yollara”)

9 9 (Hatıra) Yazarın, yaşadığı ya da tanığı olduğu önemli olayları anlattığı yazılardır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

10 10 nın Özellikleri 1) Anılar, üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra yazılır. 2) Yazar, olayları öznel bir bakış açısıyla anlatır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

11 11 nın Özellikleri 3) Yazılanların gerçeğe bağlı kalınarak yazılması gerekir. 4) Yazar, anı yazarken günlük, mektup, fotoğraf vb. yararlanabilir. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

12 12 (…) Babam durdu beni eliyle yanına çağırdı ve cebinden çıkardığı gümüş ikiliği bana uzatarak: -Bunu al! dedi; şu adama götür. Dün senden habersiz, tabladan aldığım dört tane simidin parasıdır de, ver! Götürdüm verdim. Fakat nasıl götürüp nasıl verdiğimi ben de bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa, o günden sonra, benim malım olmayan eşyaya bir daha el sürmedim. Örnek TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı) E. Ekrem TALÛ

13 13 Anı yazılarını, gezi yazılarıyla ve otobiyografilerle karıştırmamak gerekir. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

14 14 Anılar, yazarın dış dünyadan çok kendinden söz etmesi yönüyle gezi yazısından ayrılır. Gezi yazılarında yer ön plandadır. Anılarda olaylar ve kişiler ön plandadır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

15 15 Anı, otobiyografilere benzer. Ancak otobiyografi içinde sadece bir bölüm olabilir. Otobiyografiler anılara göre daha geniş ve uzun bir zamanı anlatır. TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)

16 16 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı)


"1 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları (Gezi Yazısı-Anı). 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları