Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tuba TIRAŞOĞLU 20120907003.  Doğrusal ilişkiyi ifade eden denklem doğrusal denklemdir.  Doğrusal ya da lineer denklem terimlerinin her biri ya birinci.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tuba TIRAŞOĞLU 20120907003.  Doğrusal ilişkiyi ifade eden denklem doğrusal denklemdir.  Doğrusal ya da lineer denklem terimlerinin her biri ya birinci."— Sunum transkripti:

1 Tuba TIRAŞOĞLU 20120907003

2  Doğrusal ilişkiyi ifade eden denklem doğrusal denklemdir.  Doğrusal ya da lineer denklem terimlerinin her biri ya birinci dereceden değişken ya da bir sabit olan denklemlerdir.

3  Böyle denklemlere "doğrusal" denmesinin nedeni içerdikleri terim ve değişkenlerin sayısına bağlı olarak (n) düzlemde ya da uzayda bir doğru belirtmesindendir. Doğrusal denklemlerin en yaygını bir x ve y değişkeni içeren formdur.düzlemdedoğru

4  Doğrusal denklem iki değişkenden oluşan ax+by+c=0 şeklinde gösterilir.Bu ifadedeki c sabit sayıdır.  a ve b katsayıları aynı anda sıfır olamaz.Grafiklerinde düz çizgiler vardır.Yamuk, dalgalı veya girintili çıkıntılı olmaz.

5  Doğrusal ilişkiyi gösteren denklemlerin grafiği birer doğru grafiğidir.Koordinat sisteminde, doğruyu oluşturan sıralı ikililere karşılık gelen noktalar aynı doğru üzerinde olduklarından doğrudaştır.  (x,y), (1,3),(-2,1) bunlar sıralı ikilidir.

6 Doğrusal denklemler:  ax+by+c=0  ax+by=0  ax+c=0  by+c=0

7 ► 2x+3y+1=0 ► x+3y=0 ► 4x+2=0 ► 3y+3=0 birer doğrusal denklemdir.

8  Doğrusal ilişkiyi gösteren denklemlerin grafiği birer doğru belirtir.  Koordinat sisteminde, doğruyu oluşturan sıralı ikililere karşılık gelen noktalar aynı doğru üzerinde olduklarından doğrusaldır.

9  Grafiği çizebilmemiz için bu doğrunun geçtiği iki tane noktayı bulmamız yeterlidir. Ayrıca koordinat düzlemini de bilmek gerekir.  Koordinat düzlemini kısaca hatırlayalım.

10

11


"Tuba TIRAŞOĞLU 20120907003.  Doğrusal ilişkiyi ifade eden denklem doğrusal denklemdir.  Doğrusal ya da lineer denklem terimlerinin her biri ya birinci." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları