Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SÖZCÜKTE ANLAM (Mecaz-Soyut-Somut)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SÖZCÜKTE ANLAM (Mecaz-Soyut-Somut)"— Sunum transkripti:

1 SÖZCÜKTE ANLAM (Mecaz-Soyut-Somut)
HAZIRLAYAN: MERYEM KAYA

2 SÖZCÜKTE ANLAM Her dil, birçok sözcükten meydana gelir. Bir sözcük, çoğu kez birden çok anlam kazanır. Bir sözcüğün hangi anlamda kullanıldığı ancak diğer sözcüklerle ilişkisi dikkate alınarak anlaşılabilir. Türkçede sözcükler anlamları açısından şu bölümlerde incelenebilir:

3 SÖZCÜKTE ANLAM MECAZ ANLAM SOYUT ANLAM SOMUT ANLAM YAN ANLAM
DEYİM ANLAM GENEL ANLAM ÖZEL ANLAM TERİM ANLAM ARGO ANLAM

4 MECAZ ANLAM Sözcüklerin cümle, dize veya deyim içine girdiklerinde, gerçek anlamlarından tamamen sıyrılarak başka bir sözcük ya da kavram yerine kullanılmasıyla kazandığı anlama mecaz anlam denir

5 Bu hayırsız evlat için insan kendisini ateşe atar mı?
Mecaz anlam, sözcüğün sürekli olmayan, kullanım içinde geçici olarak üstlendiği anlamdır. Örnek; Bu hayırsız evlat için insan kendisini ateşe atar mı? Müşteriden para sızdırmak için elinden geleni yapardı.

6 SOMUT ANLAM Basit bir ifade ile beş duyu organımız tarafından algılayabileceğimiz kavramlardır. Yani elle tutabileceğimiz, gözle görebileceğimiz ya da varlığını hissedebileceğimiz kavramlardır. Kitap, masa, elma …

7 SOYUT ANLAM Soyut anlamlı sözcükler ise beş duyu organımız ile algılayamadığımız kavramlardır. Örnek: Sevgi, mutluluk, aşk, üzüntü, neşe, keder, ruh, iyilik, kötülük, insanlık, sinirli vs. Bu sözcükler düşünce yoluyla algılayabileceğimiz kavramları ifade eder.

8 Somut ve Soyut Anlamla İlgili Uyarılar
Bir sözcük temel anlamıyla somutken cümlede kazandığı anlamıyla soyut olabilir. Aktarma yoluyla somut anlamlı bir sözcük bir somut anlam daha kazanarak kullanılabilir. Soyut anlamlı bir sözcük cümle içinde bir soyut anlam daha kazanarak kullanılabilir.

9 ÖRNEKLER Bu sözlerin onu çok kırmış. Kırmak sözcüğü, üzülmek anlamında kullanılarak soyut bir anlam kazandırılmıştır. Eski eşyalar salona ayrı bir hava vermiş. Hava sözcüğü bilinen anlamının dışında kullanılmıştır.

10 Özet Olarak; Mecaz anlam, sözcüklerin kendi anlamlarından sıyrılarak tamamen başka bir anlama bürünmeleridir. Soyut anlam, beş duyu organımızla algılayamadığımız kavramlardır. Somut anlam, beş duyu organımızla algılayabildiğimiz kavramlardır.

11 KAYNAKÇA anlam/sozcukte-anlam.html yaman/grup3/sozcukteanlam/anlam.html m


"SÖZCÜKTE ANLAM (Mecaz-Soyut-Somut)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları