Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI. I. Fıkra “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI. I. Fıkra “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten."— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI

2 I. Fıkra “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Anayasa`nın 58. Maddesi Gençliğin Korunması…

3 Neden Kullanım ve Bağımlılık? Neden ‘Uyuşturucu’ Değil? Bağımlılık yapan maddelerin hepsi ‘uyuşturucu’ değildir. Uyarıcı olanları da vardır.Bağımlılık yapan maddelerin hepsi ‘uyuşturucu’ değildir. Uyarıcı olanları da vardır. ‘Uyuşturucu’ tanımı tütün ve alkol kullanımını kapsamaz.‘Uyuşturucu’ tanımı tütün ve alkol kullanımını kapsamaz. Uyuşturucu sözcüğü dar bir kapsamda kullanılmaktadır.Uyuşturucu sözcüğü dar bir kapsamda kullanılmaktadır. Tütün ve alkol bağımlılık yapan maddelerdir.Tütün ve alkol bağımlılık yapan maddelerdir. Madde kullanımı ve bağımlılığı dendiğinde ise ayrım yapmaksızın tüm bağımlılık maddeleri anlaşılır.Madde kullanımı ve bağımlılığı dendiğinde ise ayrım yapmaksızın tüm bağımlılık maddeleri anlaşılır. Bağımlılık yapan maddelerin hepsi ‘uyuşturucu’ değildir. Uyarıcı olanları da vardır. ‘Uyuşturucu’ tanımı tütün ve alkol kullanımını kapsamaz. Uyuşturucu sözcüğü dar bir kapsamda kullanılmaktadır. Tütün ve alkol bağımlılık yapan maddelerdir. Madde kullanımı ve bağımlılığı dendiğinde ise ayrım yapmaksızın tüm bağımlılık maddeleri anlaşılır.

4 Bağımlılık Yapan MADDE TIP İÇİNDE VE DIŞINDA KULLANILAN, BEDENE ZARAR VEREN KİMYASALLARA DENİR. TIP İÇİNDE VE DIŞINDA KULLANILAN, BEDENE ZARAR VEREN KİMYASALLARA DENİR.

5 İnsanın yaşamına devam edebilmesi için gerekli olmayan, fakat vücuduyla tanıştırdıktan sonra da ihtiyacıymış gibi o maddeyi alıp kullanması ve devamında da bu maddeyi bırakamamasına “BAĞIMLILIK” denir. Bağımlılık Nedir?

6 BAĞIMLILIK BİREYİN İLİŞKİ ÜZERİNDEKİ ÖZDENETİMİNİYİTİRMESİDİR. BİREYİN İLİŞKİ ÜZERİNDEKİ ÖZDENETİMİNİ YİTİRMESİDİR.

7 BAĞIMLILIK BİR İLİŞKİ TÜRÜ VESÜRECİDİR.

8 BAĞIMLILIK A) Güvenlik B) Sağlık C) Sosyal

9 SOSYAL ETMENLER ** TEMİN ETMEK ** AKRAN GRUBU ** AİLE ** TOPLUMSAL KABUL ** TEMİN ETMEK ** AKRAN GRUBU ** AİLE ** TOPLUMSAL KABUL

10 SOSYAL ETMENLER Fiyatlar ve Ulaşılabilirlikteki KOLAYLIKFiyatlar ve Ulaşılabilirlikteki KOLAYLIK Çevredeki Yetişkinler Tarafından KULLANMAÇevredeki Yetişkinler Tarafından KULLANMA Medya ETKİSİMedya ETKİSİ Kullanıma İlişkin Yasal DÜZENLEMEKullanıma İlişkin Yasal DÜZENLEME Diğer Doyum Sağlayıcı Kolaylıklara Zor ULAŞMADiğer Doyum Sağlayıcı Kolaylıklara Zor ULAŞMA Sağlıklı Eğitim GİRİŞİMLERİSağlıklı Eğitim GİRİŞİMLERİ

11 YAŞAM LİSTESİ MADDENİN HÜCRE ÜZERİNE ETKİSİ ŞEKER, SU, TUZ, VİTAMİN?

12 YAŞAM LİSTESİ

13

14

15 - --- İhtiyacımız olan listeden herhangi bir maddeyi kullanmamız halinde vücudumuz anormal bir tepki vermediği halde, ihtiyacımız olmayan listeden alınan bir maddeye vücudumuz anında tepki vermekte, yani insanoğlunu uyarmaktadır. --- Ama bu uyarıyı dikkate almayan insanoğlu ihtiyacı olmayan o maddeyi, aldığı tepkilere rağmen kullanmaya devam ederse, ihtiyaç listesinin arasına dahil eder ve bu duruma gelirse de “bağımlılık” sürecini başlatmış olur.

16 SORULAR 1- BAĞIMLILIK YAPAN BU MADDELER SOKAKTA KARŞIMIZA NASIL ÇIKAR? 2- KARŞIMIZA ÇIKARAN KİM? 3- KİM’ İ GÖRDÜĞÜMÜZDE ALACAĞIMZ TAVIR NE OLMALI? 4- KİM, BU MADDEYİ BİZE NASIL TANITACAK? 5- MADDEYİ NEDEN ALACAĞIZ? 6- ALDIKTAN SONRA BAŞIMIZA GELECEK OLANLAR? 7- BAĞIMLILIK OLUŞTUKTAN SONRA YAŞAM NASIL DEĞİŞECEK? 8- PARMAK İZİ ALINAN BİR İNSANI HAYATININ GERİ KALANINDA NELER BEKLER?

17 MADDE BAĞIMLILIĞININ İLK ADIMI ARKADAŞ KIYAĞI İLE ATILIR.

18 “TANIDIĞINIZ BİLDİĞİNİZ BİR SİMA OLACAK”. “TANIDIĞINIZ BİLDİĞİNİZ BİR SİMA OLACAK”. “mahalle arkadaşım”,“mahalle arkadaşım”, “okul arkadaşım”,“okul arkadaşım”, “gece kulübünden tanıdığım arkadaşım”“gece kulübünden tanıdığım arkadaşım” başında ki deyimler ne olursa olsun değişmeyen “ARKADAŞ” kelimesidir.başında ki deyimler ne olursa olsun değişmeyen “ARKADAŞ” kelimesidir. “hiç tanımadığım, yüzünü görmediğim bir insan bu maddeyle tanışmamı sağladı”“hiç tanımadığım, yüzünü görmediğim bir insan bu maddeyle tanışmamı sağladı” ARKADAŞ

19 ÖZDEŞLİK “BEN KULLANMIYORUM AMA SEN KULLAN” “BEN DE KULLANIYORUM”

20 ”SANAL ALEMİN REKLAMI” “AMA”SI ANLATILMAZ! SANAL REKLAM

21 Madde ilk kez verilirken “BEDAVA”verilir. SON TUZAK

22 Maddelerden kendimizi korumamız için iki altın prensip

23 “İLAÇ KULLANMA PRENSİBİ” Soru: İlacı kim verir? Cevap: Doktor. DOKTOR

24 Bağımlılık yapan maddelerin büyük bir çoğunluğu; “TÜTÜN İÇİNE KARIŞTIRILARAK” “TÜTÜN İÇİNE KARIŞTIRILARAK” insanlara sunulur. SİGARA

25 En etkili çözüm: Hiç başlamamak!

26 24 saat Bir gün 24 saattir. 8 saat uyku 8 saat mesai 8 saat yaşamla ilgili tüm faaliyetler (eğlence, televizyon, ders çalışma, dinlenme v.s. v.s. ) uyku haricinde kalan 16 saati nasıl değerlendiriyoruz?

27 Kullanan her kimse için bağımlı hale gelme riski bağımlı hale gelme riski EŞİTTİR !!

28 Kullanımı Emniyetli Kullanımı Emniyetli Bir bağımlılık maddesi YOKTUR !!

29 Fuhuş yaparak bu işten kazanılan parayı maddeye harcar. Ayrıca insanlar bağımlı yapılarak, madde karşılığında zorla fuhşa zorlanırlar.Fuhuş yaparak bu işten kazanılan parayı maddeye harcar. Ayrıca insanlar bağımlı yapılarak, madde karşılığında zorla fuhşa zorlanırlar. Ve en önemlisi; Narkotik Atasözü: “HER İÇİCİ POTANSİYEL BİR SATICI ADAYIDIR!” Bu ne demek? Her içici para bulma uğruna etrafında ki bir insanı maddeyle tanıştırır. Maddeyle yeni tanışan bu insanın başka bir yerden satın alma imkanı yoktur. Yani yeni bir para kaynağı oluşturulmuş olur.Ve en önemlisi; Narkotik Atasözü: “HER İÇİCİ POTANSİYEL BİR SATICI ADAYIDIR!” Bu ne demek? Her içici para bulma uğruna etrafında ki bir insanı maddeyle tanıştırır. Maddeyle yeni tanışan bu insanın başka bir yerden satın alma imkanı yoktur. Yani yeni bir para kaynağı oluşturulmuş olur. Bağımlı olan kişi:

30  Maddeyi alabilmek için, önce mevcut parasını bitirir.  Parasını bitiren kişi yakınlarını kandırmaya başlar. Yani yakınındaki insanları soyar.  Günü kurtarma adına hırsızlık yapmaya başlar, parasını maddeye yatırır.  Maddeyi alabilmek için, önce mevcut parasını bitirir.  Parasını bitiren kişi yakınlarını kandırmaya başlar. Yani yakınındaki insanları soyar.  Günü kurtarma adına hırsızlık yapmaya başlar, parasını maddeye yatırır. Bağımlı olan kişi:

31 YAŞ GRUBU

32 BAŞLAMA YAŞI

33 BAŞLAMA NEDENİ

34 EĞİTİM DÜZEYİ

35 MADDEYİ TEMİN SUÇU İŞLEYİP İŞLEMEDİĞİ

36 SABIKA DURUMU

37 BASINA YANSIYANLAR

38

39

40

41 Bir insanda ki bu hızlı değişimi sizce ne yapabilir.!?

42

43

44 T.C.K. Madde: 404\3 Her bağımlı, adli makamlar takibata başlamadan evvel tedavi isteği ile POLİSE ve SAĞLIK KURUMLARINA başvurabilirler. Haklarında hiçbir kanuni işlem yapılmaz!

45 Konu ile ilgili sorularınız ve sorunlarınız için LÜTFEN BİZİMLE İRTİBAT KURUN !!!! Konu ile ilgili sorularınız ve sorunlarınız için LÜTFEN BİZİMLE İRTİBAT KURUN !!!!

46


"MADDE BAĞIMLILIĞI. I. Fıkra “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları