Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TURİZM HUKUKU SÖZLEŞMELERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TURİZM HUKUKU SÖZLEŞMELERİ"— Sunum transkripti:

1 TURİZM HUKUKU SÖZLEŞMELERİ
TURİZM HUKUKU 6. HAFTA TURİZM HUKUKU SÖZLEŞMELERİ

2 Turizm Hukuku Sözleşmeleri
Şekil serbestisi kuralı geçerlidir Uyuşmazlık halinde uygulanacak hukuk kuralını önceden belirleyebilirler Uygulanacak hukuk kuralı önceden belirlenmemişse A) Taraflar Türk- Türk hukuku B) Türkiye’de yapılmış- Türk hukuku C) Yabancı ülke- Borcun ifa yeri

3 Seyahat Acentası-Tur Operatörü Sözleşmesi
İçermesi gereken unsurlar: 1. Acenatnın üstlendiği işler ve sorumluluklar 2. Sözleşmenin süresi 3. Uygulanacak bedel 4. Beklenmeyen giderlerin kime ait olduğu 5.Haberleşmede kullanılacak yöntem 6.tebligat yapılacak adres 7. Uyuşmazlıklarda uygulanacak yetki ve yöntem kuralları

4 Acenta-Konaklama Tesisi Söz.
C.Hot Söz.:Dünya Seyahat Acentaları Birlikleri Federasyonu (UFTAA) ve Uluslararası Otelciler Birliği (IHA) arasında 1963 yılında yapılan ve 1992’de değişikliğe uğrayan sözleşme tarihli Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla, Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkında Yönetmelik:İlişkiler Yönetmeliği

5 Acenta-Otel Sözleşmeleri
3 çeşit sözleşme vardır: Bireysel müşterilerle ilgili sözleşmeler Grup Sözleşmeleri (en az 11 kişi) Belirli bir sürenin üzerindeki sözleşmeler: Kontenjan veya Tahsis Söz.

6 Ortak Kurallar Söz. Oluşması 1. Acenteden gelen rezervasyon talebi:
Yazılı olacak, sözlü talep en geç 1 hafta içinde yazılı olarak teyid edilecek 2. Otelcinin kabulü Ön Ödemöe talebi Söz. Ön ödeme yapılınca yürürlüğe girer Otelci 24 saat içinde ön ödemeyi aldığını bildirir. Ön ödeme talebi yok Kabul ile yürürlüğe girer Kabul 3 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

7 Ortak Kurallar 3. Fiyat Belirlenmesi
*Doğrudan başvuran müşteriler için belirtilenden fazla olamaz *Teyit edilmiş rezervasyonlara fiyat değişikliği uygulanmaz *Teyit edilmemiş için 30 günlük uyarlama süresi verilir.

8 Ortak Kurallar 4. Fatura * Müşteriye ayrılan harcamalar dışında acenta tarafından ödenir * Sözleşmede aksine hüküm yoksa, acenta, müiterinin otelden ayrılmasından en geç 30 gün içinde ödeme yapmalıdır.

9 Ortak Kurallar 5. Komisyon
* Kontenjan söz. Dışında vergi ve servis ücreti hariç % 10 ‘dur. 60 günü aşan söz. Komisyon ödenmez Faturanın müşteri tarafından direk ödenmesi halinde, otel, 30 gün içinde acentaya komisyon ödemesi yapar.


"TURİZM HUKUKU SÖZLEŞMELERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları