Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİZLİLİK VE GİZLİLİĞİN ÖNEMİ Uzman Ercan BİÇEN İstanbul Çekmece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİZLİLİK VE GİZLİLİĞİN ÖNEMİ Uzman Ercan BİÇEN İstanbul Çekmece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği."— Sunum transkripti:

1 GİZLİLİK VE GİZLİLİĞİN ÖNEMİ Uzman Ercan BİÇEN İstanbul Çekmece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

2 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri2 AMAÇ: Kamu kurum ve kuruluşlarının; güvenliğini sağlamak, yürütülen işlemlerin ve muhafaza edilen her türlü gizlilik dereceli bilgi, belge, evrak, doküman ve malzemelerin, düşman veya yetkili ve ilgili olmayan kimseler tarafından öğrenilmesine veya elde edilmesine engel olmaktır.

3 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri3 KAVRAMLAR Devlet Sırrı Ulusal Bilgi Haberleşme Güvenliği Fiziki Güvenlik Personel Güvenliği Teknik Güvenlik Gizlilik Dereceli Bilgi ve Belgeler Gizlilik Dereceli Birim ve Kısım Gizlilik Dereceli Yer Gizlilik Dereceleri Mesaj Doküman Kripto Bilmesi Gereken Kişi Güvenlik Belgesi, Güvenlik Soruşturması Tesis Güvenlik Belgesi

4 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri4 KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÜVENLİK BİNA GÜVENLİĞİ: Girişlerde, Daimi giriş kartları, Geçici giriş kartlar, Ziyaretçi giriş kartları kullanılmalıdır. Geçici veya ziyaretçi kartı ile girenlerin ilgili yerlere gitmelerinin sağlanmalı, gizlilik derecesi olan yerlere, girilmesine izin verilmeyen yerlere girmeleri önlenmelidir. Girişin sınırlı olduğu yerlere “GİRİLMEZ” yazılmalıdır.

5 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri5 KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÜVENLİK PERSONEL GÜVENLİĞİ: Personel seçim güvenlik soruşturması yapılmalıdır. Gizlilik dereceli bilgilerin bilinmesini gerekli kılan görevler ile gizlilik dereceli yerlerde çalışacak personel dikkatli seçilmeli, gerekirse bunlara güvenlik belgesi verilmelidir. İvedi bir durum karşısında personele daha kolay ulaşmak amacıyla personel adres ve telefon bilgileri listelenmelidir.

6 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri6 KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÜVENLİK BİLGİ, EVRAK, BELGE, DOKÜMAN VE MALZEME GÜVENLİĞİ: Amaç; Muhafaza edilen her türlü gizlilik dereceli belge, evrak, doküman ve malzemenin düşman veya yetkili ve ilgili olmayan kimseler tarafından öğrenilmesine ve elde edilmesine engel olmaktır.

7 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri7 Bilgi, belge, evrak ve dökümanların taşıdıkları gizlilik açısından şu şekilde sınıflandırıyoruz; Çok Gizli Gizli Özel Hizmete Özel Tasnif Dışı Kişiye Özel

8 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri8 Çok Gizli; Bilmesi gerekenlerin dışında diğer kişilerin bilmelerinin istenmediği ve izinsiz açıklandığı takdirde Devletin güvenliğine, ulusal varlık ve bütünlüğe, iç ve dış menfaatlerimize hayati bakımdan son derece büyük zararlar verecek, yabancı bir devlete fayda sağlayacak ve güvenlik bakımından olağanüstü önemi haiz mesaj, rapor, doküman, araç, gereç, tesis ve yerler için kullanılır.

9 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri9 Gizli; Bilmesi gerekenlerin dışında diğer kişilerin bilmelerinin istenmediği ve izinsiz açıklandığı tarihte Devletin güvenliğine, ulusal varlık ve bütünlüğe, iç ve dış menfaatlerimize ciddi bir şekilde zarar verecek, yabancı devlete faydalar sağlayacak nitelikte olan mesaj, rapor, doküman, araç, gereç, tesis ve yerler için kullanılır.

10 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri10 Özel; İzinsiz açıklandığı takdirde Devletin menfaat ve prestijini haleldar edecek ve ya yabancı bir devlete faydalar sağlayacak nitelikte olan mesaj, rapor, doküman, araç, gereç, tesis ve yerler için kullanılır.

11 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri11 Hizmete Özel; İçerdiği bilgi itibariyle çok gizli, gizli ve ya özel gizlilik dereceleri ile korunması gerekmeyen fakat bilmesini gerekenlerden başkası tarafından bilinmesi istenmeyen mesaj, rapor, doküman, araç, gereç, tesis ve yerler için kullanılır.

12 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri12 Tasnif Dışı; İçerdiği konular itibariyle gizlilik dereceli bilgi taşımayan, ancak Devlet Hizmeti ile ilgili bilgi, belge, evrak, mesaj ve dökümanlara verilen gizlilik derecesidir.

13 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri13 Kişiye Özel; Bir gizlilik derecesi olmayıp evrakın gittiği yerde ve başlangıçtaki işlemlerinde belirli şahısların (amir ve ya yetki vereceği personel) açabileceği, bunun dışında herhangi bir şahıs tarafından açılamayacağını ifade eder.

14 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri14 Her evrak şu şekilde sınıflandırılır; Evrak Senetsiz El Değiştirecek Evrak Senetle El Değiştirecek Evrak Kontrolsüz EvrakKontrollü Evrak

15 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri15 Kontrolsüz evrak; Gizli ve Özel gizlilik derecesini haiz evraktır. Bunlar senetle teslim alınır ve teslim edilirler. Kontrollü evrak; Çok gizli gizlilik dereceli evrak ve mesajlardır. Her an kimin elinde olduğunu bilmek amacıylakontrol kartları kullanılır

16 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri16 Gizlilik dereceli evraka yapılacak işlemlerde şunlara dikkat etmeliyiz; Bütün gizlilik dereceleri büyük harfle yazılır, Kırmızı ıstampa ile damga vurulur. Her sayfaya aynı gizlilik dereceleri yazılır ve damgalanır, ekler de aynı gizlilik derecesini taşır. Evraka gizlilik derecesinin verilmesi sorumluluğu onu çıkaran Makama aittir. Gizlilik derecesinin indirilip yükseltilmesi yazıyı yazan makamlarca yapıldığı gibi, alan makamca da bu durumda teklif yapılabilir. Evrak ve belgeler taşıdıkları gizlilik derecesine göre işleme tabi tutulurlar. Evrak ve belgelerin gizlilik dereceleri göz önüne alınarak imha edilir.

17 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri17 Gizlilik dereceli evrak kağıt atıklara bütün atılmamalı, ufak parçalara ayrılarak atılmalıdır (bu durumda otomatik kağıt kırpma makinesi kullanılmalıdır) Kontrollü evrak ve belgeler, izinsiz olarak tercüme, teksir edilemez ve fotokopileri çıkarılamaz. Gizlilik derecesi taşıyan bilgi ve ya belgeleri görevi dışında görenler bu belgeyi paylaşmamalı, bilgi ve ya belgeyi gecikmeden Makama teslim etmelidirler.

18 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri18 Gizlilik dereceli evrakların muhafazası ve gönderilmesi; Çok gizli evraklar torba ve ya çanta gibi kilitli muhafaza içinde ve “Çok Gizli” gizlilik dereceli güvenlik belgesi olan özel kurye ile gönderilir. PTT ile gönderilmesi zorunlu ise kripto edilir (şifrelenir). Çok gizli evraklar “Çok Gizli” bürolar arasında içiçe iki zarf kullanılarak gönderilir.

19 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri19 HABERLEŞME GÜVENLİK TERTİP VE TEDBİRLERİ Telli ve telsiz bütün haberleşme araçlarını kapsar. Maddi güvenlik tertip ve tedbirleri Gönderme güvenlik tertip ve tedbirleri Şifre güvenlik tertip ve tedbirleri Telefon ve Telex görüşmeleri

20 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri20 MADDİ GÜVENLİK TERTİP VE TEDBİRLERİ Emin yerde bulundurma Nöbetçilerle koruma Kontrol ve depolama İmha yolu ile koruma

21 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri21 GÖNDERME GÜVENLİK TERTİP VE TEDBİRLERİ Kodlama Emin kurye İç içe zarflama

22 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri22 ŞİFRE GÜVENLİK TERTİP VE TEDBİRLERİ Açık ve kapalı metin aynı yerde bulunmaz Şifrelenmiş metin açık olarak gönderilmez Şifre malzemesinin imhası yakılarak yapılır

23 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri23 TELEFON VE TELEX GÖRÜŞMELERİ Çok gizli konular telefonla görüşülmez Faxla gönderilecek bilgiler şifrelendirilmelidir.

24 15.04.2015Aday Memur Eğitimleri24 TEŞEKKÜR EDERİM…


"GİZLİLİK VE GİZLİLİĞİN ÖNEMİ Uzman Ercan BİÇEN İstanbul Çekmece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları