Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLILARDA ÜREME VE GELİŞME

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLILARDA ÜREME VE GELİŞME"— Sunum transkripti:

1 CANLILARDA ÜREME VE GELİŞME

2 TEK HÜCRELİLERDE EŞEYSİZ ÜREME
Sillilerde enine bölünerek çoğalma

3 TEK HÜCRELİLERDE EŞEYLİ ÜREME
Kopulasyon: İki bireyin birleşerek zigot meydana getirmesi Konjugasyon: İki bireyin birbirleri arasında oluşturdukları geçici köprüyle birbirleri arasındaki DNA alışverişidir. Autogami: Bazı paramecium’ların kendi kendini döllemesi olayıdır.

4 ÇOK HÜCRELİLERDE EŞEYSİZ ÜREME
Çilek Hidra…Tomurcuklanma

5 ÇOK HÜCRELİLERDE EŞEYLİ ÜREME

6 HAYVANLARDA ÇOĞALMA ŞEKİLLERİ
OVİOPAR: Döllenme vücut içinde ya da dışında olmasına rağmen yavru gelişimi vücut dışında tamamlanır. Kuşlar, Sürüngenler, birçok balıklar, böcekler, vb… OVOVİVİPAR: Döllenmiş yumurta vücut içinde açılır ve embriyo anne vücudundan dışarı çıkar. Ancak anne ile yavru arasında herhangi bir plasenta alışverişi olmaz. Köpekbalıkları, bazı sürüngenler, vb… VİVİPAR: Yavru uterusta gelişir. Plasental bir alışveriş sözkonusudur. Memeliler ve bazı köpekbalıklarında gözlenir.

7 Yumurtanın yapısı Sudan karaya geçişte öne çıkan uyumların birisi de yumurtanın yapısında ortaya çıkan değişikliklerdir. Karasal yaşamda karşılan önemli problemlerden biri olan su kaybına ve fiziksel etkilere karşı zarlı bir yumurta yapısı oluşturulmuştur. Sucul canlılarda yumurta (Anamniyotik yumurta) sadece yumurta zarı, yumurta akı (albumin) ve yumurta sarısı (vitellüs) bulunurken, karasal canlılarda bu yapılara ek olarak Allantois, Amniyon ve Koryon zarları gelişmiş (Amniyotik yumurta) ve yumurta gelişimi vücut dışında olan canlılarda sert bir CaCO3 kabuk oluşmuştur.

8

9 Metamorfoz Ergin öncesi (larva) olan bir canlının ergine dönüşmesi olayıdır. Başkalaşımda yapıların yada organları değişimi sözkonusudur. Omurgasızlarda böcekler , omurgalılarda ise iki yaşamlılar metamorfozun oldukça iyi gözlendiği gruplardır.

10

11 İnsanda Üreme

12

13

14

15

16

17

18

19 Farklı Canlı Embriyoların Gelişimi

20

21 Dişilerde menstruasyon periyodu

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47


"CANLILARDA ÜREME VE GELİŞME" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları