Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKULA UYUM VE OKUL FOBİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKULA UYUM VE OKUL FOBİSİ"— Sunum transkripti:

1 OKULA UYUM VE OKUL FOBİSİ
BELKIS HİTAY ANAOKUL REHBERLİK SERVİSİ

2 •"Bir düzine sağlıklı bebek verin bana, kendi özel dünyamda onları yetiştireceğim. Onlar için herhangi bir şey istemeden, onları doktor, avukat, sanatçı, esnaf hatta dilenci veya hırsız olarak yetiştirebilirim.“ John WATSON

3 Okul çocuğun hayatındaki önemli bir başlangıçtır
Okul çocuğun hayatındaki önemli bir başlangıçtır. Çocuğun ev dışındaki dünyaya ilk adımıdır. Bu yeni başlangıcı hem çocuklar hem de ebeveynleri büyük hevesle karşılarlar. Çünkü okul, çocuk için farklı olan birçok etkinliği gerçekleştiği, birçok konuda merakını giderdiği yerdir. Aynı zamanda yeni arkadaşlar edinme, farklı şeyler öğrenmek, farklı çevreye girmektir. Anne baba için ise çocuklarının büyüyor olması nedeni ile gurur verici bir olaydır.

4 Fakat madalyonun birde diğer yüzü vardır
Fakat madalyonun birde diğer yüzü vardır. O ana kadar ailesini özellikle oyundan her kafasını kaldırdığın da karşısında bulduğu annesini (veya çocuğa bakan kişiyi) görmeyecektir. Bununla birlikte daha önce deneyimlemediği bir çevreye anne babası olmaksızın giriyor olmak çocukta ciddi bir kaygı ve panik halini de yaratabilmektedir.

5

6 Okul fobisi; okul çağına gelmiş çocuğun, okula gitmek istememesi ve dolaylı davranışlarla direnç göstermesidir. Bu süreçteki her çocuk okula isteksizliğini bazı tipik bedensel yakınmalarla sergiler. Okulla gidiş saatlerine yakın gözlenen daha sonra kendiliğinden yok olan mide bulantıları, baş–karın ağrıları, mide krampları, titreme, hırçınlık, huysuzluk, ağlama nöbetleri, uykusuzluk bu çocukların tipik davranışlarıdır. Bu yolla da ebeveynlerini okula gitmeme konusunda ikna etmeye çalışırlar.

7 okul korkusu olan çocukları “gerçek okul durumundan korkma ve kaçınmadan çok, bağlı oldukları kişinin yokluğu veya kaybından ya da güven duydukları ortamdan (ev vb.) uzak kalmaktan korkanlar” olarak belirtmektedir.

8 Dolayısıyla okul fobisinin özünde yatan sebep ebeveynlerinden ayrılma korkusudur.

9 Çocuk hiç tanımadığı bir yerde, hiç tanımadığı bir otoriteyle(öğretmen) yalnız kaldığında korkar ve ailesinin yanında sıcak evinde olmayı ister. Bir gün aniden okula gitmek istemediğini söyleyebilir; bunun için birçok gerekçe de sıralayabilir. Anneden ayrı kalma ve terk edilme korkusuyla ilişkilidir. Çocuk annenin yokluğunda kendisine ve annesine bir zarar geleceği,terk edileceğinden korkar Ayrılma kaygısı yaşayan çocuklar anneye bağımlıdır. Anne, çocuğunu fazlasıyla koruyup kolladığı için, çocuk da anneden ayrı bir ortamda kendisini korunmasız, savunmasız hisseder ve dolayısıyla yalnız kalmak istemez

10

11 OKULKORKUSUNUN NEDENLERİ

12 Aileden Kaynaklanan Nedenler
ebeveynlerin çocuklarından ayrıldıklarında yaşadığı kaygılarını çocuğa da bulaştırmaları. bir ebeveynin ölümü ya da hastalığı, boşanma Aşırı koruyucu, aşırı denetleyici ebeveynler.Bu tutumdaki ebeveynler çocuklarını memnun etme çabası içinde olduklarından ,onların sorumluluk alma bilincini geciktirirler. evdeki çatışmalı ortam ebeveynler tarafından çocuğa fiziksel şiddet uygulanması okula başlayana kadar ailesi dışında bir sosyal hayati olmayan çocuklarda arkadaş deneyimi olmayan çocuklarda Aşırı koruyucu – baskıcı tutumda yetiştirilen çocuklar başarı kaygısı olan, uslu, uyumlu, aşırı onay bekleyen, bağımlı kişilik özellikleri sergiler. Okul fobisi yaşayan çocuklar özellikle annelerine çok bağımlıdır.

13 Anne ve çocuk arasındaki karşılıklı bağımlılık

14 Kardeş doğumu,kardeş kıskançlığı

15 Belirtileri Okula gitmeyi reddetmesi
Hasta olmadığı halde hasta olduğunu söylemesi okul sabahında karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, ağlama, bağırma, öfke nöbetleri, agresif davranışlar görülür ve evde kalmasına izin verilince bunlar birdenbire kaybolur Okulla ilgili son derece ilgisiz ve isteksiz olması Okula gitmediği için suçluluk duymuyorsa Sebepsiz yere ağlaması,kavga etmesi Alınganlık ve sinirlilikte artış olması Uyku düzeni bozulur Arkadaş edinmezler

16 Çocukta Okul Fobisini Önlemek İçin Yapmamız Gerekenler;
* Öncelikle okul öncesi dönemde çocuklarımızın bizi taklit ederek bir şeyler öğrendiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Çocuklarımızın olduğu ortamlarda her hangi bir nesne veya olayla ilgili korkularımızı dile getirmemeliyiz. Çünkü korku taklit yoluyla edinilebilecek bir durumdur. * Aşırı koruyucu- baskıcı tutumlar da bulunmamalıyız. Evi içi etkinliklerde onlara yapabilecekleri ölçüsünde küçük sorumluluklar vermeliyiz. ( çiçekleri sulamak, hayvan beslemek, masadan kendi yemek tabağını kaldırmak gibi)

17 * Aile de hastalık, sosyo-ekonomik kriz, kardeş doğuşu, göç, okul veya öğretmen değişikliği gibi kritik durumlara çocukları önceden hazırlamalıyız. * Erken çocukluk döneminde çocuğun öz bakım ile ilgili becerileri kazanmalarını sağlamalıyız. Yani çorabını biz giydirmeyeceğiz. Onun giymesine yardımcı olacağız. Kendi başına bir şeyler başarıyor olmak, çocukta güven duygusunu destekleyecek bir süreçtir. * Okul çağına kadar çocuğumuzun tuvalet eğitimini tamamlamasını sağlamalıyız.

18 * Kendi akranları ile etkileşim sürecine girebileceği ortamlar oluşturmalıyız.
* Okulla ilgili çocuk öyküleri okuyarak, öykü canlandırma çalışmaları yapabiliriz. Kendi çocukluğumuzda okula ilk başlangıçta yaşadığınız pozitif deneyimleri paylaşabiliriz.çock anne babanın duygu ve davranışlarını kopyalarlar. Okul hakkında konuşurken okulun eğlenceli ve keyifli bir yer olduğu orada onu seven öğretmeni ve arkadaşları olacağı ve çok yararlı bilgiler öğreneceği olmalı.

19 Çocuğun korkuları beden diliyle ifade ettiğini unutmayın (karın ağrısı gibi), fizik sağlığı ile ilgili temel kontrolleri yaparak (ateşini ölçmek gibi) ona güven vermeliyiz, sağlığı yerinde ise okula götürmeliyiz. Sınıfa girmese dahi her gün düzenli olarak okula götürmeliyiz. Öbür türlü istemeden korkusunu desteklemiş oluruz. Çocuğumuzu bizden ayrı güvenli ortamlarda vakit geçirmeye teşvik etmeliyiz. Arkadaşlık ve oyun alışkanlıklarını geliştirme konusunda desteklemeliyiz.

20 Çocuk okul ve öğretmenle tehdit edilmemeli
Mümkün olduğunca çocuğun yanına sınıfa sık sık girilmemeli.öğretmenin tavsiyeleri dikkate alınmalı. Çocuğun okulda daha önceden tanıdığı bir arkadaşının yanına götürülebilinir bu onun herkes burada anlayışını geliştirir. Sorunları kafanızda büyütmeyin okuldan çocuğun çekinmesi yahut kaçması büyük bir sorun değildir.. ÇÖZÜLEBİLİNİR

21 Teşekkürler….


"OKULA UYUM VE OKUL FOBİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları