Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Ünite : BİLİŞİM OKUR-YAZARLIĞI Konu : Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi Bilgiyi dönüştürme kavramını tanımlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Ünite : BİLİŞİM OKUR-YAZARLIĞI Konu : Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi Bilgiyi dönüştürme kavramını tanımlar."— Sunum transkripti:

1 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Ünite : BİLİŞİM OKUR-YAZARLIĞI Konu : Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi Bilgiyi dönüştürme kavramını tanımlar. Bilgi dönüştürme araçlarını listeler. Ulaşmak istediği amaç doğrultusunda bilgiyi dönüştürmenin önemini açıklar. Bilginin farklı biçimlerde sunulabildiğinin farkına varır.

2 BİLİŞİM OKUR YAZARI KİMDİR? Bilişim okur-yazarının bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bir bilgiye sahip olması yeterlidir; kişisel bir bilgisayarı klasikleşmiş bir takım işler için kullanabilir, yapmak istediği iş için hangi uygulamayı ya da donanımı kullanacağını seçebilir. Bir sistemin arka planda nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmez, sadece işine uygun uygulamayı bulabilmesi ve kullanabilmesi yeterlidir.

3

4 Monitörü açıp kapayabilir, iyi görüntü için ayarlayabilir.

5 Güç kablosu takılı mı, güç kaynağı çalışıyor mu kontrol edebilir.

6 Fare kullanabilir

7 Yazıcısının ayarlarını yapıp kullanabilir

8 Tarayıcısının ayarlarını yapıp kullanabilir

9 Bilgisayarın çevresel aygıtlarını söküp yeniden takabilir.

10 Yapmak istediği iş için hangi uygulamanın gerekli olduğunu seçebilir.

11 Kendisi için gerekli donanımı seçip alabilir

12 Disket, CD, DVD, usb disk, usb memory gibi değişik veri saklama ortamlarını kullanabilir.

13 Gerekli uygulamayı kullanıp CD/DVD yazdırabilir.

14 Bilgisayar teknolojisi kullanılan diğer teknolojileri de kullanabilir, bilgisayarı ile bunların iletişimini sağlayabilir (cep telefonu, PDA, dijital fotoğraf makinesi, vb.)

15

16 Yazılım kurmayı/güncellemeyi/kaldırmayı bilir Masaüstü ortamının ne olduğunu, neler yapabileceğini, nasıl özelleştirebileceğini bilir. (duvarkağıdı, saat ayarı, ses ayarı, renkler ve çözünürlük, tema, simgeler, vb.1) Dosyalarını yönetebilir. – Yeni dosya/dizin açabilir – Masaüstüüun kopyala/yapıştır/kes özelliklerini kullanabilir – Dosya/dizin silebilir Verilerini değişik ortamlara aktarabilir, saklayabilir, yedekleyebilir.

17 Bir uygulamadan nasıl çıkacağını bilir Arşivlemeyi, sıkıştırmayı ve açmayı bilir Yardım dosyalarının varlığını bilir, yazılımlar ile ilgili sorun yaşadığında yardım dosyalarını okuyabilir Disk/disket biçimlendirmeyi bilir Ağ üzerinden dosya paylaşımını kullanabilir Çokluortam teknolojilerini kullanabilir (ses, video, grafik, radyo/TV, vb.)

18

19 Kelime işlemci, sunumcu, hesap çizelgesi, vb. ofis yazılımlarını kullanabilir. Kişisel bilgi yönetimi için ajanda, adres defteri, vb. yazılımları kullanabilir.

20

21 İnternete nasıl bağlanacağını bilir. Web tarayıcı kullanabilir, web sayfalarında gezinebilir, arama motorlarını kullanabilir. E-posta kullanabilir. İnterneti sadece bilgi/eğlence için değil hayatı kolaylaştırmak için kullanır.

22

23 BARKOD VE BARKOD OKUYUCULAR Barkodlar değişik genişliklerde bir dizi çizgi ve boşluktan oluşur. Barkodlar her ürün için özel bir numara taşır. Barkod okuyucular bu numarayı okuyarak ürün hakkında bilgi verir.

24 UÇAK – SİNEMA – KONSER BİLETİ ALMA Teknolojinin kullanım alanları arasında yerinden kıpırdamadan uçak, sinema ve ya konser bileti alma gibi günlük hayatı kolaylaştıran çeşitli işlemler de yer almaktadır.

25 BANKACILIK İŞLEMLERİ Bankacılık işlemlerimizi (para transfer etme, borç yatırma, fatura yatırma vb.) internet şubesi yöntemiyle çok rahat ve kısa zamanda yapabilmemiz mümkündür.


"BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Ünite : BİLİŞİM OKUR-YAZARLIĞI Konu : Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi Bilgiyi dönüştürme kavramını tanımlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları