Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Edebiyat türlerinin en eskisi şiirdir.Bugüne kadar şiirin birçok tanımı yapılmıştır.Bu tanımlamalar çağdan çağa,kişiden kişiye değişmiş;kesin bir tanıma.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Edebiyat türlerinin en eskisi şiirdir.Bugüne kadar şiirin birçok tanımı yapılmıştır.Bu tanımlamalar çağdan çağa,kişiden kişiye değişmiş;kesin bir tanıma."— Sunum transkripti:

1  Edebiyat türlerinin en eskisi şiirdir.Bugüne kadar şiirin birçok tanımı yapılmıştır.Bu tanımlamalar çağdan çağa,kişiden kişiye değişmiş;kesin bir tanıma ulaşmamıştır.Şiir türü öznel nitelikleri ağır basan bir türdür.Ahmet HAŞİM, şiiri “Nesre çevrilmesi mümkün olmayan nazım ‘ olarak tanımlar.Cahit SITKI TARANCI’YA göre ise “Şiir, sözcüklerle güzel şekiller kurma sanatıdır.”

2  A) LİRİK ŞİİR: Duygu ve düşüncelerin coşkulu bir dille anlatan şiire lirik şiir denir.Eski Yunan edebiyatında şairler şiirlerini Lyra (lir) denilen bir sazla söyledikleri için bu tür şiirlere lirik denilmiştir.Lirik şiir, dünya edebiyatında en çok işlenen ve sevilen şiir türüdür.Lirik şiirler insan yüreğine seslenen, okunduğunda insanı duygulandıran, coşkulandıran şiirlerdir.Batı edebiyatında Rönesans devrim şairlerinin ( PETRERCA,RONSARD) daha sonra da ilke olarak içe dönüklüğü benimseyen romantik şairlerin ( Lamartine,Hugo, Goethe, Schiller) duygusal ve öznel bir nitelik gösteren şiirlerin bu türün başarılı örnekleridir.

3 LİRİK ŞİİR ÖRNEKLERİ: Ne zaman seni düşünsem Bir ceylan su içmeye iner Çayırları büyürken görürüm Her akşam seninle Yeşil bir zeytin tanesi Bir parça mavi deniz Alır beni Seni düşündükçe Gül dikiyorum elimin değdiği yere Atlara su veriyorum Daha bir seviyorum dağları Daha bir seviyorum dağları ( İlhan BERK) ( İlhan BERK)

4 Kara dutum, çatal karam,çingenem Nar tanem, nur tanem, bir tanem, Ağaç isem dalımsın salkım saçak Petek isem balımsın oğulum Günahımsın vebalimsin. Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan Yoluna bir can koyduğum, Gökte ararken yerde bulduğum Karadutum,çatal karam çingenem Daha nem olacaktın bir tanem? (B.RAHMİ EYÜBOĞLU) (B.RAHMİ EYÜBOĞLU)

5

6 Durduk, süngü takmış kafir ayakta Bizde süngü yok Bir hayret kızıllığı akardı üstümüzden Dehşetten daha çok Durduk, süngüsü düşmanın pırıl pırıl, Önümüze çıktı bir gündüz,bir gece Korku değil haşa Bir büyük düşünce. ( f. Hüsnü DAĞLARCA)

7 PASTORAL ŞİİR Çoban ve kır yaşamını,doğa güzelliklerini anlatan şiirlere pastoral şiir denir. Pastoral şiirlerin her türlü süsten, yapmacıktan,gösteriş ve söz oyunlarından uzak bir yapısı vardır.Bunlara bukolik şiir ( çoban şiiri) de denir. Pastoral şiirin iki biçimi vardır: a) İDİL: Bir ozanın ya da çobanın ağzından yazılıp kır yaşamının çekiciliğini, güzelliğini anlatan çobanıl aşkı yansıtan kısa şiirlere denir. b) EGLOG: BİR kaç çobanın karşılıklı konuşmaları yoluyla oluşturulan, aşk, kır yaşamı üzerine duygu ve düşüncelerini yansıtan pastoral şiirlere denir.

8 Avludan geçtiğini gördü gelinin Suya gidiyordu öğle güneşinde Ardında bebesi yalınayak Geride Karabaş Tozlu yoldan Söğütlerin oradaki çeşmeye Yalağında bulutlar yıkanan çeşmeye (oktay RIFAT)

9

10 Bilim, sanat, felsefe, ahlak dil … gibi alanlarda yazılan ve birtakım kuralların ilkelerin öğretmeye amaçlayan şiirlere didaktik şiir denir.Eski çağlarda ozanların eğitici öğretici bir kişi olduğu kabul ediliyordu. Eski Yunan edebiyatında HESİODOS bu türün ilk örnekleerini vermiştir. Şunlar ki çoktur malları Gör nice oldu halleri Sonucu bir gömlek imiş Anında yoktur yenleri ( yunus EMRE )

11 Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak … Bilmem ki ölüm varmıdır ondan daha alçak! Ey dipdiri meyyit : iki el bir baş içindir Davransana eller de senin, baş da senindir. Ye’s öyle bataktır ki düşersin, boğulursun Ümide sarıl sımsıkı, seyret nolursun. ( m.akif ERSOY)

12 İnsan yaşamının değişik boyutlarını, tutku özlem istek kaygı ve korkularını gerçeğe uygun biçimde eyleme dönüştürerek veren şiirlere dramatik şiir denir.

13 MENSUR şiir, duygu, düşünce ve hayallerin şiirde görüldüğü incelikte anlatan ancak ölçüye ve uyağa bağlanmayan bir düz yazı türüdür.Türk edebiyatında mensur şiire mensure adı verilmiştir.bu tür yazılarda iç ahenge şiirde olduğu gibi önem verildiği için cümleler çokluk dilbilgisi kurallarına bağlı kalmaz.mensur şiir türü 19. yy ikinci yarısında Fransa’da doğmuştur.


" Edebiyat türlerinin en eskisi şiirdir.Bugüne kadar şiirin birçok tanımı yapılmıştır.Bu tanımlamalar çağdan çağa,kişiden kişiye değişmiş;kesin bir tanıma." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları