Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2."— Sunum transkripti:

1 1 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2

2 2 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2

3 3 Genel ve Özel Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Genel Anlamlı Sözcükler Aynı türdeki bütün varlıkları karşılayan sözcüklerdir. Özel Anlamlı Sözcükler Aynı türdeki tek bir varlığı karşılayan sözcüklerdir. Örnekler Kitap insanın en iyi dostudur. Kitabını burada unutmuşsun. Ağaç oksijen kaynağıdır. Ağaçta bir kedi yavrusu var.

4 4 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Anlamca kapsamı daha geniş olan sözcüğe genel anlamlı daha dar olan sözcüğe özel anlamlı Sözcüğün genel ya da özel anlamlı olması, birlikte kullanıldığı sözcüğe göre de belirlenir. Ağaç : Çam : Tüm ağaçları ifade eder, genel anlamlıdır. Sadece çam türündeki ağaçları ifade eder, özel anlamlıdır.

5 5 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Örnekler çiçek (genel) papatya (özel)

6 6 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Tablodaki sözcükleri genelden özele doğru sıralayalım. Çiçek Bitki Canlı Varlık Gül

7 7 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Tablodaki sözcükleri genelden özele doğru sıralayalım. Çiçek Bitki Canlı Varlık Gül > >>> …………...……… ………… ………… ………

8 8 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Beş duyu organımızdan Herhangi biriyle algılayabildiğimiz kavramları anlatan sözcükler somut anlamlı sözcüklerdir. Hiçbiriyle algılayamadığımız kavramları anlatan sözcükler soyut anlamlı sözcüklerdir.

9 9 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 1- Göz (görür) 5- Ten/Deri (dokunur) 4- Dil (tad alır) 3-Burun (koku alır) 2- Kulak (duyar) Beş Duyu Organımız ve İşlevleri

10 10 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2

11 11 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Görme ve dokunmayla algılanır. Somut anlamlıdır. Kalem:

12 12 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Duymayla algılanır. Somut anlamlıdır. Çığlık:

13 13 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Duyu organlarımızla algılanamaz. Soyut anlamlıdır. Düşünce:

14 14 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Tat almayla algılanır. Somut anlamlıdır. Ekşi:

15 15 Somut ve Soyut Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Duyu organlarımızla algılanamaz. Soyut anlamlıdır. Sevgi:

16 16 Sözcükler cümle içerisinde kullanıldığı anlama göre, soyut veya somut anlam kazanabilirler. TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Örnekler Tatlıyı çok severim. somut soyut Çok tatlı bir bebeği var.

17 17 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Örnekler Kekin hamuru çok katı oldu. somut soyut Katı kalpli insanlar sevilmez.

18 18 Nicel ve Nitel Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Varlıkların Sayılabilen, ölçülebilen özelliklerini gösteren sözcüklere nicel Sayısal olarak ölçülemeyen özelliklerini gösteren sözcüklere nitel anlamlı sözcükler denir.

19 19 Nicel ve Nitel Anlamlı Sözcükler TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Son dönemde yüksek binalar çoğaldı. Okulum evimize çok yakındı. Örnekler Komşumuz sevecen bir insandır. Güzel bir kompozisyon yazacağım. ölçülebilir/nicel ölçülemez/nitel ölçülebilir/nicel ölçülemez/nitel

20 20 Sözcükler cümle içerisinde kullanıldığı anlama göre, nicel veya nitel anlam kazanabilirler. TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2 Örnekler Sıcak tavırlarıyla çabucak arkadaşlık kurabiliyor. ölçülemez/nitel Haftaya havalar daha sıcak olacakmış. ölçülebilir/nicel Bu ağır görevi ancak sen yapabilirsin. ölçülemez/nitel Kargodan ağır bir paket getirdiler. ölçülebilir/nicel

21 21 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2


"1 SÖZCÜKLER ARASI ANLAM İLİŞKİLERİ - 2 TÜRKÇE / Sözcükler Arası Anlam İlişkileri - 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları