Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YİYECEK –İÇECEK HİZMETLERİ ALANI. ALANIN AMACI Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları ve hizmet sektöründeki.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YİYECEK –İÇECEK HİZMETLERİ ALANI. ALANIN AMACI Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları ve hizmet sektöründeki."— Sunum transkripti:

1 YİYECEK –İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

2 ALANIN AMACI Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları ve hizmet sektöründeki gelişmeler doğrultusunda, mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3 YİYECEK İÇECEK SEKTÖRÜ EMEK YOĞUN SEKTÖR Gıda sektörü,masa başı görev istemeyen öğrencilerin severek yapacakları ve başarılı olacakları bir sektördür. Bu alanın modası hiç bir zaman geçmeyecek,önü kapanmayacak ve mezuniyet sonrası öğrencilere sınırsız sayıda seçenek tanıyacaktır.Dahası bu sektörde çalışanların yerini bir gün,robotların alması imkansız!!! Bu alanı seçtiğinizde; önünüzde,yaratıcılık,eğlence,yardımlaşma,lezzet, ve yetenekten oluşan geniş bir yelpaze yer alacaktır.

4 ALAN PROGRAMLARI 1. MUTFAK 2. PASTACILIK 3.SERVİS 4.BAR 5. HOST- HOSTESLİK

5 İSTİHDAM ALANLARI 1. Konaklama işletmelerinde yiyecek içecek departmanı 2. Pastanelerde 3. Kafeterya, bar ve restoranlarda 4. Yemek fabrikalarında

6 Cruise Gemileri

7 YATAY VE DİKEY GEÇİŞLER Diploma almaya hak kazanan, öğrenci, yiyecek-içecek hizmetleri alanının devamı niteliğindeki programların veya bu alana en yakın programların uygulandığı meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş yapabilir ya da sınav sonuçlarına göre diğer yüksek öğrenim kurumlarını tercih edebilir.

8

9

10 Meslek Yüksek Okullarının Ön Lisans Programları (Sınavsız Geçiş – 2 Yıllık) Aşçılık (Bolu, Amasya) İkram Hizmetleri (Nevşehir) Turizm ve Otel İşletmeciliği (Trabzon ) Turizm ve Seyahat Hizmetleri (Arhavi ) Kültürel Miras ve Turizm Otobüs Kaptanlığı Turizm Animasyonu Turizm Rehberliği

11 UYGULAMALARDAN…

12

13

14

15 Deniz Mahsulleri

16 Karides Kokteyli

17 Fırında Levrek

18 Kermesimizden

19

20 Ispanaklı Tavuk Sarma

21

22

23

24 Kahvaltı Etkinliği

25

26

27

28

29

30 Tatlılar

31 Muzlu Ballı Krep

32

33

34 RİZE DEDEMAN OTELİ GEZİSİ

35

36

37

38

39


"YİYECEK –İÇECEK HİZMETLERİ ALANI. ALANIN AMACI Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları ve hizmet sektöründeki." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları