Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜRDÜMÜK (Lathyrus L.) CİNSİ :  Tek veya çokyıllık, çoğunlukla dik olarak gelişen, bazen sarılıcı bitkilerdir. Sapların enine kesiti kanatlı veya kanatsız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜRDÜMÜK (Lathyrus L.) CİNSİ :  Tek veya çokyıllık, çoğunlukla dik olarak gelişen, bazen sarılıcı bitkilerdir. Sapların enine kesiti kanatlı veya kanatsız."— Sunum transkripti:

1 MÜRDÜMÜK (Lathyrus L.) CİNSİ :  Tek veya çokyıllık, çoğunlukla dik olarak gelişen, bazen sarılıcı bitkilerdir. Sapların enine kesiti kanatlı veya kanatsız olabilir.  Yapraklar, karşılıklı bileşiktir ve yaprak ekseni kısa veya uzun bir sülükle sonuçlanır. Bir yaprakta çoğunlukla bir çift yaprakçık bulunur.  Kulakçıklar, oval şekilde kenarları hafif veya derin dişlidir.  Çiçekler, yaprak koltuklarından çıkan sapçıklar üzerine salım şeklinde veya tek tek oturmuşlardır. Meyveler, yassı fasulye şeklindedir. İçerisinde iki veya daha fazla tohum bulunur.

2 MÜRDÜMÜK (Lathyrus sativus L.) Tekyıllık serin mevsim yembitkisidir. Otu için tarımı yapıldığı gibi taneleri insan yiyeceği olarak kullanılabilir. Kurağa ve soğuğa oldukça iyi dayanır.

3 Bitkisel Özellikleri Kökler zayıftır. Genellikle, toprağın üst katmanına yayılmıştır. Gövde, tırmanıcı değildir. Yarı dik olarak gelişir. Genel olarak, kısa boylu bir bitkidir. 50-60 cm ‘ye kadar boylanabilir. Sapın enine kesiti belirgin bir şekilde kanatlıdır.

4 Yapraklar, karşılıklı bileşiktir. Her yaprakta bir çift yaprakçık bulunur. Yaprak ekseni, sülükle biter. Kulakçıklar, mızrak şeklinde kenarları dişlidir.

5 Yaprak koltuklarında bir çiçek bulunur. Çiçekler, oldukça iri, taç yapraklar, açık mavi renklidir.

6 Meyve, düz fasulye şeklindedir. İçerisinde 2-5 tohum bulunur. Tohumlar, hafif köşeli, kirli yeşil renklidir.


"MÜRDÜMÜK (Lathyrus L.) CİNSİ :  Tek veya çokyıllık, çoğunlukla dik olarak gelişen, bazen sarılıcı bitkilerdir. Sapların enine kesiti kanatlı veya kanatsız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları