Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2013 YILI ETKİNLİKLERİ. Hacettepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (HÜSAM) tarafından davet edilen Dr. Eugene Kogan tarafından "Armenian Foreign.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2013 YILI ETKİNLİKLERİ. Hacettepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (HÜSAM) tarafından davet edilen Dr. Eugene Kogan tarafından "Armenian Foreign."— Sunum transkripti:

1 2013 YILI ETKİNLİKLERİ

2 Hacettepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (HÜSAM) tarafından davet edilen Dr. Eugene Kogan tarafından "Armenian Foreign Policy" başlıklı seminer, 8 Ocak 2013, Salı günü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Tuğrul Çubukçu Salonu'nda, 10.00-12.00 saatleri arasında verilmiştir. Seminere İngiltere'nin Türkiye Büyükelçiliği de katkıda bulunmuştur. DR. EUGENE KOGAN “ARMENIAN FOREIGN POLICY” TARİH: 8 OCAK 2013 YER: İİBF, TUĞRUL ÇUBUKÇU SALONU SAAT: 10.00-12.00

3 Bir diğer etkinliğimiz 25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele günü dolayısıyla Hacettepe İİBF Kadın Platformu ile birlikte düzenlediğimiz ekinliktir. Söz konusu etkinlik geleceğe yönelik olarak insanlığı tehdit eden, hepimizin güvenlik, adalet ve onur duygularını zedeleyen, modern korsanlık olarak da adlandırılan insan ticareti ve kadın mağdurlar ile ilgili olarak gerçekleştirilmiş ve İİBF Tuğrul Çubukçu Salonu’nda gün boyu IOM gibi uluslararası bir kuruluşla Kadın Sığınma Evi gibi ulusal bir STÖ’nün de akademisyenlerle birlikte yaptıkları sunumlardan ve bir film gösteriminden oluşmuştur.

4 Uluslararası Gündemi yakından takip eden ve bilgi birikimlerini bizlerle paylaşan Dr. Şebnem Udum’un ve Dr. Ömür Atmaca’nın, Yrd. Doç. Dr. Şule Ergun’un moderatörlüğünde İran’ın Nükleer Politikasını tarih, politika ve güvenlik boyutlarıyla inceledikleri diğer bir etkinliğimiz de konunun en sıcak yaşandığı dönemlerden biri olan 13tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

5 Merkezimizin diğer bir etkinliği Polonyalı tarihçi Dr. Piotr Nykiel’in katılımıyla, 21 Mayıs 2013 Salı günü yine İİBF Tuğrul Çubukçu Salonu’nda, saat 10.30-12.00 arasında gerçekleştirilmiştir. 2013 yılı Türkiye-Polonya ilişkilerinin 90. yılıdır. Önümüzdeki sene ise Türklerle Polonyalıların 600 yıllık ilişkilerini kutlamak için yapılacak özel törenlere tanıklık edecektir. Dr. Nykiel’in sunumu bu çerçevede HÜSAM’ın konuğu olarak Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne tarihi bir yolculuk yaptırarak dinleyicilerin bilgi dağarcığına katkıda bulunmuştur.

6 Bu kısa sunumdan da anlaşılacağı üzere HÜSAM etkinliklerini, tarihsel olay ve olguların incelenmesi ve anlaşılması ve böylece geleceğe yönelik tahlillerin ve/veya yansıtmaların sağlam temellere dayandırılması ilkesinden hareket ederek düzenlemektedir. Günümüz olay ve olgularının anlaşılabilmesi ve iyi tahlil edilebilmesi geleceğe yönelik olarak atılacak adımların sağlam ve etkili olmasını mümkün kılacaktır. Bu anlayışla HÜSAM tarih çalışmalarına önem vermekte, tarihten hareketle birlikte önümüzdeki yıl Türkiye’nin yumuşak/akıllı gücünü oluşturan unsurları içeren ve geleceğe dönük bir bakış açısını yansıtan konferans, seminer vb. etkinlikleri gerçekleştirmek üzere çalışmalarını yürütmektedir. Bunlar arasında hali hazırda ön çalışmaları tamamlanmış olan Bilgi Güvenliği, Uluslararası Su Politikaları gibi etkinlikler ve Savaştan Barışa başlıklı, 1914-1923 yılları arasında yaşananları bir çalıştay dizisi olarak mercek altına yatırmayı planladığımız bir etkinliğimiz yer almaktadır.

7 Hacettepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak önemsediğimiz bir husus disiplinlerarası bilgi birikiminin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bununla paralel olarak çok önemsediğimiz bir hedefimiz de Üniversitemiz bünyesi dışındaki araştırma merkezleriyle işbirliğimizi arttırmaktır. Bu doğrultuda girişimlerimiz ilk meyvesini bu sene vermiştir. Geçtiğimiz ay içinde Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) ile bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Başka işbirlikleri için de adımlar atılmıştır. Danışma Kurulu Üyemiz Dr. Anar Somuncuoğlu Merkezimizi İÜ Asya Çalışmaları Merkezi’nin düzenlediği bir çalıştay’da tebliğli katılımla temsil etmiştir. Müdür Yardımcımız Dr. Şebnem Udum ise BOTAŞ tarafından işletilen Ceyhan-Yumurtalık tesislerine merkezimizi temsilen bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İlginize teşekkür ederiz.


"2013 YILI ETKİNLİKLERİ. Hacettepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (HÜSAM) tarafından davet edilen Dr. Eugene Kogan tarafından "Armenian Foreign." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları