Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TC ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ ZUHAL TAŞCI 1090320245.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TC ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ ZUHAL TAŞCI 1090320245."— Sunum transkripti:

1 TC ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ ZUHAL TAŞCI 1090320245

2 NAZAN BEKİROĞLU HAYATI VE ESERLERİ

3  3 Mayıs 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu.  Atatürk Üniversitesi’nden mezun oldu.(1979).  Edebiyat Fakültesi,Türk Dil ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.  Dört yıl lise öğretmenliği yaptı.  KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak girdi. (1985).

4  Halide Edib Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili konulu doktorasını tamamladı (1987).  Aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.  Şair Nigâr Hanım konulu çalışmasıyla doçent oldu (1995).

5  Öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Nazan BEKİROĞLU 4 mayıs 2001′de profesör olmuştur.  Şehirli bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüdür.

6  Kendi ifadesiyle “ehl-i kalem ve kelam” bir babaya sahiptir.  Eğitimli bir anne ve iki ağabeyin ikliminde nazlanarak büyümüştür.  Çocukluğunda Türkçesi bozulur diye sokak yasaklanmış ve arkadaşları seçilmiştir.  Bu nedenle konuşurken Karadenizliliği hiç hissedilmez.

7  Bekiroğlu, Türk Edebiyatı dergisi röportaj yazarı Belkıs İbrahimhakkıoğlu’na verdiği bilgilerle,kendini ve hikayeleriyle şiirlerini şöyle anlatmıştır.  Doğduğu ay (3 Mayıs), ruh dünyası ve ardından şiir ve hikayelerinde hep yer almıştır.  Altı yaşına kadar oturdukları ev,hikayelerinin şuuraltı malzemesini hazırlamıştır.

8  Çini dolap tutamakları,  Billur kapı kolları,  Vitraylardan süzülen efsunlu hava,  Kapı yanında açan filbahrı çiçekleri,  Taş duvarlardan fışkıran yabani incir dalı,  Kocaman halının göbeğine düşen sarı ikindi güneşi,

9  Geceleri yatağa uzanan dalga sesleri,  Seslere karışan martı çığlıkları.  Bütün bunların izdüşümleri daha çocukluk yıllarında sanatkar ruhunu yoğuran dünyanın temelini teşkil etmişlerdir.

10  Babasının vefatıyla ailenin ekonomik ve sosyal rengi değişir.  Konaktan apartman dairesine geçiş yazarın içe dönük ruh yapısının şekillenmesinde etkili olmuştur.  Yüksek tahsil için aileden uzaklaşması ise bakışlarını dışa çevirmiştir.  Anadolu’yu ve insanını tanıtmaya başlamıştır.

11  Öğrencilik yıllarında halk edebiyatı ve Orta Asya estetiğinin peşindeydi.  Bunu bir ölçüde ilk hikayelerine de yansıttı.  Akademik kişiliğinin gelişmesinde hocası Orhan Okay’dan destek gördü.

12  Kendi ifadesiyle,kendini asıl buluşu mezuniyet sonrası yıllara rastlar.  Bu yıllarda,ruhunu harekete geçiren atmosfere yeniden kavuşur.  Hayatına Osmanlı ve Topkapı Sarayı girer.  Bunlar da adeta bir tutkuya dönüşür.

13  Ama onu çeken Osmanlının zaferleri değildir.  Sarayı insani yanı ile yakalamaya çalışır.  Bekiroğlu,edebiyata ve şiire meraklı bir aileden gelir.  Baba ve anne şiiri duyan ve duyuran insanlardır.

14  Babası,Hedef adlı mahalli bir gazetenin sahibiydi.  Osmanlı tarihine meraklı bir kişiydi.  Bekiroğlu, güzele ilgi duymayı babasından öğrenmiştir.  Okumayı kendisine sevdiren babasıdır.  “İçinde Bir Sızı Var.” hikayesinde kahraman da babasıdır.

15  Bir zamanlar,Tanpınar’ın etkisinde kalmıştır.  Şu anda bu etkiyi üzerinden attığını söyler.  Dostoyevski’den insan ruhunun labirentlerini vermesi bakımından etkilenir.  Oscar Wilde’in çok sade çizgilerle hikayeler yazmasından etkilenir.

16  Nun Masalları döneminde Oscar Wilde gibi hikayeler yazmak ister.  Nun Masalları’nın sade görünümünde onun etkisinin olduğunu söyler.  Mustafa Kutlu’dan teknik anlamda geleneğe yaslanması yönünden etkilenir.

17  Sezai Karakoç’tan geleneğin dönüştürülerek nasıl kullanılabileceğini öğrendiğini söyler.  Eserleri Dolunay,Kayıtlar,Yedi İklim vs. yayımlanmıştır.  Zaman Gazetesi’nde de yazılarına yer verilmektedir.

18 ESERLERİ  Nun Masalları  Şair Nigar Hanım  Halide Edip Adıvar  Mor Mürekkep  Yusuf ile Züleyha

19 ESERLERİ  Mavi Lale  İsimle Ateş Arasında  Cümle Kapısı  Cam Irmağı Taş Gemi  La:Sonsuzluk Hecesi

20  Aşkı en güzel anlatanlardan birisidir.  Kitapları oldukça çok satılıyor.  Hiç reklam yapılmadığı halde kitapları 70 baskıya ulaşıyor.

21  Sadece muhafazakar kesimin okuduğu söylenemez.  Çünkü İslamcı bir kimliği yoktur.  Edebi ve felsefi açıdan zor bir yazar olarak nitelendiriliyor.

22  Çok sadık ve özel bir okur kitlesi var.  Bir röportajında dağın ötesiyle ilgili olduğunu söylemiştir.  Aşka getirdiği tanım da ilginç: “Aşk yol göstericidir.”

23  “Cümle Kapısı” adlı son kitabında Nazım Hikmet ve Piraye’den bahsediyor.  “Yusuf ile Züleyha” kitabındaysa tarifi güç bir aşkı anlatmıştır.


"TC ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ ZUHAL TAŞCI 1090320245." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları