Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1-VÜCUT KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILAN HASTALIKLAR 2-CİNSİYET KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILANLAR 3-KROMOZOM FAZLALIĞINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1-VÜCUT KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILAN HASTALIKLAR 2-CİNSİYET KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILANLAR 3-KROMOZOM FAZLALIĞINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR."— Sunum transkripti:

1 1-VÜCUT KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILAN HASTALIKLAR 2-CİNSİYET KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILANLAR 3-KROMOZOM FAZLALIĞINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR

2  ALBİNOLUK (AKŞINLIK) DERİDE, SAÇTA, GÖZDE RENK PİGMENTLERİ YOKTUR.BU YÜZDEN SAÇLARI VE TENİ BEYAZ, GÖZLERİ KIRMIZI GÖRÜNMEKTEDİR.

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Mutasyon sonucu oluşmuştur. Çekinik olarak vücut kromozomlarında aktarılırlar.

12

13

14  Mutasyon sonucu oluşmuştur.Alyuvarlar yarım ay şeklindedir ve damarları tıkar. Ayrıca az miktarda oksijen taşır.  Vücut kromozomlarıyla çekinik olarak aktarılır.

15

16  X KROMOZOMUYLA AKTARILAN HASTALIKLAR  HEMOFİLİ  RENK KÖRLÜĞÜ (DALTONİZM)  KAS ERİMESİ

17  Kanın pıhtılaşmama hastalığıdır ve x kromozomu üzerinde çekinik olarak aktarılır.

18

19 Genellikle kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemezler. X kromozomu üzerinde çekinik olarak aktarılır.

20

21

22  Yaygın olarak kollar, bacaklar ve omurgada görülen, kas işlevi için gerekli bir proteininin yetersizliğinden kaynaklı, nadir olarak görülen ilerleyici bir kas zayıflaması ve büzüşmesidir.  X kromozomu üzerinde çekinik olarak aktarılır.

23

24  BALIK PULLULUK ( PULLU DERİ)  KULAK KILLILIĞI  YAPIŞIK PARMAKLILIK  SADECE ERKEKLERDE GÖRÜLEN HASTALIKLARDIR.BABADAN OĞULA GEÇER.

25

26

27

28

29

30

31 1. iki parmak arasının deri yaması ile değil o bölgenin normal derisi ile onarılması 2. zig-zag kesiler planlanarak oluşacak ameliyat skarlarının (iz) parmakların gelişimi sırasında şekil bozukluklarının ve çekilmelerin (kontraktür)önlenmesi 3. açık kalan kısımların deri yaması (greft) ile kapatılması 4. tırnak yapılarının korunması 5. varsa kemik şekil bozukluklarının düzeltilmesi

32 Üstte 2. ve 3. parmaklar arasında sindaktili görülüyor (resim1). Zig-zag kesiler planlandıktan sonra (resim 2) her iki parmak ameliyatla ayrılmış (resim 3) ve gereken yerler deri grefti ile onarılmıştır (resim 4 ve 5).

33  DOWN SENDROMU  Bu bireylerde 47 kromozom bulunur.El ayaları geniş, parmaklar kısa, yüz yuvarlak, gözler badem gibi ve birbirine yakın vücut tıknazdır.Zeka geriliği görülür.

34

35


"1-VÜCUT KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILAN HASTALIKLAR 2-CİNSİYET KROMOZOMU ÜZERİNDE AKTARILANLAR 3-KROMOZOM FAZLALIĞINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları