Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.  Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine YOĞUŞMA denir.  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.  Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine YOĞUŞMA denir.  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar."— Sunum transkripti:

1  Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.  Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine YOĞUŞMA denir.  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar mevsiminde yağar.  Yeryüzündeki sular buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar zamanla bu ağırlıklarını taşıyamaz hale gelirler ve yeryüzüne; yağmur, kar, dolu olarak düşerler.

2  Güneş suları buharlaştırdığı için hava olaylarında doğrudan bir etkisi vardır.  Hava olayları sıcak ve soğuk havanın karşılaşması neticesinde meydana gelir. Buz dolabından çıkarılan su şişesinin buharlı halinin sıvı hale gelmesi örnek olarak söyleyebiliriz.

3  Bulutların bazen çok soğuk hava katmanına rastlamasıyla su damlacıklarının bir kısmı donar. Rüzgarın etkisiyle yukarı aşağı savrularak büyür. Gittikçe ağırlaşarak yeryüzüne düşer.

4  Bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacık şeklinde asılı kalmasıyla oluşur.

5

6

7  Sıcak hava ile sıcak havanın yer değişmesi sonucu oluşur.  Güneş ısı ve ışık kaynağıdır.


" Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.  Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine YOĞUŞMA denir.  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları