Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bakteri Deve kuşu yumurtası  Hücre canlıların canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimidir.  Gelişmiş yapılı canlılarda hücreler birleşerek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bakteri Deve kuşu yumurtası  Hücre canlıların canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimidir.  Gelişmiş yapılı canlılarda hücreler birleşerek."— Sunum transkripti:

1

2

3 Bakteri Deve kuşu yumurtası

4  Hücre canlıların canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimidir.  Gelişmiş yapılı canlılarda hücreler birleşerek dokuları, dokular organları, organlar canlıyı oluştururlar. Örnek insan.

5

6

7  Hücreleri genel olarak  hücre zarı,  hücre çekirdeği  sitoplâzma olmak üzere üç kısma ayıra biliriz.

8  Hücreyi çevreleyerek dağılmasını önleyen protein ve yağlardan meydana gelmiş yapıdır. Hücre zarı canlı, esnek, dayanıksız, seçici geçirgen, yarı saydam özelliklere sahiptir. Hücre zarının yapısını açıklayan bilimsel modele “akıcı mozaik zar modeli” adı verilir.

9  Hücrenin tüm faaliyetlerini yürüten organellerin (organcıklar) ve çekirdeğin içerisinde yüzdüğü yoğun sıvı bir maddedir Sitoplâzma’nın içerisinde bulunan en önemli organeller şöyledir:

10  Hücrenin enerji merkezidir. Hücre içi solunum burada gerçekleşir.

11  Hücre içerisinde madde taşınmasından sorumlu organeldir. Üzerinde ribozom bulunduranlara “granüllü endoplazmik retikulum” ribozom bulundurmayanlara “granülsüz endoplazmik retikulum” denir.

12  Salgı maddelerinin üretildiği yerdir

13  Hücre içi sindirime yardımcı olur

14  Hücrenin bütün faaliyetlerini kontrol eder. Çekirdek; çekirdek zarı, çekirdek sıvısı(çekirdek öz suyu), kromatin iplikler ve çekirdekçik olmak üzere dört kısımdan oluşur. Çekirdek hücrenin tüm genetik bilgisini taşıyarak hücrenin hayatı, faaliyetleri ve görevleri hakkındaki tüm bilgiler çekirdekte saklanır. Bu bilgiler gelecek nesillere çekirdek tarafından aktarılır. Çekirdek içerisinde bu işleri yapan; yönetici molekül DNA ‘dır

15  Bitki hücresi  1. Hücre çeperi bulunur. 2. Sitoplâzmada plastikler vardır 3. Kofullar çok ve büyüktür. 4. Lisozom ve santrozom bulunmaz Hayvan hücresi  1. Hücre çeperi bulunmaz 2. Plastikler yoktur 3. Kofullar az ve küçüktür. 4. Lisozom ve santrozom bulunur.

16  1. Cansızdır. 2. Tam geçirgendir. 3. Dayanıklıdır. 4. Selüloz ’dan yapılmıştır

17  1. Canlıdır. 2. Seçici geçirgendir. 3. Dayanıksızdır. 4. Protein ve yağlardan yapılmıştır

18  Hücredeki yapı ve görev birimlerine organel denir.

19  Virüsler hariç bütün hücrelerde bulunur. Görevi protein sentezlemektir.

20  Hücre içerisinde taşımada görevlidir.

21  Bazı maddelerin üretilmesi, salgılanması ve paketlenmesiyle görevlidir.

22 Hücre solunumu sonucu enerji veren organellerdir. BESİN+OKSİJEN KARBONDİOKSİT+SU+ENERJİ

23  Bitkilerdeki fotosentezin yapıldığı organeldir. GÜNEŞ IŞIĞI  KABONDİOKSİT+SU BESİN+OKSİJEN

24  Hücrede sindirimin yapıldığı organeldir.

25  Hayvan hücresinde hücre bölümünde görevlidir.

26  Hücrede atık maddelerin depolandığı yerdir. Bitki hücresinde koful büyüktür.

27  Zarla çevrili çekirdeği ve organelleri olmayan hücredir.Sadece ribozom bulunur.Bakteriler ve mavi yeşil ayler örnek olarak verilir.

28  Zarla çevrili çekirdeği ve organelleri olan hücredir. Bir hücreli canlılar, mantarlar, bitkiler ve hayvanların hücreleri okaryot hücredir.


"Bakteri Deve kuşu yumurtası  Hücre canlıların canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimidir.  Gelişmiş yapılı canlılarda hücreler birleşerek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları