Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANSER ve ÖNLEME. KANSER NEDİR? KANSER NEDİR? HÜCRELERİN KONTROLSÜZ OLARAK SÜREKLİ ÇOĞALMALARI SONUCU, YAKINDAKİ VE UZAKTAKİ BAŞKA ORGANLARA YAYILARAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANSER ve ÖNLEME. KANSER NEDİR? KANSER NEDİR? HÜCRELERİN KONTROLSÜZ OLARAK SÜREKLİ ÇOĞALMALARI SONUCU, YAKINDAKİ VE UZAKTAKİ BAŞKA ORGANLARA YAYILARAK."— Sunum transkripti:

1 KANSER ve ÖNLEME

2 KANSER NEDİR? KANSER NEDİR? HÜCRELERİN KONTROLSÜZ OLARAK SÜREKLİ ÇOĞALMALARI SONUCU, YAKINDAKİ VE UZAKTAKİ BAŞKA ORGANLARA YAYILARAK HASTAYI KISA ZAMANDA ÖLÜME GÖTÜREN BİR HASTALIKTIR. HÜCRELERİN KONTROLSÜZ OLARAK SÜREKLİ ÇOĞALMALARI SONUCU, YAKINDAKİ VE UZAKTAKİ BAŞKA ORGANLARA YAYILARAK HASTAYI KISA ZAMANDA ÖLÜME GÖTÜREN BİR HASTALIKTIR.

3 Kanseri Yapan Etkenler  İyonize Radyasyon  Ultraviyole Işınları (güneş ışınları)  Kimyasal Karsinojenler

4 Kanseri Yapan Etkenler  Beslenme Alışkanlıkları  Sigara ve Alkol  Virüsler  Genetik Faktörler

5 KANSERİN BELİRTİLERİ KANSERİN BELİRTİLERİ YUTKUNMA VE HAZIM BOZUKLUĞU, UZUN SÜRE KAPANMAYAN YARALAR, SES KISIKLIĞI VE SEBEPSİZ ÖKSÜRÜK,

6 KANSERİN BELİRTİLERİ KANSERİN BELİRTİLERİ BEN VE SİĞİLLERİN RENK VE ŞEKİL DEĞİŞTİRMELERİ, MEME VEYA HERHANGİ BİR YERDEKİ ŞİŞLİK VE SERTLİK,

7 KANSERİN BELİRTİLERİ KANSERİN BELİRTİLERİ VÜCUDUN HERHANGİ BİR YERİNDEN GELEN AKINTILAR, VE NORMAL DIŞI KANAMALAR, BÜYÜK VEYA KÜÇÜK ABDEST YAPMADAKİ DEĞİŞİKLİKLER.

8 KANSERİN BELİRTİLERİ Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz!

9 KADINLARDA EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ Meme Kanseri Rahim-Yumurtalık Kanseri Mide-Bağırsak Kanseri Akciğer Kanseri

10 ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ Akciğer Kanseri Akciğer Kanseri Prostat Kanseri Prostat Kanseri Mide-Bağırsak Kanseri Mide-Bağırsak Kanseri

11 KANSERDE ERKEN TANI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER Kanserin ön belirtilerine karşı dikkatli olunuz, Kanserin ön belirtilerine karşı dikkatli olunuz, Elle meme muayenesi yapınız, Elle meme muayenesi yapınız, Belirli aralıklarla sağlık muayenesi yaptırın, Belirli aralıklarla sağlık muayenesi yaptırın, PAP testi yaptırın, PAP testi yaptırın, Doktorun isteyeceği tetkikleri yaptırın. Doktorun isteyeceği tetkikleri yaptırın.

12 KANSERDE ERKEN TANI Tedavi şansını arttırır. Tedavi şansını arttırır. Tedaviyi kolaylaştırır. Tedaviyi kolaylaştırır. Tedavi giderlerini azaltır. Tedavi giderlerini azaltır. Doku ve organ kaybını önler. Doku ve organ kaybını önler. Sakatlık bırakmaz. Sakatlık bırakmaz. HAYAT KURTARIR. HAYAT KURTARIR.

13 KANSERDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ CERRAHİRADYOTERAPİKEMOTERAPİİMMÜNOTERAPİ HORMON TEDAVİSİ LAZER TEDAVİSİ

14 TEDAVİ Uygun ve zamanında tedavi ile kanserin birçok türlerinde tedavi imkanı mevcuttur.

15 KANSERDEN KORUNMA Sigara ve tütün kullanmayınız. Sigara ve tütün kullanmayınız. Alkollü içeceklerden uzak durunuz. Alkollü içeceklerden uzak durunuz. Yeterli ve dengeli besleniniz. Yeterli ve dengeli besleniniz.

16 KANSERDEN KORUNMA Güneş ışınlarına maruz kalmayın. Güneş ışınlarına maruz kalmayın. Gerekmedikçe röntgen filmi çektirmeyiniz. Gerekmedikçe röntgen filmi çektirmeyiniz.

17 KANSERDEN KORUNMA Asbest, benzen, katran gibi … kanser yapıcı maddelere karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlayın. Asbest, benzen, katran gibi … kanser yapıcı maddelere karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlayın. Yılda bir sağlık muayenesi yaptırınız. Yılda bir sağlık muayenesi yaptırınız.

18 KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR. KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

19


"KANSER ve ÖNLEME. KANSER NEDİR? KANSER NEDİR? HÜCRELERİN KONTROLSÜZ OLARAK SÜREKLİ ÇOĞALMALARI SONUCU, YAKINDAKİ VE UZAKTAKİ BAŞKA ORGANLARA YAYILARAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları