Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE BABA TUTUMLARI VE ÇOCUKLA İLETİŞİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE BABA TUTUMLARI VE ÇOCUKLA İLETİŞİM"— Sunum transkripti:

1 ANNE BABA TUTUMLARI VE ÇOCUKLA İLETİŞİM

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19 *****Çocuğunuza zaman ayırın :
Çocuğunuzla geçmiş zaman asla boşa geçmiş zaman değildir. Çocuğu sevmek, ona bolca ve pahalı oyuncak almak değil onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde, eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır. *****Çocuğunuzla birlikte olduğunuz zaman tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın : Bu nedenle de, başka bir işle meşgulken değil, kendinizi rahat hissettiğinizde çocuğunuzla ilgilenerek, anne ya da baba olmanın keyfini çıkarın.

20 ****Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin.
Dinlendiğini düşünen çocuk kabul edildiğini, dolayısıyla sevildiğini düşünen çocuktur Göz kontağı kurarak, gülümseyerek kabul belirtisini beden diliyle pekiştirin. Böylelikle çocuk “kişiliğine saygı duyulduğunu” düşünerek iletişimini sürdürür. ****Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur. Aldığı tepkilerle “anlaşıldım” duygusunu yaşar. Böylelikle rahatlar. ****Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğruyu bulma” konusunda zorlar.

21 *****Unutulmaması gereken bir konuda çocuğun ev içinde ne kadar güven altında olduğudur. Özellikle şiddete maruz kalma açısından Aile içi şiddet ,anne baba geçimsizliği ev ortamında olabilecek kavgalar ,TV, yaşına uygun olmayan internet ortamının yaratabileceği tehlikeler düşünülerek ev ortamı yapılandırılmalıdır.. ****Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın: Çocuk, anne babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilmek ihtiyacındadır. Onun diğer çocuklarla karşılaştırılması, kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller. Çocuğun kendine özgü, bağımsız bir birey olarak kabul edilmesi, ruh sağlığının temelini oluşturur.

22 Çocuğunuza kendinizi, ben dili ile ifade edin.
Örneğin; sözünüzü dinlemediği zaman beni üzüyorsun yerine; bu davranışı gösterdiğin için üzülüyorum, cümlesini kullanın. Sınır koyun. Çocuğunuz duygularına müdahale etmeyin, davranışlarına müdahale edin. Örneğin; ağlayabilirsin kızabilirsin fakat kapıyı hızlı bir şekilde kapatamazsın, bana vuramazsın gibi cümleler kurun. Her şeyi isteyebilirsin ama ben ; senin hem kendine hem de başkasına zarar verecek davranışlarında seni engellerim. Nedenini açıklayın. Çocuğunuz bir davranışı yapmak istiyorsa ona yapma, etme, gitme demek yerine neden yapmaması , neden gitmemesi gerektiğini açıklayın.

23


"ANNE BABA TUTUMLARI VE ÇOCUKLA İLETİŞİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları