Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEMRA BOZ FEN BİLĞİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEMRA BOZ FEN BİLĞİSİ ÖĞRETMENLİĞİ"— Sunum transkripti:

1 SEMRA BOZ 132007060 FEN BİLĞİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

2 ELEKTRİK DEVRELERİ Elektrik yüklerinin üretecin bir kutbundan çıkarak diğer kutba gitmesi için oluşturulan düzeneğe elektrik devresi denir.

3

4 Bir Elektrik Devresinde Devre Elemanları :
İletken teller , üreteç , lamba , direnç , reosta , anahtar ,ampermetre , voltmetre , elektrik tüketiciler , sigorta , transformatör , kondansatörler , diod , transistör , devre elemanlarından bazılarıdır.

5 Üreteç : Elektrik devresinde potansiyel farkı oluşturarak yük geçişini sağlayan elemanlardır.
şekilde gösterilir.

6 Anahtar : İstenildiğinde akım geçişini sağlayan veya kesen elemanlardır. Aşağıdaki şekilde gösterilir.

7 Direnç : Elektrik devresinde akımın geçişine karşı koyan elemanlardır. Şeklinde gösterilir.

8 Elektrik akım şiddet birimine Amper denir.
Elektrik akımı iletken bir cismin kesitinden geçen serbest elektron miktarıdır. Başka bir deyişle elektrik akımı serbest elektronların iletken madde içinden akmasıdır. Elektrik akım şiddet birimine Amper denir.   

9 Reosta : Elektrik akımının şiddetini değiştirmek için kullanılır. Şekillerinden biriyle gösterilir.

10 Elektrik Tüketiciler ( Almaç ) :
Elektrik enerjisini değişik enerjilere dönüştürür. AmpermetreS. AKÇAY : Akım şiddetini ölçer. Devreye seri bağlanır. Şeklinde gösterilir

11 VoltmetreS. AKÇAY : Potansiyel Farkını ölçer devreye paralel bağlanır.
Şeklinde gösterilir.

12 b) Potansiyel Farkının Ölçülmesi: iki nokta arasındaki potansiyel farkı ( gerilim ) voltmetre ile ölçülür. Potansiyel farkı V ile gösterilir. Birimi Volt tur. NOT: Seri bir devrede bütün noktalardaki akım şiddetleri eşittir. Paralel devrede bütün kollardaki potansiyel farkları eşittir.

13 Direnç ve Ölçülmesi : Elektrik devrelerinde akımın geçişini zorlaştıran etkiye direnç denir. Direnç R ile gösterilir. Birimi Ohm () dir. Direnç Ohmmetre ile de ölçülebilir.

14 Akım , Potansiyel Farkı ve Direnç Arasındaki Bağıntı ( OHM Kanunu ): Bir iletkenin potansiyel farkını akım şiddetine oranı sabittir. Bu sabit oran dirence eşittir. Potansiyel farkını akım şiddetine oranına OHM kanunu denir. Potansiyel Farkı / Akım Şiddeti = Direnç V / İ = R

15 Çözüm : a) R= V / i = 220 / 4 =55 Ohm b) P = V. i = 220. 4 = 880 Watt
Örnek : İki ucu arasındaki potansiyel farkı 220 Volt olan bir iletkenden 4 amperlik akım geçerse a) Direnç ne kadar olur? b) Güç ne kadar olur? Çözüm : a) R= V / i = 220 / 4 =55 Ohm b) P = V. i = = 880 Watt

16 İletkenin Direncinin Bağlı Olduğu Faktörler ve Öz Direnç:
1- Bir iletkenin direnci boyu( uzunluğu ) ile doğru orantılıdır. R & L 2- İletkenin direnci kesiti (Alanı ) ile ters orantılıdır. R & 1 / A 3- İletkenin direnci yapıldığı maddeye göre değişir.

17 Öz direnç ( p) : Bir iletkenin birim uzunluk ve birim kesitinin direncine öz direnç denir. Direnç = Özdirenç . Uzunluk/ Alan R = p. L /A

18 Elektrik Devrelerinde Akım 1-Seri Devrede Akım Devre elemanlarının aynı sırada ard arda bağlanarak oluşturulan devreye seri devre adı verilir. Seri bir devrede tüm noktalardan geçen akım şiddetleri birbirine eşittir. Potansiyel farkları değişebilir.

19 i = i1 = i2 =i3 V= V1 + V2 + V3 Seri bir devrede eşdeğer veya toplam direnç şu şekilde bulunur. RT = R1 + R2 + R3

20

21 Paralel Devrede Akım Paralel bir devrede bütün kollardaki potansiyel farkları birbirine eşittir. Akım şiddetleri değişebilir.

22 Paralel devrede akım şu şekilde bulunur:
i = i1 + i2 + i3 V = V1 = V2 = V3 Paralel devrede eşdeğer direnç veya toplam direnç şu yolla bulunur.

23

24 NEDEN KUŞLAR ELEKTRİK TELİNDE AKIMA YAKALANMAZLAR ?

25

26 BİRAZDA GÜLELİM:D

27 TEŞEKKÜRLER


"SEMRA BOZ FEN BİLĞİSİ ÖĞRETMENLİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları