Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sapkınlık, Aile ve Arkadaşlar. Sapkın Davranışlar  Şiddetle ilgili davranışlar  Alkol, sigara, uyuşturucu  Küçük hırsızlıklar  Mala zarar verme 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sapkınlık, Aile ve Arkadaşlar. Sapkın Davranışlar  Şiddetle ilgili davranışlar  Alkol, sigara, uyuşturucu  Küçük hırsızlıklar  Mala zarar verme "— Sunum transkripti:

1 Sapkınlık, Aile ve Arkadaşlar

2 Sapkın Davranışlar  Şiddetle ilgili davranışlar  Alkol, sigara, uyuşturucu  Küçük hırsızlıklar  Mala zarar verme  Araba çalmak  Çeteye üye olmak  Yaralamak için saldırmak  Okulda sınıf düzenini bozmak  …

3 Sapkın davranışlar için sosyo- demografik risk grupları  Tek ebeveynler  Erkekler  Yaş  İşsiz bir baba  Zenginlik  Sapkın arkadaşlar  Ebeveynlerin birbirlerine olumsuz davranışları  Yaşanılan muhitten kaynaklanan olumsuzluklar

4 Sapma Nedenleri  Sosyalizasyonun birinci derecedeki sorumluları olan ailelerin çocuk yetiştirmede kullandıkları otoriter ve baskıcı teknik ile fiziksel disiplin yöntemleri sapmayı motive etmektedir.  Bu teknik çocukların erken dönemden itibaren sapkın davranışların normalleştirmelerine ve öğrenmelerine olanak sağlamaktadır.  Çocukların erken dönemdeki problem davranışlarının göz ardı edilmesi de sapmaya zemin hazırlamaktadır.

5  En önemli etken aile ve sapkın arkadaşlar.  Sapkın davranışlar sapkın arkadaş grupları içerisinde gerçekleştirilmektedir.  Ailenin çocukla-gençle ilişkisi arkadaş - sapkın arkadaş seçimini etkilemektedir.  Ebeveynlere olan bağlılık sapkın arkadaş seçimini azaltmaktadır.

6  Sapkın arkadaş sapkın davranışın yapılmasını artırmaktadır  Ebeveyne bağlılık sapkın arkadaşa rağmen sapkın davranışları azaltmaktadır.  Ebeveyn denetimi sapkın davranışı sınırlamaktadır.

7 Dikkat!!!  Sapkın davranışlarda aile mi yoksa arkadaşlar mı daha etkilidir.  Her ikisi de etkili olmakla birlikte ailenin çabasıyla sapkın davranışlar engellenebilmektedir.

8 Ebeveynler…Unutmayın!  Ebeveyn sadece çocukluk döneminde etkili değildir.  Gençlik döneminde de bilinenin aksine aile önemlidir ve arkadaşlık ilişkilerini etkilemektedir.  Sosyalizasyon süreci toplumsal değer ve normların çocuğa aktarımıdır. Aile çocuğunu bu süreçte şekillendirmektedir.

9  Ailenin denetimi ve takibi sapkın davranışları ve sapkın arkadaşlıkları önlemektedir.  Sapkın arkadaşlıklar sapkın davranışların artmasına neden olmaktadır.

10  Ailede yaşanan sosyalizasyonun sağlıklı olması sapkın davranışların daha başlamadan bitmesine neden olmaktadır.  İlk sosyalizasyon sürecinde çocuk kimlerle, nasıl ve ne tür ilişkiler geliştireceğini öğrenir.  Aile ile samimi-destekleyici ilişkiler ve gençler üzerindeki denetimleri gencin sapkın davranışlarını azaltmaktadır.

11  Çocuk yetiştirmede uygulanan taktikleri, disiplin yöntemleri ve ebeveynin tutumları çocuğun sapkın davranışları kazanmasında en önemli etkenlerden birisidir.  Bu etkenler sapmayı artırabilir veya azaltabilir.  Etkin olmayan çocuk yetiştirme artırır, etkin azaltır.

12  Çocukla kurulan samimi ve destekleyici ilişkilerin açık ve net kurallarla desteklendiği demokratik çocuk yetiştirme tekniği sapkın davranış riskini azaltmaktadır.  Sıcak, güvene dayalı, destekleyici ve tutarlı bir kontrol de sapma davranışını azaltmaktadır.

13  Etkin çocuk yetiştirme: Çocukların duygusal ve sosyal destek görürler, yakınlık kurarlar, düzenli denetlenirler.  Sıcak, samimi, kabul edici, destekleyici, sevgi dolu, mahrem, sorumluluk veren, değer sahibi olan ve iletişime açık olan aileler etkin çocuk yetiştiren ailelerdir.

14  Çocuklara açık ve net mesajlar veren aileler…  Çocuklar ailelerin değerlerini alır, ailelerinden uzak olsalar da içselleştirdikleri normlar ve ailelerini hayal kırıklığına uğratmamak için sapkın davranışlardan uzak kalmaktadırlar.

15 Ne Yapmalı  Çocuklarla geçirilen zaman  İlgi  Beraber yapılan etkinlikler  Arkadaşlarının ailelerinin tanınması  Ebeveyn denetimi sapmayı en aza indirgemekte ve olumlu arkadaşlık ilişkilerini olumlu yönde etkilemektedir.


"Sapkınlık, Aile ve Arkadaşlar. Sapkın Davranışlar  Şiddetle ilgili davranışlar  Alkol, sigara, uyuşturucu  Küçük hırsızlıklar  Mala zarar verme " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları