Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANSU ALTIN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANSU ALTIN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904010."— Sunum transkripti:

1 CANSU ALTIN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904010

2  Bu sunumda web 2.0 araçları ve eğitimde kullanılma yolları, bu yolların kazandırdıkları anlatılacaktır.

3

4 Web 2.0 nedir? Tarihçe Tim O'Reilly ;Tim O'Reilly 2005 Web 2.0 konferansında konuşurken Web 2.0; O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.

5 "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak."

6  İnternet çeşitli aşamalar kaydediyor. Şimdi dosya haklarını düşünün, R (okuma), W (yazma), E (Execute, çalıştırma/yürütme vb).  Web 1.0 zamanlarında bizim okuma hakkımız vardı. Gazete açardık okurduk. Geocities'e sayfa koyarlardı okurduk. Yani sadece bilgiyi tüketen konumda kullanıcı vardı, daha doğrusu bu kadarına izin verilen bir kullanıcı topluluğu vardı. Kullanıcının rolü sabitti. Read = oku.  Web 2.0 ile birlikte write = yaz hakkını elde ettik. Mesela ekşisözlük, wikipedia çıktı, artık sözlükleri ansiklopedileri yazar hale geldik. Mesela blog siteleri çıktı, kendi blogumuzu kurar hale, Youtube vb. ile kendi video kanalımızı kurar hale geldik.

7 Grup çalışması alışkanlığı Etkili öğrenme Üst düzey düşünme becerileri Bilgi okur-yazarlığı Yapılandırmacı problem çözme Öğrenciye uygunluk (ilgi çekme) Bireysel gelişim Sorumluluk alma Öğretmenlere Web 2.0 uygulamaları ve bunların kullanımlarına yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapılması, iyi örneklerin yaygınlaştırılması önerilebilir.

8

9 Fotoğraf Video Haber/podcasts Bilgi Yer imleri Projeler Kendi Bilgileriniz Kütüphane Sanal Yaşam

10

11 YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları'ndan oluşmaktadır.

12 Facebook,. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

13 Second Life,. Oyun kullanıcılarına ikinci bir hayatı vaad etmektedir.Oluşturulan bu yapay dünyada yapacaklarınız yalnızca hayal gücünüz ile sınırlıdır. Kullanıcılara açık yazılımı ile kategori olarak oyun standartlarının dışındadır.Second Life'ta kişi kendine bir avatar yaratarak oyuna başlar.Olusturacağı avatarın hertürlü özelliğine kendisi karar verebilmektedir.Örneğin istediği saç rengi,boy,kilo,meslek gibi herşey kullanıcının isteğine bağlı olarak değiştirip ayarlanabilmektedir.Oyunun bir diğer özelliği ise online olarak oynanabilmesidir

14 Dosyaları bilgisayarınıza herhangi bir ofis yazılımı yüklemeden doküman oluşturup, düzenleyip, saklayabileceğiniz web tabanlı bir uygulama. Dökümanlarınızı dilerseniz arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz, hazırladığınız sunumları isterseniz web sitenizde tıpkı YouTube’dan video ekler gibi kullanabilirsiniz. Üstelik tüm bu işlemler ücretsiz.

15  http://www.formistan.com/network-ve- internet/122307-google-docs-nedir.html  http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa  Fırat Üniversitesi- Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Web 2.0 tanıtım slaytı


"CANSU ALTIN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları