Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PROJE BAŞLIĞI: “ EROZYONLA MÜCDELE VE AĞAÇLANDIRMA” GRUP ADI: “ TOPRAK ANA” GRUP SLOGANI: EROZYON MUSİBET, TOPRAK BEREKETTİR OLUŞUM TARİHİ: 27.12.2006.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PROJE BAŞLIĞI: “ EROZYONLA MÜCDELE VE AĞAÇLANDIRMA” GRUP ADI: “ TOPRAK ANA” GRUP SLOGANI: EROZYON MUSİBET, TOPRAK BEREKETTİR OLUŞUM TARİHİ: 27.12.2006."— Sunum transkripti:

1

2 PROJE BAŞLIĞI: “ EROZYONLA MÜCDELE VE AĞAÇLANDIRMA” GRUP ADI: “ TOPRAK ANA” GRUP SLOGANI: EROZYON MUSİBET, TOPRAK BEREKETTİR OLUŞUM TARİHİ: 27.12.2006 GRUP LİDERİ: GAMZE AKBAŞ GRUP ÜYELERİ: SEDAÖZ A.MURAT ÜNSAL ALİ ERBAŞ UTKUCAN IŞIK BURAK SALİH YASEMİN ŞARKLI Ortalama yaş: 13 yaşOrtalama yaş: 13 yaş Toplantı Yer ve Zamanı:BT Sınıfı 2Toplantı Yer ve Zamanı:BT Sınıfı 2 27.12.2006 tarihinden itibaren cuma ve salı günleri toplandık.27.12.2006 tarihinden itibaren cuma ve salı günleri toplandık.

3 Erozyon (toprak aşınımı), toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. EROZYONUN ÇEŞİTLERİ 1- Su Erozyonu 2- Çığlar 3- Rüzgar Erozyonu

4 ÖĞRETMENİMİZ, WEB/ BİLİŞİMCİ MARTILAR PROGRAM BÜNYESİNDE BİR PROJE YARIŞMASI DÜZENLENDİĞİ KONUSUNDA BİZLERİ BİLGİLENDİRDİLER.BİZLERDE ÖĞRETMENLER VE ARKADAŞLARIMIZLA HALKAMIZI OLUŞTURUP BİLİŞİMCİ MARTILAR EĞİTİM CD SİNİ İZLEDİK.BEYİN FIRTINASI YAPARAK PROJE KONULARINI BELİRLEDİK.YAPILAN OYLAMA SONUCUNDA TESPİT EDİLEN KONULARDAN "EROZYONLA MÜCADELE VE AĞAÇLANDIRMA KONUSUNU " PROJEMİZİN KONUSU OLMASINA KARAR VERDİK.

5 1) ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ ÇEVRE SORUNLARINDAN BİRİSİ OLAN EROZYON TEHLİKESİNE İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKMEK. 2) ÜLKEMİZİN HIZLA ÇÖLLEŞTİĞİNİ VE BERABERİNDE AÇLIK, SEFALET,SUSUZLUK VE GÖÇ GİBİ BİRÇOK SORUNU DA BÜNYESİNDE BARINDIRDIĞINI ANLATMAK. 3) BAŞTA KÜRESEL ISINMA OLMAK ÜZERE EROZYONLA MÜCADELEDE EN ETKİLİ YÖNTEMİN AĞAÇLANDIRMA OLDUĞUNU VURGULAMAK. 4) AĞAÇLANDIRMA FAALİYETLERİ VE ORMANLARIMIZIN KORUNMASI HUSUSLARINDA KAMUOYUNU BİLİNÇLENDİRMEK.

6 Projeyi kararlaştırma Proje hakkında eğitim alma Gruplar oluşturma Röportajlar Web sitesi tasarlama ve dizayn Slayt show hazırlama Projeyi paylaşma

7 27.12.2006 Projeye katılacak öğrencilerin seçimi yapıldı.Listedeki öğrenciler için proje ekibi oluşturuldu. 28.12.2006 Bilişim Martıları Eğitim cd ’si grup üyeleri tarafından toplu olarak izlendi. 31.01.2007 Halka elemanları saat 13.30 da BT sınıfı 2’de toplandı. Öğrenciler daha önce dağıtılan konular üzerinde araştırmalarına devam ettiler. 15.02.2007 Halka elemanları 10.15’te BT sınıfı 2’de toplandı.Balık kılçığı hazırlandı. 16.02.2007 Halka elemanları 9.30'da BT sınıfı 2’de toplandı.Balık kılçığında düzeltmeler yapıldı. Portföy yöneticimiz Gökçehan KESKİN okulumuzdan ayrılmıştır.Onun yerine halka elemanları Betül DARENDELİ’yi portföy yöneticiliğine getirdi.Seçim oylamayla yapılmıştır.

8 01.03.2007 Halka elemanları 15.47 BT sınıfı 2’de toplandı. Toplantıda aşağıdaki kararlar alındı. Yapılacak çalışmalar Anket, Mülakat, Gözlem, Seminer, Broşür,Pankart Ağaç dikme kampanyalar Ziyaret ve geziler a)Belediye Başkanlığı 09.03.2007 Halka elemanları BT sınıfı 2’de toplandı. Anket soruları hazırlandı.Anketin taslağını hazırlayıp Word’e geçirdik.Anket hazırlandığında çıktısı alındı.Yeteri kadar çoğaltıldı.. 13.03.2007 Anketleri İsmet İnönü İ.Ö.O(okulumuz),Çankırı Lisesi,Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi,Endüstri Meslek Lisesi,Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerine ve halkımıza uyguladık. 22.03.2007 Rehberlik dersinde 8.sınıf öğrencilerini okulumuzun çok amaçlı salonuna topladık. “Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma” ile ilgili bilgi verdik.Öğrencileri ağaç dikimiyle ilgili bilgilendirdik.

9 30.03.2007 Anket sonuçları değerlendirildi. 31.03.2007 Halka elemanları okul bahçesinde toplanıp Orman İşletme Müdürlüğü’ne gitmek üzere Halka Lideri Öğretmenleri ve Koordinatör Öğretmenleriyle yola çıktı. Orman İşletme Müdürlüğü’nde müdürlüğün yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi edindik.Seminerimizde öğrencilere ağaç dikimini göstermek amacıyla birkaç tane ağaç aldık. 02.04.2007 Mustafa Özgür TEKE öğretmenimizin askerliği nedeniyle bizden ayrıldı.Bu nedenle Ayşe AYVAT öğretmenimizin yardımıyla projeye devam etmekteyiz. Yeni öğretmenimizle tanışıp onu proje hakkında bilgilendirdik. 13.04.2007 Sitemizin son halini hazırlamak için toplandık.Bir takım eksikliklerimiz olduğunu fark ettik.Bunlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

10 20.04.2007 Yeni bir Powerpoint programı hazırladık.Bu sunuda bugüne kadar yaptığımız her şeyi işledik.Tüm halka elemanları katkıda bulundu. 27.04.2007 Okulumuz anasınıfı öğrencilerine ağaçlandırma konusunda bilgiler verildi.Fidan temini için Çankırı Fidanlık Müdürlüğü’ne gidilmesi kararlaştırıldı. 01.05.2007 İlimiz Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri ile okul bahçesine fidan dikimi konusunda görüşmeler yapıldı 04.05.2007 Bilişimci martılar grubu halka elemanları ilimiz Ticaret Meslek Lisesi bahçesine 7-8 yaşlı sedir ve 5 yaşlı doğu ladini fidanlarını dikimini yaptılar. Fidanların dikimi sırasında okul öğrencilerine doğru fidan dikimi ile ilgili bilgi verdik. İlimiz Belediye Başkanını ziyaret ederek projemiz ve ilimizde yaptığımız çalışmalar hakkında kendisini bilgilendirdik.İlerde yapacağımız çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

11 11.05.2007 Okulumuz Anasınıfı öğrencilerine uygulamalı olarak fidan diktirildi. Daha önce diktiğimiz fidanları sulama, çapalama ve benzeri bakımları yapıldı. Yerel basında çıkan proje çalışmaları ile ilgili belgeler (dökümanlar) üzerine konuşuldu. 15.05.2007 Bugüne kadar yapılan proje çalışmalarını genel değerlendirilmesi yapıldı. Web Sayfasıyla ilgili çalışmalarımız değerlendirildi, belirlenen eksikleri giderici çalışmalar yapıldı 17.05.2007 Web sitemizi yayınladık.

12

13 EvetHayırBİLMİYORUM 1)Bölgemizde erozyon var mıdır? 2)Erozyonla mücadele konusunda sizce en etkili yöntem nedir? 3)Bölgemizde ağaçlandırma konusunda yapılan çalışmaları yeterli buluyor musunuz? 4)Bugüne kadar hiç ağaç diktiniz mi? 5)Kamu ve/veya yerel kuruluşların düzenlediği ağaçlandırma çalışmalarına hiç katıldınız mı? 6) İlimizde ağaçlandırma kampanyası düzenlenirse katılır mısınız? 7)Ağaçlandırma çalışması olsa nasıl destek sağlarsınız?

14 Erozyonla mücadele konusunu sosyal-idari ve teknik olarak ele almak gerekir. O nedenle; Erozyonla mücadele konusunu sosyal-idari ve teknik olarak ele almak gerekir. O nedenle; Erozyon riskinin yüksek olduğu yerlerde tarımın yapılmaması. Bu bölgenin mera olarak bırakılması ve ağaçlandırılması. Erozyon riskinin yüksek olduğu yerlerde tarımın yapılmaması. Bu bölgenin mera olarak bırakılması ve ağaçlandırılması. Arazinin meyil durumuna göre toprağın işlenmesi ve sulamanın önlenmesi. (Salma sulama yerine damla şeklinde sulama gibi.) Arazinin meyil durumuna göre toprağın işlenmesi ve sulamanın önlenmesi. (Salma sulama yerine damla şeklinde sulama gibi.) Mera alanlarının denetim altına alınması ve genişletilmesi. Mera alanlarının denetim altına alınması ve genişletilmesi. ÖRNEK: Aşırı otlatmanın yapılmaması. Mera ve otlaklarda parsel çalışmalarına gidilerek arazinin dönüşümlü otlatılması. İlkbahar aylarında ve özellikle yağışlardan hemen sonra otlatmanın yapılmaması.ÖRNEK: Aşırı otlatmanın yapılmaması. Mera ve otlaklarda parsel çalışmalarına gidilerek arazinin dönüşümlü otlatılması. İlkbahar aylarında ve özellikle yağışlardan hemen sonra otlatmanın yapılmaması. Ormanların tahrip edilmesine ve yangınlara karşı gerekli tedbirlerin alınması. Ormanların tahrip edilmesine ve yangınlara karşı gerekli tedbirlerin alınması. Keçi besiciliğine izin verilmemesi yada sınırlı sayıda tutulması. Keçi besiciliğine izin verilmemesi yada sınırlı sayıda tutulması. Doğal bitki örtüsünün tahrip edilmemesi için yöre halkına alternatif tarım ürünlerinin sunulması. (Örn: Arıcılık gibi.) Doğal bitki örtüsünün tahrip edilmemesi için yöre halkına alternatif tarım ürünlerinin sunulması. (Örn: Arıcılık gibi.) Ağaçlandırmanın hızlandırılması. Bunun içinde şunlar yapılabilir. Ağaçlandırmanın hızlandırılması. Bunun içinde şunlar yapılabilir.·

15 Her şeyden önce eğitime ağırlık verilmeli. İnsanların eğitilmediği yerde erozyonla mücadelede başarı sağlanamaz. Birincil hedef olarak ta kırsal yörelerden başlanmalı. Her şeyden önce eğitime ağırlık verilmeli. İnsanların eğitilmediği yerde erozyonla mücadelede başarı sağlanamaz. Birincil hedef olarak ta kırsal yörelerden başlanmalı. · Eğitimle birlikte doğa bilincinin duyuşsal anlamda kazandırılması. · Kişi, kurum yada kuruluşların ağaçlandırma çalışmalarına teşvik edilerek özel orman alanlarının oluşturulması. (Böylece giderlerin, gelir vergisinden muaf tutulması.) · Ağaç bayramlarının düzenli olarak festival havasında yapılması ve bunun içinde ulaşım, yiyecek vb. her türlü kolaylığın sağlanması. · Merkezi ve yerel yönetimlere geniş yetkilerin verilmesi. Mesela: Okullardan mezun olacak öğrencilerin diplomalarını alması için tahsis edilen alana ağaç dikmelerinin zorunlu hale getirilmesi, yeni doğan çocuğa nüfus cüzdanı alabilmek için ağaç dikmelerinin zorunlu hale getirilmesi gibi. · Herhangi bir nedenle ( yol, köprü vb. ) inşaat ruhsatı alınabilmesi için belirlenen miktarda ağaç dikmenin zorunlu hale getirilmesi ve kendi mülkiyeti dahi olsa eğer arazi üzerinde ağaç varsa bu ağaçların sayımının yapılıp tahsis edilen alana ağaç dikilmesi şartıyla bu kişilere inşaat ruhsatının verilmesi gibi yaptırımlar uygulanabilir.


"PROJE BAŞLIĞI: “ EROZYONLA MÜCDELE VE AĞAÇLANDIRMA” GRUP ADI: “ TOPRAK ANA” GRUP SLOGANI: EROZYON MUSİBET, TOPRAK BEREKETTİR OLUŞUM TARİHİ: 27.12.2006." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları