Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ağ Nedir? Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olduğu donanım ve yazılımların da paylaşılmasına izin veren bilgisayar ağları, veri haberleşmesini veri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ağ Nedir? Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olduğu donanım ve yazılımların da paylaşılmasına izin veren bilgisayar ağları, veri haberleşmesini veri."— Sunum transkripti:

1 Ağ Nedir? Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olduğu donanım ve yazılımların da paylaşılmasına izin veren bilgisayar ağları, veri haberleşmesini veri ağları üzerinden yapmaktadır. AĞ TEMELLERİ

2 Ağ Kurulumuna Neden Gerek Duyulmuştur? * Kaynakların Paylaşmak * Bilgiyi Paylaşmak * Yazılımda Standartlaşma

3 İlk bilgisayar ağı, İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirdiği İleri Araştırma Projeleri Ajansı Bilgisayar Ağı yani ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network)'tir. 1960'li yılların sonlarında ise Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına yayılmış olan bilgisayarları birbirine bağlamaktı. Bu network modelinin günümüze kadar gelen en önemli özelliği CSMA/CD olarak adlandırılan tekniktir. AĞ TARİHÇESİ

4 1972 yılında XEROX firması deneysel amaçlı ilk ethernet kartını üretti ve 1975 yılında ilk ethernet ürününü piyasaya sürdü. Intel, Xerox ve Digital 10 Mbps ethernet konusunda yeni bir standart getirdiler. Oluşturulan bu standart bugün kabul gören IEEE standartı ile büyük benzerlikler göstermektedir. 1980'li yıllarla birlikte, Ethernet ve LAN teknolojisinin gelişmesiyle, kişisel bilgisayarlar ve ofisler bilgisayar ağlarına kavuşmuştur. AĞ TARİHÇESİ

5 Digital olarak kodlanmış bilginin tüm bitleri aynı anda transfer ediliyorsa buna “paralel veri iletimi “ denir. Paralel veri iletiminde iletilecek bilginin her biti için ayrı bir kablo bağlantısı sağlanır. Paralel veri iletiminde, bir karakterin tüm bitleri aynı anda iletildiği için start -stop bitlerine ihtiyaç yoktur. Dolayısı ile doğruluğu daha yüksektir. PARALEL İLETİŞİM

6 Seri iletim bilginin tek bir iletim yolu üzerinden n bit sıra ile aktarılmasıdır. Bilgisayar ağları üzerindeki iletişim seri iletişimdir. Seri veri iletiminde, bir kerede bir karakterin sadece biri iletilir. Alıcı makine doğru haberleşme için karakter uzunluğunu, start - stop bitlerini ve iletim hızını bilmek zorundadır. SERİ İLETİŞİM

7 Asenkron protokoller karaktere yöneliktir. Yani “iletim sonu (EOT)” veya “metin başlangıcı (STX)” karakterleri gibi veri bağlantı denetim karakterleri, iletimin neresinde ortaya çıkarsa çıksınlar aynı eylemi gerçekleştirirler. Gönderilen veri bir anda bir karakter olacak şekilde hatta bırakılır. Karakterin başına başlangıç ve sonunda hata sezmek için başka bir bit eklenir. Sonlandığını anlamak için de dur biti eklenmektedir. Başla biti 0 ve dur biti 1 dir. Asenkron Seri İletişim

8 Senkron protokoller karaktere veya bite yönelik olabilirler. Senkron iletişimde başla ve dur bitleri gönderilmez. İletişimde saat sinyalinden faydalanılır. Senkronizasyonun başlaması için, gönderen bilgisayar hedef bilgisayara bir senkronizasyon karakteri gönderir. Eğer alıcı bu karakteri tanıyıp onaylarsa iletim başlar. Veri transferi gönderici ve alıcı arasındaki senkronizasyon sonlanıncaya kadar sürer. Senkron Seri İletişim

9 AĞ İLETİŞİM ORTAMLARI

10 En çok kullanılan kablo çeşitleri :  Eş eksenli kablo (koaksiyel)  Çift burgulu kablo  Fiber optik kablo Kablolu İletişim Ortamları

11 Televizyon kablosunun daha esnek ve ince olanıdır. Bakır tellerden ve üzerinde manyetik korumadan ibarettir Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo

12  İki çeşittir  İnce (Thin Coax), taşıma mesafesi 185m  Kalın (Thick Coax), 500 metredir  (10Base-2 ağlarda IEEE standardına göre).  Eş eksenli kablo (koaksiyel)

13 Koaksiyel Kablo Tipleri TİPEMPEDANSKULLANIM RG-850 Ohm10BASE-5 (Kalın-Thicknet) m RG-5850 Ohm10BASE-2* (İnce-Thinnet) m RG-5975 OhmKablo TV RG-675 OhmAnten kablosu

14 Koaksiyel Kablo, BNC Konnektör, BNC T Konnektör

15 Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo Konnektörü BNC (British Naval Connector) konnektör

16 Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo Konnektörü  Eşeksenli kablolar BNC konnektörleri ile sonlandırılır ve bilgisayar arkasındaki aktarım aygıta takılacak T- şeklindeki bağlayıcılara takılırlar.  Kablo sonunda 10Base5 ise 75, 10Base2 ise 50 Ohm’luk sonlandırıcı (Terminator) takılır.

17 Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo Konnektörü Bunu Sakın Yapmayın!! T bağlantısı yapılmadan önce

18 Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo - Genel

19 Koaksiyel - 10Base2 Kuralları Maximum düğüm/kısım sayısı:30

20 10Base2  10Mbs hızında  Segment yani bilgisayarları dolaşan kablo en fazla 185m olabilir  Aynı segmente 30'dan fazla makina bağlanamaz  Her bir makina arasında en az 0.5m mesafe bırakılmalıdır

21 Tipik 10Base2 Ağı Uygulaması

22 Koaksiyel - 10Base5 (Thick LAN)

23 Koaksiyel - 10Base5 Kuralları Maximum düğüm/kısım sayısı:100

24 10Base Ağın hızını belirtir, yani 10 Mega Bit/Saniye - Base Ağ Baseband * olarak çalışmaktadır - 5 Kablonun maksimum uzunluğunu belirtir(500 metre). * Kablo üzerinden aynı anda tek bir sinyal gönderilmektedir.

25 Çift Burgulu Kablolar (Twisted-Pair)  Tek (örneğin dahili hatlarda), dört (oldukça yaygındır) veya sekiz çift kablodan oluşabilir  UTP (Unshielded Twisted Pair)  STP (Shielded Twisted Pair)

26 Çift Burgulu Kablolar (Twisted-Pair)

27 Gürültü GÜRÜLTÜ Kaynak NIC Kodlanan VeriGönderen Hedef/Alıcı NIC AlıcıKodu çözülen veri Sinyal İletişim Kanalı

28 UTP Kablo Kategorileri KategoriUygulama Alanı 1 (CAT1)Yanlızca ses veri iletimi yapılmaz 2Ses ve 1 Mbps’ ye kadar veri iletimi. 3Ses ve 10 Mbps’ ye kadar veri iletimi. 4Ses ve 20 Mbps’ ye kadar veri iletimi 5Ses ve 100 Mbps’ ye kadar veri iletimi. 5eSes ve 622 Mbps’ ye kadar veri iletimi. 6Ses ve 1 Gps’ ye kadar veri iletimi. 7Ses ve 10 Gps’ ye kadar veri iletimi.

29 UTP Kablo Kategorileri (a)Kategori 3 ve (b) Kategori 5 bükümlü tel çiftlerinden alınmıştır. Kategoriler arasında kablo özdirenci de farklılık gösterir.

30 Çift Burgulu Kablolar (Twisted-Pair)  IEEE standartlarına göre;  10Base-T (10 Mbps),  100Base-T (100 Mbps) ve  1000Base-T (1000 Mbps) ağlarında bir kablo en fazla 100 m olabilir.

31 Çift Burgulu Kablo Konnektörü Bu tür kablolar RJ-45 konnektörü ile bilgisayar bağlanır.

32 Çift Burgulu Kablo Konnektörü

33 İki Bilgisayar Arası Çapraz (Cross) Bağlantı

34 Çapraz/Düz Kablo Bağlantısı Çapraz Bağlantı; İki hub arası veya iki bilgisayar arası UTP kablo ile bağlantı yapmak için kullanılır.

35 Düz kablo (Straight-Through Ethernet Cable) 568A 568A veya 568B 568B olmalıdır.

36 Çapraz Kablo (Crossover Ethernet Cable) 568A 568B olmalıdır.

37 Çift Burgulu Kablo Konnektörü

38 10BaseT  10BaseT star-bus topoloji kullanan ethernet kablolama sistemini tanımlar.  10 makisumun hızı yani 10Mbit çalıştığını  T harfi kullanılan kabloyu belirtir(Twisted Pair) * Node-Node arasındaki kablo uzunluğu 100m'yi geçmez.

39 Fiber Optik Kablo 1966 yılında Charles Kao ve George Hockham cam fiber üzerinden veri aktarımı da yapılabileceği fikrini ortaya attılar. Sonraki dönemlerde fiber üzerindeki kayıp oranları o kadar az seviyelere indirildi ki, fiber veri aktarımı için bakır'a göre çok daha avantajlı bir konuma geldi. Fiber'in en önemli özelliği elektomanyetik alanlardan hiç etkilenmemesidir.

40 Fiberin İç Yapısı

41 Fiber Optik Kablolar  70 Km’ye kadar uzayabilen geniş alanlarda, elektriksel sinyallerden etkilenmeden yüksek kapasiteli iletişim ortamı sağlamada kullanılır.

42 Fiber Optik Kablolar  Gelen elektriksel sinyalleri ışık sinyallerine çevirir.  Işık fiber optik kabloda dengeli bir şekilde yol alır ve buna mod denir.

43 Fiber Optik Kablo Çeşitleri  Tek, Çok modlu ve çok modlu kademeli olmak üzere 3 çeşidi vardır.  Tek Mod Fiberler (Single Mode Fiber- SMF) :  Işığın tek bir modda ya da tek bir yolda ilerlemesine olanak tanırlar  Düşük sinyal kayıplarının olduğu ve yüksek veri iletişim hızının gerektirdiği durumlarda kullanılırlar.  Çoklu Mod Fiberler (Multi Mode Fiber- MMF) :  Işığın birden fazla modunu ileten fiberlerdir.  Işın çarpışmaları meydana gelebileceğinden kısa mesafeler için kullanılır.

44 Fiber Optik Kablo Çeşitleri

45  Tek Mod Fiberler  8.3/125 micron SMF  Çoklu Mod Fiberler  * 62.5/125 micron MMF  50/125 micron MMF  100/140 micron MMF

46 Fiber Optik Kablolar  Her bir fiberden tek yönlü haberleşme sağlanır. İki yönlü bir haberleşme için en az iki fiber gereklidir. Veya bir fiberde hem veri gönderimi hem de verinin alımını sağlayan iki ayrı yol olmalıdır. Simplex: İçerisinde sadece bir optik kablo var Duplex: İçerisinde 2 optik kablo var. LAN omurga kablosu olarak çok tercih edilmektedir. Multifiber: İçerisinde 2’den fazla optik kablo var.

47 Fiber Optik Kablo Konnektörleri ST (Straight tip) SC (Subscriber tip) MT-RJ

48 Kablolar - Özet Ethernet AdıKablo Tipi Max. Veri Transfer Hızı Max. Veri Transfer Uzaklığı Açıklama 10Base-5Kalın Koaksiyel10 Mbps500 metre BNC, T 10Base-2İnce Koaksiyel10 Mbps185 metre BNC, T 10Base-TUTP10 Mbps100 metre RJ-45, CAT3 veya CAT5 10Base-FFiber (multimode)10 Mbps2000 metreSC ve ST konnektör 100Base-TUTP100 Mbps100 metre RJ-45, CAT3 veya CAT5 100Base-TXUTP100 Mbps100 metre RJ-45, CAT5 100Base-FXFiber (multimode)100 Mbps2000 metre SC, ST, MT-RJ konnektör 1000Base-TUTP1000 Mbps100 metre RJ-45, CAT5e ve üstü 1000Base-SXFiber (multimode)1000 Mbps550 metre SC ve LC konnektör 1000Base-LXFiber (singlemode)1000 Mbps3 kilo metre SC ve LC konnektör 10GBASE-SRFiber (multimode)10 Gbps75 metre LC Konnektor 10GBASE-LRFiber (singlemode)10 Gbps10 kilometre LC Konnektor 10GBASE-LX4 Fiber (multimode)10 Gbps300 metre LC Konnektor 10GBASE-CX4 Koaksiyel10 Gbps15 metre Infiniband konnektor

49 Kablosuz Ağ Teknolojileri  Mikrodalga ve RF Teknolojileri  Mikrodalga Antenler  Bluetooth  Hücresel şebekeler  Kızıl Ötesi Teknolojisi  Infrared teknolojisi  Lazer teknolojisi


"Ağ Nedir? Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olduğu donanım ve yazılımların da paylaşılmasına izin veren bilgisayar ağları, veri haberleşmesini veri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları