Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANITLARDA BOZULMAYA NEDEN OLAN ETKENLER İKİ GRUP ALTINDA İNCELENİR: A- İÇ NEDENLER B- DIŞ NEDENLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANITLARDA BOZULMAYA NEDEN OLAN ETKENLER İKİ GRUP ALTINDA İNCELENİR: A- İÇ NEDENLER B- DIŞ NEDENLER."— Sunum transkripti:

1

2 ANITLARDA BOZULMAYA NEDEN OLAN ETKENLER İKİ GRUP ALTINDA İNCELENİR: A- İÇ NEDENLER B- DIŞ NEDENLER

3 1. Yanlış konumlandırma 2. Zemin özellikleri 3. Tasarım hatası 4.Yanlış malzeme seçimi 5. Yanlış teknik 6. Kötü işçilik

4 Yanlış konumlandırma: Yapının bulunduğu yer (yamaç veya dere yatağı) onun iklime bağlı etkilerden daha yoğun olarak zarar görmesidir.

5 Zemin özellikleri: Yapının üzerine oturduğu zemin dayanıklılığının düşük olması, homojen olmaması gibi nedenlerden dolayı yapıda gözle görülen bozulmalara neden olan etkendir.

6

7 Tasarım hatası: Binaların taşıyıcı sistemlerinde ilk tasarımdan gelen boyutlandırma hatası,düşey taşıyıcılar üzerlerine gelecek yatay ve dikey yükleri taşıyacak bölümlerin yapılmaması gibi hatalardır.

8 Yanlış malzeme kullanımı: Malzemenin yanlış kullanımı:

9

10 Yanlış teknik : Yapıyı oluşturan bileşenlerin uygun bir bağlayıcı malzeme ve doğru teknikle birleştirilmemeleri dayanımları açısından önemlidir Kesme taş yapılarda blokları birleştirmek için kullanılan kenet ve mil gibi korozyona uğrayacak metal bağlantı elemanlarının iyi izole edilmemesi sonucunda derzlerden içeri giren su bu metallerin paslanmasına neden olmaktadır. Paslanma sonucunda hacmi büyüyen kenet ve miller yarattıkları iç gerilimle bağlı bulundukları mimari elemanın çatlamasına ya da dağılmasına sebep olur

11

12

13 Kötü işçilik : Yapının restorasyon çalışması sırasında yapının orjinalinden uzak, yapı malzemelerinin kötü kullanılması ve estetik açıdan yapının işçiliğinin bozuk olmasıdır.

14 Uzun süreli doğal etkenler: Doğal afetler : İnsanların sebep olduğu etkenler:

15 Uzun süreli doğal etkenler: Yapıların uzun yıllar boyunca doğanın değişik etkileri altında yıpranması ve sürekliliğinin devam etmesi sonucu oluşan nedendir.

16 Uzun süreli doğal etkenler :

17 Göreme / El Nazar kilisesi

18 Doğal afetler: Ne zaman olacağı belli olmayan aniden gelen şiddetli bir felaket olarak ortaya çıkan deprem, sel, toprak kayması gibi olayların yapının bozulmasına neden olmasıdır.

19 Doğal afetler :

20

21 İnsanların sebep olduğu etkenler: 1- Terk 2- Kötü kullanım ve onarımlar 3- Yangınlar 4- Savaşlar 5- Vandalizm 6- Bayındırlık etkileri 7- Turizm 8- Hava kirliliği 9- Trafik

22 İnsanların sebep olduğu etkenler: Kötü kullanım ve onarımlar Yangınlar

23 İnsanların sebep olduğu etkenler:

24 Savaşlar


"ANITLARDA BOZULMAYA NEDEN OLAN ETKENLER İKİ GRUP ALTINDA İNCELENİR: A- İÇ NEDENLER B- DIŞ NEDENLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları