Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LEAP MOTİON Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LEAP MOTİON Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi"— Sunum transkripti:

1 LEAP MOTİON Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi
Ders Sorumlusu: Doç. Dr.Hakan TÜZÜN Ders Asistanı : Sinan KESKİN Hazırlayanlar: Damla AKDULUM Burak KARADAŞ Osman KUZGUN Gizem Sahime DERTLİ Yakup Kadir ULUDAĞ İpek ÖZCAN 2014 Bahar Dönemi ANKARA

2 Nedir Bu Leap Motion ? Amerika' da ve Leap Motion Şirketi tarafından geliştirilen 7,6 cm uzunluğundaki bu cihaz bilgisayara USB kanalı ile bağlanarak, sizin bilgisayar ve çevresindeki hiçbir şeye dokunmadan sadece parmaklarınızı hareket ettirmeniz ile bilgisayarda kolaylıkla işlem yapabileceğiniz 3 boyutlu bir kontrol cihazı.

3 Hareketleriniz Nasıl mı Algılanıyor?
Leap Motion, elleriniz ve 10 parmağınızın hareketini algılarken oldukça hassas algılayıcıları sayesinde bilgisayarda herhangi bir işlem yapmanıza olanak sağlıyor. Bilgisayarınıza bağladığınız bu küçük cihaz, üzerinde bulunan üç LED lamba ile elinizi aydınlatırken hareket sensörleri ve kameraları ile de sıfır gecikmeyle 10 parmağınızın milimetrenin 100'de birine kadar olan her hareketini algılayabiliyor ve kaydedebiliyor. Leap Motion' un işleyişini ve ne kadar hassas olduğunu gösteren Tanıtım Videosu :

4 Neler mi Yapabilirsiniz?
Resim çizmek için kalem, kağıt, boya vs. hiçbir şeye ihtiyacımız yok çünkü, parmaklarınızı hisseden Leap Motion' unuz var. Oyun oynarken dilediğiniz hamleleri hiçbir şeye bağlı kalmadan rahatlıkla yapabileceksiniz. Ve daha bir sürü sayamadığımız işlemi dilediğiniz gibi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Leap Motion ile neler yapabileceğinize dair Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=3b4w749Tud8

5 Leap Motion İle Tanışın
Leap Motion adı verilen ufak aparat ile bilgisayarlarımızı el ve parmak hareketleriyle çok rahat ve kolay bir şekilde kontrol edebilmemizi sağlıyor. Leap Motion hareket algılayıcısı, Windows 7 ve 8, ve Mac OS X 10.7 ve işletim sistemleriyle uyumlu şekilde çalışacak. Ayrıca bilgisayar USB ile bağlantı sağlanabiliyor. Algılayıcı, bilgisayar kullanıcılarına oyun, müzik, eğitim, sanat gibi geniş bir program yelpazesinde hizmet verecek.

6 Nasıl Temin Edilir Leap Motion geliştiriciler haricindeki kullanıcıları 13 Mayıs’tan sonra gönderilmeye başlanacak. Şimdi sizde ön sipariş verebilirsiniz ve hatta ücretini hemen kesmiyorlar. Sizden sadece banka kredi kartı numarasını alıyorlar. Şu anki fiyatı 80$. 

7 Nasıl Temin Edilir(2) Türkiye’de böyle bir cihaz diğer ürünlerde de olduğu gibi yurt dışı fiyatının 2 katını geçer diye tahmin ediyorum. Bu tarz ürünler insanlarda aşırı derecede merak duygusu uyandırdığından gözünü karartıp istenilen ücreti verecek çok insan olacaktır ama yaygınlaştıkça çok olmasa da değerini bulacaktır.

8 Leap Motion Hareket Sensörünü Bilgisayara Getiriyor
Leap Motion, minik bir aparatla el ve parmaklarınızı algılayıp bilgisayarınızı kontrol edecek. Leap Motion fareden daha küçük ve Bluetooth ile çalışan bir cihaz. Bilgisayara USB üzerinden bağlanıyor ve yaptığı işlev ise 1.2 metrelik bir menzilde el ve parmak hareketlerinizi algılamak ve bu hareketleri dijital komutlara çevirerek kullandığınız bilgisayara input yani veri girişi olarak aktarmak.

9 Leap Motion Hareket Sensörünü Bilgisayara Getiriyor(2)
Tabletlerdeki dijital kalem yerine elinizi parmaklarınızı algılıyor. Tabi ki bunu da üç boyutlu yapıyor. Yani parmağınızın ucunu hareket ettirerek ekrana şekiller çizebilmeniz sağlanıyor. Ya da dokunmatik ekranlı telefonların ekranlarında yapabildiklerimizi eliniz havadayken yapabilmenizin önü açılıyor.

10 Leap Motion HP ve ASUS ile Donanım Ortaklığına Gitti
HP ve ASUS ile donanım ortaklığına giden Leap Motion, bu şirketlerin ürettiği bazı cihazlarda gömülü olarak kullanıcılara sunuluyor olacak. Bir diğer kritik nokta da Leap Motion’ın eğlence amaçlı kişisel kullanımının yanında mesleki, yani profesyonel kullanım alanlarının da ortaya çıkması olacaktır. Leap Motion’ın örneğin tıp eğitiminde veya laboratuvarlarda kullanılması satış kanalı ve kullanıcı çeşitliliği anlamında büyük potansiyel oluşturabilir.

11 Yeni nesil Asus PC'lerde Leap Motion'ın üç boyutlu hareket kontrol mekanizması bulunacak
Asus'un yıl içinde çıkışını gerçekleştirecek olan Intel'in Haswell tabanlı yongalarını taşıyan üst seviye dizüstü ve monitör bilgisayarlarında göreceğimiz bu teknolojinin kullanıcılara farklı bir kontrol deneyimi sunmasını bekleniyor. Bu teknolojiyi geliştirmek için mayıs ayından bu yana 12 bin geliştiriciye görev veren Leap Motion firmasının, üç boyutlu hareket kontrol mekanizmasıyla birlikte 150 derecelik bir görüş açısında yer alan her iki elin ve tüm parmakların hareketini saniyede 290 kare hızla tarayarak üst seviye bir kontrol deneyimi sunduğu belirtiliyor.

12 Leap Motion Kullanıcıları 3 Hafta İçinde 1 Milyon Uygulama İndirme Barajını Devirdi
2011′de aralarında Andreessen Horowitz’in de bulunduğu bir gruptan tohum yatırımını alan Leap Motion, 2012′nin Mayıs ayında ürünün tanıtımını gerçekleştirdi. Şirket bu yılın Temmuz ayında da ön sipariş yöntemiyle ürünü satın alanlar için gönderime başladı. Leap Motion yaptığı açıklamada ise 3 hafta içinde Airspace’de 1 milyon uygulama indirme rakamının aşıldığını duyurdu.

13 Kaynakça klavyeyi-cope-attiran-teknoloji-leap-motion/8696#ad-image-0 https://broduct.wordpress.com/2013/04/17/nedir-bu-leap-motion/#more- 662 bilgisayara-getiriyor/ https://www.google.com.tr/252Fleap-motion-controller


"LEAP MOTİON Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları