Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler. Hayvanlar  Hayvanların yaşayışı –Otla beslenen hayvanlar  Koyun, keçi, inek, öküz, at, eşek, tavuk, kuşlar,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler. Hayvanlar  Hayvanların yaşayışı –Otla beslenen hayvanlar  Koyun, keçi, inek, öküz, at, eşek, tavuk, kuşlar,"— Sunum transkripti:

1 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler

2 Hayvanlar  Hayvanların yaşayışı –Otla beslenen hayvanlar  Koyun, keçi, inek, öküz, at, eşek, tavuk, kuşlar, arılar –Etle beslenen hayvanlar  Kedi, köpek  Hayvanların yararları

3 Hayvanların yararları 1. Hayvanların sayısız yararları vardır. Besinlerimizin ve giyeceklerimizin bazılarını hayvanlardan elde ederiz. 2. Et, süt, yumurta, bal, tereyağı gibi besinleri hayvanlardan sağlarız. 3. Derisinden; ceket, ayakkabı, kaban ve kemer yapımında yararlanırız.

4 4. Yününden; yatak, yorgan, yastık, kazak, hırka, çorap, eldiven, bere yaparız. 5. Yün iplikten halı ve kilim dokunur. 6. At, eşek, deve, öküz gibi hayvanları yük taşımacılığında kullanırız. Böylece güçlerinden yararlanırız. 7. Kemik ve boynuzlarını tarak, bıçak sapı ve süs eşyaları yapımında kullanırız.

5 8. Bağ ve bahçelerde gübresini kullanırız. 9. Bazı hayvanlar;çevremizi güzelleştirirler. Kuş, kedi, köpek, balık gibi hayvanlar bize arkadaşlık ederler.

6 Bitkiler  Çiçekli bitkiler –kök, –gövde, –yaprak ve çiçeklerden oluşur.

7 Kök  Bitkiyi toprağa bağlayan kısımdır. Topraktan su ve madensel tuzları alır. Gövdeye gönderir. Pancar, turp, havuç gibi bitkilerin köklerinde besin depo edilir.

8 Gövde  Bitkiyi ayakta tutan kısımdır. Su ve madensel tuzları yapraklara gönderir. Gövdenin üzerinde dal, yaprak, meyve ve çiçekler bulunur.

9 Yaprak  Bitkinin solunum, terleme, besin yapma ve boşaltma görevini görür.

10 Çiçek  Çiçek, bitkinin çoğalma organıdır. Tohum, çiçekte oluşur. Tohumun dışındaki etli kısım ise meyvedir.  Elma, armut, gibi bitkilerde besin meyvede, ceviz, fındık, gibi bitkilerde ise tohumda birikir.

11 Bitkilerde Büyüme  Bitkiler, tohumun çimlenip, büyümesiyle oluşurlar. Toprağa dikilen tohum çimlenir. Tohumun çimlenmesi için su, hava, uygun sıcaklık ve biraz karanlık gerekir. Büyüme için ise güneş ışığı, su, hava ve madensel maddeler gerekir.

12 Bitkilerin yararları  Bitkiler, insanların ve hayvanların besin kaynağıdır. Bitkilerden bir çok şekilde yararlanırız.  Yiyecek olarak kullandığımız bitkiler: –Fasulye, nohut, buğday, mısır, domates, soğan, patates, elma, armut, portakal, muz...

13  Giyecek olarak kullandığımız bitkiler: –Pamuk, keten, kenevir  Yakacak olarak kullandığımız bitkiler: –Kurumuş ağaçlar, ceviz ve fındık kabukları. Bitkilerin yararları

14  İlaç olarak kullandığımız bitkiler: –Papatya, anason, haşhaş, ıhlamur vb.  Süs bitkisi olarak kullandığımız bitkiler: –Gül, lale, menekşe, yasemin, karanfil vb. Bitkilerin yararları

15 Canlıları koruma  İnsanlara bu kadar yararı olan bitki ve hayvanları korumalıyız. Onların yaşadığı doğal çevreyi bozmamalıyız. Doğanın dengesi bozulursa, hiçbir canlı yaşayamaz. Bunu düzeltmek çok uzun zaman alır.

16 Hayvan ve bitkileri korumak için:  Ormanları çoğaltmalıyız.  Deniz, göl ve akarsuları kirletmemeliyiz.  Havayı kirletmemeliyiz.  Yanlış avlanmayı önlemeliyiz.  Hayvanlara iyi davranmalıyız.  Evcil hayvanların bakımlarına özen göstermeliyiz.  Tarım ilaçlarını gelişi güzel kullanmamalıyız.


"Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler. Hayvanlar  Hayvanların yaşayışı –Otla beslenen hayvanlar  Koyun, keçi, inek, öküz, at, eşek, tavuk, kuşlar," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları