Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEST TİPİ SINAVLAR İLE İLGİLİ İP UÇLARI Hangi sınav olursa olsun, akademik yeteneği ölçme niteliği ağırlıklı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEST TİPİ SINAVLAR İLE İLGİLİ İP UÇLARI Hangi sınav olursa olsun, akademik yeteneği ölçme niteliği ağırlıklı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal."— Sunum transkripti:

1

2 TEST TİPİ SINAVLAR İLE İLGİLİ İP UÇLARI Hangi sınav olursa olsun, akademik yeteneği ölçme niteliği ağırlıklı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler ağırlıklı testler uygulanmaktadır. Bu testler, derslerde öğretilen kavram, ilke ve genellemeleri kullanarak yorumlama, ilişkilendirme, analiz etme gibi zihinsel becerileri yoklamaktadır.

3 Soru kitapçıklarının başında sözel ve sayısal bölümlerin başındaki yönergeyi mutlaka okumak gerekir.Yönerge kısmında testle ilgili, hangi tip soruların bulunduğu, soruların puan değeri gibi açıklamalar bulunur.Anlamadığınız yerleri sınava başlamadan önce sınav gözetmenlerine mutlaka sorun.

4 Önce çok iyi bildiğiniz soruları cevaplandırınız. Çoktan seçmeli sorularda doğru cevabı bulmanın iki yolu vardır.Bunlardan ilki doğru cevabı hemen tanıma, ikincisi ise doğru cevap olamayacakları eleyerek doğru cevabı bulmadır. İlk aşamada, doğru cevabı hemen tanınan, yani doğruluğundan hemen emin olunan cevaplar işaretlenmelidir. İlk aşamada doğru cevabı tam olarak bilinmeyen sorulara, cevabı bilinenler bitirildikten sonra dönülmelidir.

5 Eleme yoluyla doğru seçeneğe ulaşmak istediğimizde, iki seçeneği eleyebiliyorsanız iki seçenekten size en yakın olanı işaretleyebilirsiniz. Yanlışların doğruları götürdüğünü düşünerek rastgele işaretleme yapmayınız. ( 3 Yanlış 1 Doğruyu götürür.)

6 Tahmin yolunun diğer bir kuralı, teknik olarak doğru seçeneği değil, en doğru ve kapsamlı seçeneği bulmanız gerektiğidir.

7 Çok uzun ve anlaşılması güç seçenekler genellikle tuzak olarak kullanılır.Bu tür seçenekler eğer doğru cevap değilse tahmin ederken bu durum göz önüne alınmalıdır.

8 Seçeneklerin soru kökü ile uyumuna dikkat edilmelidir.Bazı sorularda soru kökü eksik cümle olmakta, seçenekler tamamlayıcı nitelikte olmaktadır.Bu durumlarda seçeneklerin, soru köküne uyup uymadığı kontrol edilmelidir.

9 Soruda ‘’yalnız’’,’’bütün’’,’’daima’’,’’bazen’’ gibi sınırlandırıcı kelimeler varsa, bunlar üzerinde fazla durunuz.

10 ‘’Tamamlama’’ tipi bir testte istenilen bir terimi veya kelimeyi hatırlayamazsanız, onu açıklayıcı nitelikte bir kelime yazabilirsiniz.

11 Soruları dikkatlice ve soru kökünü vurgulayarak okuyunuz.Sorularda altı çizili ifadelere dikkat ediniz.Neyin sorulduğunu tam olarak anlamadan doğru cevabı aramaya çalışmak sonuçta sizi yanılgıya düşürebilir.

12 Zihniniz genelde olumlu soru köküne alıştığı için olumsuz ifadeleri yanlış algılamamaya dikkat ediniz.

13 Doğru cevap, birbirine benzeyen ve doğru olmayan bir grup seçenek arasına gizlenmiştir.

14 Sınavda çözüme, kendinizi en iyi gördüğünüz testten başlanması size moral verir, kendine güveni arttırır ve zamanı daha iyi kullanmanıza yardımcı olur.

15 Soruları cevaplarken turlama yöntemini kullanmanızda fayda vardır. Yani, testleri şöyle bir gözden geçirin, bir okuyuşta anlayabileceğiniz, çözümü size çok kolay gelen soruları hemen yapın, zor ve karmaşık soruları sonraya bırakın. Unutmayın ki çok kolay sorununda(aynı bölümde ise) size kazandıracağı puan aynıdır.Bu tekniği kullanarak ilk turda soruların %70’ni yapabilirsiniz.İkinci turda ise diğer sorulara harcayacağınız zaman daha çok olacaktır.

16 İlk bakışta çok zor ve anlaşılmaz gibi görünen birçok soru, kavramlar doğru yerine oturtulduğunda çok daha kolay çözülebilir. Aksi takdirde; üzerinde zaman harcanması gerektiğini düşündüğünüz her soruyu atlarsanız çok az soru cevaplandırırsınız.

17 Sınav esnasında, salonun içine göz gezdirmekte olduğunuzu fark ederseniz, aynı satırı veya soruyu tekrar tekrar okursanız veya zihninizin başka yerlere kaydığını fark ederseniz, başka şeyler düşünmeye başlarsanız birkaç dakika zihninizi dinlendirmeye ihtiyacınız var demektir.Böyle bir durumda kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın ve alnınızı, şakaklarınızı ovarak 1-2 dk kadar dinlenin.

18 Geçen zamanla fazla ilgilenmeyin.

19 Cevapları işaretlerken yumuşak uçlu kurşun kalem kullanın, ve ayrılan yerin dışarıya taşırmadan, tam olarak karalayıp doldurun.

20 Bir soru için birden çok cevap işaretlenmiş ise o soruya verilen cevap ‘’yanlış’’ sayılır.Bir soruya verilen cevabı değiştirmek istediğinizde, yanlış konulmuş işaretin temiz bir şekilde silinmesi gerekir.Aksi takdirde optik okuyucu, iyi silinmemiş işareti de okuyabilir ve sorunuzu ‘’yanlış’’ cevap sayabilir.

21 Soru kitapçığından her sorunun ayrı ayrı okunup, doğru cevap bulunduktan sonra, cevap kağıdına işaretlenmesi hemen hemen bütün sınava girenlerin ortak hatasıdır. & Bu zaman kaybına yol açar, & Dikkatin yoğunlaşmasını önler. Testteki soruları cevapladıktan sonra bunları ‘’bir kerede’’cevap kağıdına geçirmek bu kayıpları önler ve kodlama hatalarını, dikkat kodlamaya yöneldiği için önler.

22 Hatalarınız, yapamadıklarınız mutlaka olacaktır.Olmaması gerektiğini düşünüp bunu saplantı haline getirmeniz, soruları algılamanızı ve adapte olmanızı engeller.

23 Sınavda olabildiğince çok doğru çıkarmanız önemlidir.Bundan dolayı en az oranda yanlış yapmak, soruları rastgele, atmasyon şeklinde cevaplamamak gerekir.

24 Sınavda heyecanlandığınızı fark ederseniz, bunun doğal olduğunu, sınava giren her aday gibi sizin de heyecan duyduğunuzu kendinize hatırlatınız.

25 Cevap kağıdını vermeden önce, kağıdın tekrar gözden geçirilmesi yararlı olur.Cevap kağıdında, cevapları işaretlerken bazen kayma olabilmektedir.Bazen öğrenciler cevap kağıdına isimlerini yazmayı unutabilirler, kitapçık türünü işaretlemeyi unutabilirler.Bu gibi önemli eksikliklerin giderilmesi için cevap kağıdının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

26 SINAVDA GEREKLİ OLANLAR & Sınav kimlik kartı ile özel kimlik kartı(Nüfus Cüzdanı vb.) & İki adet yumuşak uçlu kalem & Yumuşak ve kaliteli bir silgi & Kalemtıraş & Saat & Su, şeker gibi yiyecekler Sınavda yanınızda götürebilirsiniz.

27 SINAVDAN HEMEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER &Cevap Kağıtlarının Doldurulması -Cevap kağıdı kurşun kalemle doldurulur.Önce bilgiler büyük harfle üstteki karelere yazılır.Daha sonra hemen alttaki daire dışarı taşırılmadan karalanır.

28 & OKS, Askeri Liseler, Polis Kolejleri, Bursluluk Sınavları gibi sınavlara önceden başvuru yapıldığı için cevap kağıtlarına isminiz ve aday numaranız yazılıdır.Hemen bunları kontrol ediniz.Size ait değilse salon başkanına bildiriniz.Cevap kağıdındaki diğer bilgileri yazıp kodlayınız.Cevap kağıdına, soru kitapçığı türünü (A-B) kodlamayı unutmayınız.Kodlamazsanız sınavınız geçersiz sayılır.

29 &Test Kitapçıklarının İncelenmesi Test kitapçığı dağıtılınca her şeyden önce kitapçığın sayfalarını kontrol edin ve kitapçık türünü cevap kağıdına işaretleyin.Hatasız ve silik çıkan, okunmayan kitapçıklar için salon başkanına başvurun.

30 UNUTMAYIN; Hiçbir zafere, çiçekli yollardan gidilmez.

31 HEPİNİZE, BUNDAN SONRAKİ HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.

32 Alim MUŞTU Rehber Öğretmen Psikolojik Danışman ŞADİ TURGUTLU İ.Ö.O


"TEST TİPİ SINAVLAR İLE İLGİLİ İP UÇLARI Hangi sınav olursa olsun, akademik yeteneği ölçme niteliği ağırlıklı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları