Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AFYONKARAHİSAR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AFYONKARAHİSAR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 AFYONKARAHİSAR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
EĞİTİMDE KALİTEYİ İYİLEŞTİRME PROJESİ (EKİP) EYLÜL AR-GE BİRİMİ

2 AFYONKARAHİSAR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
EĞİTİMDE KALİTEYİ İYİLEŞTİRME PROJESİ (EKİP) İl eğitim başarısının artırılması amacıyla, eğitim öğretim yılından başlayarak , kısa adı EKİP olan “Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi” il genelindeki tüm resmi-özel okul ve kurumlarımızda en az üç yıl uygulanacaktır.

3 AMAÇLAR İl eğitim başarısını artırmak, İl genelinde uygulamada birlikteliği sağlamak ve eğitimde kalıcı başarıyı yakalamak, Okullarımızın amaç ve hedeflerini saptamakta yardımcı olmak, Hedef ve amaçlara ulaşmak için en iyi uygulamaları saptamak, Kurum kültürünü geliştirmek ve güçlendirmek, Kurumun stratejik olarak yönetilmesini sağlamak, Kurum içinde daha iyi uygulamaları açığa çıkartmak, Maliyeti düşürmek Çalışanlarda motivasyon sağlamak, Kurum performansını artırmak,

4 KAPSAM Eğitim Öğretim Yılında Afyonkarahisar İl genelindeki tüm resmi ve özel okulları kapsar. DAYANAK 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu 6287 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun MEB İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği MEB Okul-Aile Birliği Yönetmeliği MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

5 PROJENİN SÜRESİ Eğitim Öğretim Yıllarını kapsar. PROJENİN İLKELERİ Okul öncesinden başlayarak akademik başarıyı artırmak. Öğrencilerimizi, ulusal ve uluslar arası alanda başarılı kılacak donanıma sahip kılmak. Okuma kültürü oluşturmak. Öğrenci, veli, yönetici ve öğretmenleri temel değerler konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yapmak. Okul Laboratuvar, Kütüphane, Sınıf Kitaplıkları Ve Teknoloji Sınıflarının Etkin Ve Verimli Kullanımını sağlamak. Yönetici ve öğretmenlerimizin vizyonlarını geliştirmeleri, formasyon yönünden yenilikleri takip etmelerini sağlamak. Okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz ile velilerimiz arasındaki bağı güçlendirmek Sonraki çalışmalara katma değer oluşturmak.

6 (EKİP) İL YÜRÜTME KURULU Metin YALÇIN BAŞKAN Etem GÜRSU ÜYE
ADI SOYADI UNVANI GÖREVİ Metin YALÇIN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BAŞKAN Etem GÜRSU EĞİTİM DENETMENLERİ BAŞKANI ÜYE İbrahim ÇAKAL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI İbrahim YEŞİLIRMAK İL MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ Gürbüz BIDIK Hikmet TUNCER Murat DİKTAŞ Abdullah DEMİR Mustafa AKÇİL Muhittin ÖZAŞKIN ALİ ÇAĞLAR ANADOLU LİSESİ A. Cemal TOLA MERKEZ TİCARET MESLEK LİSESİ Nurullah PERVANELİ NERİMAN İBRAHİM KÜÇÜKKURT ORTAOKUL MÜDÜRÜ Necmettin  AVCI AYŞEGÜL ARSOY İLKOKUL MÜDÜRÜ Ramazan YILDIZ  EMİNE EFİLOĞLU ANAOKULU MÜDÜRÜ Metin AYGÖK HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRÜ Nihat İNAN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRÜ Bahri TURUNÇ STRATEJİ GELİŞTİRME BİRİMİ Oğuzhan TEKİN Önder ÖZBAY  ÖZEL TED AFYON KOLEJİ MÜDÜRÜ Kadir ÇAKIR ÖZEL ZAFER EĞİTİM KURUMLARI MÜDÜRÜ

7 EKİP İLÇE YÜRÜTME KURULU
İlçe Milli Eğitim Müdürü Başkanlığında; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü, varsa 1 Anadolu Lisesi Müdürü, varsa 1 Meslek Lisesi Müdürü, 1 Ortaokul Müdürü, 1 İlkokul Müdürü, 1 Anaokulu Müdürü, varsa Halk Eğitim Merkezi Müdürü, varsa 1 Özel Okul Müdürü ve okullardan seçilecek iki rehber öğretmenden oluşur.

8 OKUL EKİP ÜYELERİ İlkokullar için; Okul Müdürü veya Müdür Yardımcısı 1 Rehber öğretmen 3 Öğretmen Varsa 1 Anasınıfı Öğretmeni 1 Okul Aile Birliği Üyesi Ortaokullar için; 1 Öğrenci Liseler için; Not: Belirtilen kriterleri sağlayamayan okullar mevcut öğretmenlerle ekiplerini oluşturacaklardır.

9 Okul Aile Birliği Üyesi İl / İlçe Yürütme Kurulu
Okul Müdürü veya Müdür Yardımcısı 1 Rehber öğretmen 3 Öğretmen 1 Öğrenci 1 Okul Aile Birliği Üyesi Her okuldan 1 öğretmen Okul Aile Birliği Üyesi Grup Liderleri Kurulu İl / İlçe Yürütme Kurulu

10 Okul Eylem Planının Hazırlanması
Okul proje ekibi okul eylem planını hazırlayarak uygulamaya koyacaktır. Okullarımız eylem planını hazırlarken adresindeki taslağa uygun olarak hazırlayacaklardır. Okulda oluşturulacak ekipler ayda bir toplanacak olup projenin aylık değerlendirmesi yapılacaktır. Okul Gruplarının Oluşturulması Ve Çalışma Usulleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarımız türleri ve bölgesel yakınlıklarına göre gruplara ayrılacaktır. Oluşturulacak gruplara okul EKİP Üyelerinden Okul Müdürü, Okul Aile Birliği Üyesi ve Bir Öğretmen katılacaktır. Okul grupları Kasım Mart ve Mayıs ayları içinde olmak üzere 3 defa toplanacaktır. Her bir toplantı gruptaki okullardan birinde yapılacaktır. Grupların 3 den az veya fazla olması durumunda sıra ile tekrar aynı okullarda toplantı yapılabilir.

11 Toplantıların gündem maddelerini gruplar kendileri belirleyecek olup akademik başarının artırılması, sosyal, kültürel faaliyetler, iyi örneklerin paylaşımı ve ortak deneme sınavları yapılması konuları her toplantının gündem maddelerinde yer alacaktır. Dönem sonu ve eğitim öğretim yılı sonunda il ve ilçe şube müdürleri başkanlığında EKİP üyelerinin grup liderlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı yapılacaktır. Bu toplantı raporlarının adresindeki ilgili yere işlenmesi ve EKİP dosyalarında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

12 Ortaokul 8. sınıflar için Gruplar Bakanlığın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi için planladığı ortak sınavlardan 15 gün önce ortak deneme sınavları yapacaklardır. Soruların hazırlanması ve değerlendirilmesi okul gruplarındaki zümre öğretmenlerinin sorumluluğundadır. Ortak deneme sınav takvimleri grup toplantılarında belirlenecek olup sınavların organizasyonundan grup liderleri sorumludur. Ortak deneme sınav sonuçları adresindeki ilgili yere işlenecektir.

13 PROJENİN ANA TEMALARI Proje Ekibinin Oluşturulması ve Hazırlık Planının Uygulanması. Oku-Yorum Projesi Okul Laboratuvar, Kütüphane, Sınıf Kitaplıkları ve Teknoloji Sınıflarının Etkin ve Verimli Kullanımı. Satranç, Mektup Yazma, Kompozisyon, Şiir, Öykü Masal Yazma ve Günlük Tutma Gibi Etkinlikler. Ölçme ve Değerlendirme Yapılması. Afyonkarahisar Değerlerini Anlatıyor Projesi (ADAP) Veli Bilgilendirme ve Ev Ziyaretleri. Eğiticilerin Eğitimi. Projenin Uygulamasını Takip etmek Üzere Hazırlanan Adresinin Etkin Kullanımı

14 OKU-YORUM PROJESİ  EKİP kapsamında tüm okullarımızda uygulanacak olan kitap okuma saatlerinin planlaması, müfredatı aksatmayacak şekilde, okul müdürlüklerince yapılacaktır. Yapılan bu planlamada “aynı branş öğretmeninin dersine isabet etmeyecek şekilde“ tıpkı haftalık ders programı yapılır gibi, okuma saatleri için de ayrı bir program yapılacaktır. Yapılacak olan bu program aylık ya da daha fazla süreyi kapsayacak şekilde okul müdürlüklerinin inisiyatifinde olacaktır. Her ne şekilde olursa olsun, günlük en az 20 dk. süre şartına uyulacaktır. Yapılan planlama sınıflar ve okul genelinde ilan edilerek, tüm öğretmen ve öğrencilere ayrıca resmi olarak duyurulacaktır. Planlanan saatlerde öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlıklı olmaları sağlanacaktır. Okunan kitaplar, planlı bir şekilde ve dönüşümlü olarak, aynı sınıf içerisinde olduğu gibi, diğer sınıflardaki öğrencilerin de okumaları sağlanacaktır. Kitap okuma saatlerinde, öğrencilerimize rol model teşkil etmesi bakımından tüm öğretmenlerimiz de öğrencilerle birlikte kitap okuyacaklardır. Okunan kitaplar, gecikmeksizin (aylık olarak) mutlaka e-okul ortamına işlenecektir. Okullarımız Oku-Yorum Projesinin yanında bağımsız okuma projesi yapabilirler. (Annemle okuyorum, Ailemle okuyorum vb.)

15 OKUL LABORATUVAR, OKUL SPOR SALONLARI, KÜTÜPHANE, SINIF KİTAPLIKLARI VE TEKNOLOJİ SINIFLARININ ETKİN VE VERİMLİ KULLANIMI Öğrencilerimizin; “bilgi ve becerilerinin arttırılması, kolay anlama kabiliyetlerinin geliştirilmesi, görsel materyallerin eğitim faaliyetlerine dâhil edilmesi, uygulamalı eğitim vasıtasıyla bilgilerinin arttırılması” amacıyla; Okul ve çevre şartları araştırılarak ve zorlanarak mümkün olduğu ölçülerde, okul müdürlüklerince yapılacak bir planlama çerçevesinde; branş özelliğine göre, okulda görev yapan tüm öğretmen ve öğrencilerin laboratuvar, spor salonları, kütüphane, sınıf kitaplıkları ve teknoloji sınıfları ve diğer birimlerin etkin ve verimli kullanımı sağlanmalıdır. Mutlaka her birimin (atölye, laboratuvar, kütüphane, spor salonları vb.) kullanım planı ve talimatı kapılarına asılmalıdır. Spor salonları okulların ortak kullanımına plan dahilinde mutlaka açılacaktır.

16 SATRANÇ, MEKTUP ŞİİR, ÖYKÜ, MASAL KOMPOZİSYON YAZMA VE GÜNLÜK TUTMA ETKİNLİKLERİ
Öğrencilerimizin muhakeme ve analiz becerilerinin geliştirilmesi, sosyal, kültürel etkinliklere katılımları ile sosyal yönden gelişmelerinin sağlanması amacıyla; Tüm okullarımızda satranç kulüpleri oluşturulmalıdır. Okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde, okulda öğrenim gören tüm öğrencilerin, mümkün olduğu ölçüde satranç öğrenmeleri ve bu yöndeki becerilerini geliştirmeleri açısından her türlü çaba sarf edilmelidir. Yapılan planlamalar, çalışmalar ve sonuçları doküman halinde muhafaza edilmelidir. Öğrencilerimizin sosyal ve beşeri ilişkilerini geliştirmek, özgüven kazanmalarını sağlamak kişilik gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla; Okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde; mümkün olduğunca okul sınırları içerisinde kalmak kaydıyla tüm öğrencilerimizin “mektup yazma, günlük tutma, kompozisyon, öykü, makale, şiir yazma, resim yapma gibi etkinliklere katılımları sağlanacaktır. Bu faaliyetlerin takibi ilgili branş öğretmenleri başta olmak üzere sınıf rehber öğretmenleri ve görevlendirilecek komisyonlarca yapılacaktır. Şiir, öykü ve masal yarışmasında dereceye giren eserlerden kitap basılarak imza günleri düzenlenecektir. Ayrıca il genelinde ve ülke gelinde yapılan yarışmalara katılım azami derecede sağlanacaktır. Yapılan çalışmalar ve kazanılan ödüller adresine mutlaka işlenmelidir.

17 ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak Performans Takip Sınavının temel amacı; “öğrencilerimizin sınav kaygılarının giderilmesi, eksiklik ya da başarısızlık görülen konuların telafisi, YGS-LYS bireysel başarılarla, okul, ilçe, il eğitim başarısının daha üst seviyelere taşınmasıdır. Liselerimizin 12. Sınıfları düzeyinde her kanaat döneminde YGS-LYS seviyesinde performans takip sınavları adı altında yapılan sınavların sonuçları ayrıntılı olarak tüm ilçelerimize gönderilecektir. Okul müdürlükleri;  Okul müdürlerimiz, kendilerine gönderilen “Okul Sonuç Analiz Raporlarını” öncelikle öğretmenler kurulunda görüşerek, okulun genel bir değerlendirmesini yapacaklardır. Okul başarısının arttırılmasına yönelik alınacak tedbirleri karar altına alacaklardır. Daha sonra, alınan bu kararlar çerçevesinde; zümre öğretmenleri toplanarak, branşlarında başarısızlık görülen konuları, sınıfları ve öğrencileri ayrı ayrı tespit edeceklerdir. Zümre kararlarını aldıktan sonra, branş öğretmenleri sınıflarında başarısızlığın giderilmesine yönelik olarak, kendilerine düşen görevleri yerine getireceklerdir.

18 Performans takip sınavlarında çıkan sorular, branş öğretmenlerince, mutlaka sınıf ortamında öğrencilerle birlikte çözümlenecektir. Başarısızlık görülen konular mutlak suretle telafi edilecek, başarısız öğrencilerle ilgili özel bir çalışma yapılacaktır. Bu çalışma, gerekirse okul rehberlik servisi, okul yönetimi, öğrencinin ailesi ile müşterek çalışma içerisinde olunacaktır. Ölçme değerlendirme sonuçları mutlaka okul müdürlüklerince takip edilecek, başarısızlık görülen konuların telafisi için okul genelinde her türlü tedbir alınacaktır. Performans takip sınavlarının öncesi, esnası ve sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gönderilen talimatlar, sınav uygulama talimatı, sınav yönergesinde belirtilen hususlara mutlak surette uyulacaktır. Gerek performans takip sınavları gerekse YGS-LYS bazında müdürlüğümüzce hazırlanan sonuç analiz raporlarında yer alan okul sıralamalarının amacı, okullarımızda yürütülecek olan çalışmalara ışık tutmaktır. Okullarımızın içinde bulunduğu şartlara göre, değerlendirme yapılacaktır. Herhangi bir okulumuzun, il sıralamasındaki yerinden ziyade, okul puanlarındaki artışlar ve azalmalar dikkate alınacaktır. Bir sonraki sınavda alınacak puan, bir önceki sınavda alınan puandan daha yüksek ise, istenilen hedefe ulaşılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, okullar arası bir kıyaslama kesinlikle söz konusu değildir. Temel amaç, okul başarısına bağlı olarak, il eğitim başarısının arttırılmasıdır.

19 AFYONKARAHİSAR DEĞERLERİNİ ANLATIYOR PROJESİ (ADAP)
Proje, ilimiz genelindeki her derece ve türdeki resmi/özel okullarımızda uygulanacaktır. Projenin uygulanmasından öncelikli olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Mesleki ve Teknik Eğitim Birimi, takip ve denetimi açısından da İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz sorumlu olacaktır. Projemizin amaçları tüm paydaşların katılımıyla Afyonkarahisar İlinde temel değerler noktasında farkındalık oluşturmak, öğrenci, veli, yönetici ve öğretmenleri temel toplumsal değerler konusunda harekete geçirmek, sürece ailelerin etkin katılımını sağlayarak aile yapısını güçlendirmek. Özgüveni yüksek toplumun değerleriyle barışık, farklılığı zenginlik olarak gören, milli ve manevi değerlere sahip sorumlu bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmak. Proje kapsamında Değerler eğitimi ile ilgili olarak okul müdürlüklerince Değerler ve Alt Değerler ile ilgili olarak bir plan dâhilinde eğitimler gerçekleştirilecektir.

20 VELİ BİLİNÇLENDİRME VE EV ZİYARETLERİ
Öğrencilerin daha iyi tanınabilmesi amacıyla öğretmenler tarafından koçluk sistemiyle her türlü ihtiyaçlarının eğitim-öğretim durumlarının yerinde gözlemlenmesi ve velilerinin tanınması, bilgilendirilmesi için ev ziyaretlerinin yılda en az bir kez yapılması sağlanacaktır. Ev ziyaretleri şube öğretmenler kurulu tarafından karar verilen akademik başarısı düşük, devamsızlık problemi olan, disiplin problemi olan öğrencilere öncelik verilecektir. Diğer öğrencilerin evlerine yapılan ziyaret öğretmenlerin gönüllülük esasına dayalı olacaktır. Ev ziyaretlerine sınıf rehber öğretmeni, bir idareci ve okul rehber öğretmeni katılacaktır. Müdürlüğümüz halk eğitim merkezleri aracılığıyla anne baba eğitimi, aile eğitimi seminerleri verilecektir. Okullarımız okullarında yapacakları veli bilgilendirme ve toplantılarını mutlaka fotoğraflayarak adresindeki ilgili yere işleyeceklerdir. Ev ziyaretleri yine adresindeki veli ziyaretleri bölümüne işlenecektir. Ev ziyaretlerinde kesinlikle fotoğraf çekilmeyecektir.

21 www.arge03.org Adresinin Etkin Kullanımı
Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi’nin başarıya ulaşmasında proje ile ilgili verilerin sağlıklı toplanmasında önemlidir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin ve okullarımızın proje kapsamındaki haber, duyuru, resmi yazıları takip ederek belirtilen zamanda gerekli bilgi, doküman ve verileri sitede belirtilen yerlere işlemeleri gerekmektedir. Her dönem sonunda proje hakkındaki istatistiki bilgiler ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz ve okullarımızla paylaşılacaktır. İstatistiki bilgilerin doğru oluşturulabilmesi için verilerin doğru olarak girilmesi önemlidir. Bütün istenen belge ve veriler müdürlüğümüz strateji geliştirme birimi tarafından titizlikle incelenecek olup, hatalı bilgi yada doküman gönderen okul ya da kurumlara mutlaka geri dönüş yapılacaktır.

22 Teşekkürler… Hazırlayanlar Bahri TURUNÇ Oğuzhan TEKİN AR-GE BİRİMİ
İletişim: Dahili Teşekkürler… AR-GE BİRİMİ


"AFYONKARAHİSAR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları