Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TUĞBA CIĞAL.  Atomlardan enerji salınması olarak tanımlanır.  Başka bir deyişle ortamda yol alan enerji denilebilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TUĞBA CIĞAL.  Atomlardan enerji salınması olarak tanımlanır.  Başka bir deyişle ortamda yol alan enerji denilebilir."— Sunum transkripti:

1 TUĞBA CIĞAL

2  Atomlardan enerji salınması olarak tanımlanır.  Başka bir deyişle ortamda yol alan enerji denilebilir.

3  İyonlaştırıcı radyasyon : alfa, beta, gama ve x ışınları  İyonlaştırıcı olmayan radyasyon : radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızılötesi dalgalar, görülebilir ışıklar.

4  Tıbbi alandaki radyasyon uygulamaları, radyasyonla görüntü elde edebilme ve radyasyonun hücre veya tümörleri yok edebilme yeteneğine sahip olması temeline dayanır.  Bu iki özelliğinden dolayı radyasyon hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynar.

5

6

7

8 Anafikir, tolere edilebilen (tahammül edilebilen ) dozları bilmek ve radyasyon çalışanları ile çevre halkının bunun üstünde doz almasını önlemektir. Amaç, doku hasarına sebep olan deterministik etkileri önlemek, stokastik etkilerin meydana gelme olasılıklarını kabul edilebilir düzeyde sınırlamaktır.

9  Uluslararası Radyolojik Korunma Komisyonu (ICRP) tarafından önerilen temel radyasyon korunma standartları:  Mesleği gereği radyasyonla çalışanlar için bütün vücudun ışınlanma doz limitleri:  50 mSv/yıl  1 mSv/hafta  0,2 mSv/gün  Halk icin bütün vücudun ışınlanma doz limitleri:  5 mSv/yıl

10  Doğal radyasyonlardan tamamen korunmak olanaksız olup, alınacak önlemlerle yapay radyasyonlardan büyük oranda korunmak mümkündür.

11  Radyasyondan Korunmada Temel Yöntemler:  Radyasyondan korunmada en etkili 3 yöntem;  en kısa zaman  en uzak mesafe  en kalın zırhlamadır

12

13

14

15

16

17


"TUĞBA CIĞAL.  Atomlardan enerji salınması olarak tanımlanır.  Başka bir deyişle ortamda yol alan enerji denilebilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları