Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOLİUM PERENNE (İNGİLİZ ÇİMİ). LOLİUM PERENNE  Çok yıllık,fakat kısa ömürlü olan bitki, yumak formunda, 30-50cm kadar boylanabilir.  Sürünücü gövdeye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOLİUM PERENNE (İNGİLİZ ÇİMİ). LOLİUM PERENNE  Çok yıllık,fakat kısa ömürlü olan bitki, yumak formunda, 30-50cm kadar boylanabilir.  Sürünücü gövdeye."— Sunum transkripti:

1 LOLİUM PERENNE (İNGİLİZ ÇİMİ)

2 LOLİUM PERENNE

3  Çok yıllık,fakat kısa ömürlü olan bitki, yumak formunda, 30-50cm kadar boylanabilir.  Sürünücü gövdeye sahip olmakla beraber, iyi yetişme ortamlarında ve bakımlı yerlerde, kök boğazından çok sayıda yan sürgünler vererek(kardeşlime) iyi bir yeşil örtü oluşturur.Yumak formlu bitkinin gençken dip tarafındaki gövde kısımları, zaman zaman kırmızımtırak bir renk göstermesine rağmen, bitki yeni biçilmişte olsa bol ve taze yaprakları ile canlı yeşil rengini korur.(şekil 1) LOLİUM PERENNE

4 (şekil 1:)

5  Yapraklar açık canlı bir yeşillikte, parlak, düzgün, hafif içe kıvrık, yaprak ayası genişçe (2-6mm) sert ve oldukça dayanıklıdır.çok çabuk büyüdügü için, baskı ve çiğnenme zararlarını kısa sürede giderebilir.  Gerek gövde gerek yaprak tekstürü, diger ince olan çim bitkilerine göre kaba sayılabilecek bir yapıda olduğundan “halı çimi” için uygun olmayabilir. LOLİUM PERENNE

6 Degişik karakterlerde oldukça fazla kültüvarı bulunmaktadır. Çimlendirmede; Poe pratensis, Festuca rubra ile iyi bir örtü oluşturur.

7  Bitki kuraklıga ve donlara karşı duyarlıdır. Kışın kısada olsa, gelişmesini durdurur. İlıman iklimlerde kışında canlı yeşilligini korur. Killi topraklarada ve nemli yerlerde iyi gelişir. Geçici tuzluluga da dayanıklıdır.

8 Bitki tohumla yetiştirilir. Tohumları diğer çim türlerine göre oldukça büyüktür(1000 tane ağırlığı 2kg).kolayca tohumu elde edilir ve çimlenme gücü yüksektir(%85-90). İyi bakimla ilk haftadan itibaren 15-20 gün içinde tüm alanda canlı bir yeşillik elde edilebilir. Biçme yüksekligi 3-5cm olmalıdır.

9  Kısa sürede çimlenmesi,çimlenme gücünün yüksek olması ve renginin canlı yeşillikte olması bitkiyi sıkça kullanılan karışımlardan biri olmasını sağlamıştır. Çok iyi alt çim özelliği gösterir;asıl amaçlanan çimler(üst çimler) güçlenene kadar alanı kapalı tutar.Karışımda terine göre %5-20 arasında kullanılır. Yalın düşünüldüğünde m² ye 20- 40gr tohum düşecek şekilde ekim yapılmalıdır.

10  %15 Lolium Perenne Gator  %65 Festuca Arundinacea Eldorado  %20 Poa Pratensis Enprima


"LOLİUM PERENNE (İNGİLİZ ÇİMİ). LOLİUM PERENNE  Çok yıllık,fakat kısa ömürlü olan bitki, yumak formunda, 30-50cm kadar boylanabilir.  Sürünücü gövdeye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları