Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRAHED SOĞUK ZİNCİR Dr. Sinan Kazaz. TRAHED Unutmayın ! En pahalı ve en gelişmiş soğuk zincir ekipmanları bile insan faktörü olmadan aşıların güvenli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRAHED SOĞUK ZİNCİR Dr. Sinan Kazaz. TRAHED Unutmayın ! En pahalı ve en gelişmiş soğuk zincir ekipmanları bile insan faktörü olmadan aşıların güvenli."— Sunum transkripti:

1 TRAHED SOĞUK ZİNCİR Dr. Sinan Kazaz

2 TRAHED

3 Unutmayın ! En pahalı ve en gelişmiş soğuk zincir ekipmanları bile insan faktörü olmadan aşıların güvenli ve etkin bir şekilde korunmasını sağlayamaz

4 TRAHED

5 Soğuk zincir ekipmanları Merkez ve bölge soğuk odaları ve dondurucu odalar Buzdolapları ve derin dondurucular Uzun ömürlü ve askılı aşı nakil kapları Buz aküleri

6 TRAHED Dikkat edilecek hususlar-1 Aşıların yerleşimi soğuk hava dolaşımını engellemeyecek şekilde olmalıdır. Tüm aşıların ve sulandırıcıların etiketlerini koruyunuz ve miyatlarına dikkat ediniz. Miyadı yakın olan aşıyı önce kullanınız. Açılmış flakonları işaretleyiniz ve önce kullanınız. İmha edilecek aşıları soğuk zincirden çıkarınız.

7 TRAHED Donmaya hassas olan aşıları evaporatörden uzakta tutunuz. Sağlık ocaklarında sulandırıcıları aşılarla birlikte soğuk zincirde saklayınız. Buzdolabınızı sadece ihtiyaç duyduğunuzda açınız ve aşı harici bir şey saklamayınız. Gerekli miktarda donmuş buz aküsü bulundurunuz. Dikkat edilecek hususlar-2

8 TRAHED Buzdolapları ve derin dondurucular Aşılar, sulandırıcılar ve buz aküleri yalnızca bunlar için tahsis edilmiş bir buzdolabında saklanmalıdırlar. Aşıları buzdolabının kapaklarına koymayınız.

9 TRAHED Bozulmuş olan, son kullanım tarihleri geçmiş, aşı flakon izlemcisine göre kullanılmaması gereken ve sahada kullanılmak için götürülmüş, kullanım için sulandırıldıktan sonra artmış olan aşıları buzdolabında saklamayınız. VVM olan aşılarınızı VVM durumuna göre değerlendiriniz. Buzdolabında asla yiyecek saklamayınız. Buzdolabının kapağını sık sık açmayınız. Buzdolapları ve derin dondurucular

10 TRAHED Buzdolabı ve Derin Dondurucu kullanımı Buz akülerini dondurucu bölümde dondurun ve muhafaza edin Tüm aşı ve sulandırıcıları soğutucu bölümde muhafaza ediniz Aşı kutularını aralarında hava akışı kolay olacak şekilde istifleyiniz.

11 TRAHED Buzdolabı kullanımı –Üst rafa : Kızamık ve OPV –Orta rafa : BCG ve PPD sol. ve serumlar –Alt rafa : DBT, Td, TT, Hep B ve sulandırıcılar

12 TRAHED Buzdolabı kullanımı Daha önceki aşılama seansında açılmış olan OPV, DBT, DT, Td, TT ve Hepatit B aşılarını bir sonraki seansta ilk kullanılacak şekilde ayırınız.

13 TRAHED

14

15

16

17

18 Aşı nakil kapları Uzun ömürlü; Aşı nakliyesinde ve kısa süreli aşı saklamada kullanılmaktadır. Çeşitlerine göre 2-5 gün arası soğuk zinciri koruyarak muhafaza sağlar. Askılı aşı nakil kapları; aşı nakli ve saha çalışmalarında kullanılırlar. Çeşitlerine göre 1-2 gün soğuk zinciri muhafaza ederler.

19 TRAHED Askılı aşı nakil kaplarını kullanırken aşı flakonlarını asla buz akülerine direk olarak temas ettirmeyiniz.

20 TRAHED Aşı nakil kaplarının hazırlanması Aşı seansının yapılacağı veya gezici aşılama hizmeti planlandığı gün sabah, gerekli olan tüm buz akülerini buzluktan çıkarın. Buz akülerini uygun şekilde terletin Buz akülerini uygun şekilde kuruladıktan sonra aşı nakil kabının içine yerleştiriniz

21 TRAHED Aşı ve sulandırıcılarınızı aşı nakil kabının orta kısmına yerleştiriniz. Donmaya karşı hassas olan aşılarınızın buz aküleri ile direk temas etmeyecek şekilde yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz. - Isıya hassas kızamık, BCG, OPV aşılarını kenarlara, - Donmaya hassas DBT,DT,TT,Td,Hep B aşıları ve sulandırıcıları orta kısma yerleştiriniz. Aşı flakonlarının yanına mevcutsa donma göstergesi koyunuz ve uzun ömürlü aşı nakil kaplarının üst kısımlarına da buz aküleri yerleştiriniz Aşı nakil kaplarının hazırlanması

22 TRAHED Buz aküleri Buz aküsünü ağzında bir miktar boşluk kalacak kadar su ile doldurunuz ve kapağını sıkıca kapatınız. Buz akülerinizi sallayınız ve ters düz ederek akıtıp akıtmadığını kontrol ediniz. Buz akülerini dik olarak veya yan yüzleri açıkta kalacak şekilde buzluğa yerleştiriniz ki evaporatör ile uygun olarak etkileşsin. Buz akülerini verimli olarak kullanmak için en az 24 saat buzdolabında muhafaza ediniz. Aşılama seansınızdan sonra buz akülerinizi tekrar donması için buzluğa yerleştiriniz.

23 TRAHED Buz aküleri Buz akülerini kullandıktan sonra her seferinde suyunu doldurup boşaltmayınız. İçerisindeki suyu tekrar tekrar dondurabilirsiniz. Buz akülerinizi kullanmadan önce terletmeyi unutmayınız

24 TRAHED Buz akülerinin terletilmesi Buzluktan çıkarıldıkları anda -20°C civarındadırlar Donmaya hassas aşılarla bir araya gelmeden önce mutlaka terletilmeleri gereklidir. Çözülmeye başlayan buz dışardan ısı çeker, üzerine veya kenarına konulmuş olan flakonun ısısını çekerek hızla eksi derecelere getirir ve dondurur.

25 TRAHED Buz akülerinin terletilmesi Buz akülerini bir masaya veya düz bir ortama sıra ile diziniz. Birbirlerine uzaklıkları en az 5cm olmalıdır. Buz akülerini çalkalandıklarında buz parçalarının birbirine çarpma ve suyun içinde yüzme sesi duyulana kadar terletiniz.

26 TRAHED Buz aküleri ile flakonların arasında mutlaka kalın bir karton kullanın Nakliyat sırasında buz aküleri Dış ortam +20°C, buz aküleri -16°C

27 TRAHED Aşıların ısı hassasiyeti ve donma problemi

28 TRAHED Unutmayın! Sağlık Ocağı düzeyinde tüm aşı ve sulandırıcılar +2°C ile +8°C arasında saklanmalıdır.

29 TRAHED Aşıların saklanma ısıları

30 TRAHED OranAşı OPV Kızamık DBT BCG DT Td, TT, HepB Aşıların Isıya hassasiyetleri

31 TRAHED OranAşı HepB DBT DT Td TT Aşıların Donmaya hassasiyetleri

32 TRAHED Işık hassasiyetleri  BCG  KIZAMIK Ultraviyole ve Fluorosan (Neon) ışıklara karşı

33 TRAHED Aşıların termostabilitesi ve VVM Aşıların termostabiliteleri göz önünde bulundurularak, ısıya maruz kalma sürelerini belirlemek için aşı flakon izlemcileri kullanılmaktadır.

34 TRAHED Aşı flakon izlemcileri (VVM) 1)Aşı flakon izlemcisi nedir? Flakona yapıştırılan, ısıya hassas, ısıya maruz kaldıkça renk değiştiren ve kümülatif ısıyı ölçen bir etikettir. Zaman ve ısıya maruz kalma sonucu etiketin içerisinde bulunan kare koyulaşarak dış çemberin rengine dönüşmeye başlar.

35 TRAHED 2)+8°C`nin üzerine çıkıldığında VVM hemen renk değiştirir mi ? Hayır. Orta derece bir ısıya maruz kalmakla acil bir renk değişikliği olmaz Renk değişikliği oranı maruz kalınan ısının yüksekliği ile değişmektedir. Aşı flakon izlemcileri (VVM)

36 TRAHED 3)VVM aşı potensini ölçer mi? Hayır. Direk olarak potensi ölçmez fakat potensi etkileyecek ısıya maruz kalma etkisini gösterir. Donma ile ilgili bir belirteç değildir. Aşı flakon izlemcileri (VVM)

37 TRAHED => DBT, TT, DT, Td, => Sulandırılmış olan aşılar => Hepatit B Donma geri dönüşümsüz olarak bazı aşıları etkilemektedir

38 TRAHED Aşıların donmasını engellemek için; Günde en az 2 kez buzdolabının termometresini kontrol edip kaydediniz. Donmaya hassas aşıları evaporatörden uzağa yerleştiriniz. Elektrik kesintilerinden sonra termostat ayarlarını artırmayınız.

39 TRAHED AŞI MUHAFAZASI VE TRANSPORT

40 TRAHED Aşılar; Aşılar soğuk zincir kırıldığında potensini kaybeden hassas ürünlerdir. Sıcağa veya donmaya maruz kalma aşılar için geri dönüşsüzdür. Her antijenin ısı ve donmaya hassasiyeti farklıdır. Isının yanı sıra kızamık ve BCG aşılarının ışığa karşı hassasiyetleri vardır.

41 TRAHED İyi bir aşı stoklama için; Aşı ve ekipman teminini planlı ve düzenli olarak yapın. Tüm aşı ve ekipmanları iyi koşullarda muhafaza edin. Aşı zayiatını minimuma indirin. Aşı kayıtlarını düzenli ve eksiksiz tutun. Aşı naklinde dikkatli olun.

42 TRAHED İyi bir stoklama için; Aşı stoklama ve dağıtımınızı yakından izleyin. Aşılama seansları sonrası atıklarınızı kontrollü bir şekilde toplayarak imha edin. Bağışıklama oranlarınızı gözden geçiriniz ve planlamanızı buna göre yapın.

43 TRAHED Isı takip ve kaydı -Isı takibi Aşıların muhafazası ve nakliyesi sırasında durumunun değerlendirilmesi Soğuk zincir ekipmanlarının uygun olarak kullanılması için gereklidir.

44 TRAHED Isı takip ve kaydı Isı izleme ekipmanları soğuk zincirin korunmasında tüm aşamalarda kullanılmalıdır. Isı takibi günde en az iki kez yapılmalıdır. Tablolara kaydı ve grafik çizimi mutlaka yapılmalıdır. Termometreler buzdolabının orta kısmına kolayca görülebilecek şekilde yerleştirilmelidir.

45 TRAHED Isı kayıt tablosu

46 TRAHED Termometreler Sağlık ocaklarında 2 çeşit termometre kullanılmak- tadır. Kadranlı Cıvalı

47 TRAHED Flakon ısı izlemcileri (VVM)

48 TRAHED +2 o C  T o  +8 o C To  0oCTo  0oCTo  0oCTo  0oC 1.Termostat ayarını kontrol ediniz 1 2.Aşıların durumuna bakınız 3.Çalkalama testi yapınız. T o  +10 o C +8 o C  T o  +10 o C 1.Sadece takip ediniz. 2.Buzdolabınız doğru çalışıyor mu? 3.Normale dönene kadar yakın takip 1.Termostatı ayarlayınız 1 2.VVM ve soğuk zincir monitör kartlarını kontrol ediniz. 3.Acil durum planınızı uygulayınız. Doğru çalışıyor, her şey yolunda. Alınması gereken önlemler; 1 Eğer buzdolabınızın ısıları değişkenlik gösteriyor ise günün en soğuk saatinde termostatı +2°C`ye ayarlayınız.

49 TRAHED 5’ li karma KPA

50 TRAHED TEŞEKKÜRLER


"TRAHED SOĞUK ZİNCİR Dr. Sinan Kazaz. TRAHED Unutmayın ! En pahalı ve en gelişmiş soğuk zincir ekipmanları bile insan faktörü olmadan aşıların güvenli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları