Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BTEP105 MICROSOFT POWERPOINT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BTEP105 MICROSOFT POWERPOINT."— Sunum transkripti:

1 BTEP105 MICROSOFT POWERPOINT

2 Bölüm 1 - PowerPoint 2010 Programını Başlatmak
Microsoft PowerPoint programı slayt ve sunu hazırlamak için kullanılan oldukça güçlü bir programdır. PowerPoint programında hazırladığınız slaytlar (sayfalar) ve sunulara istediğiniz gibi canlandırma ve efekt ekleyebilir, zamanlama verebilirsiniz.

3 Slayt Görünümlerini Anlamak

4 Slaytlar Oluşturmak Slayt oluşturmak için öncelikle slaytların içine yazılacak olan bilgilerin hazırlanmış olması gerekir. Slaytlarınızı farklı biçimlerde oluşturabilirsiniz. Örneğin başlık slaytlarında sadece başlık olurken, diğer slaytlarda resimler veya şekiller olabilir.

5 Slaytlar Oluşturmak Örneğin başlık eklemek için ‘click to add title’ ifadesinin üzerine tıklayın ve Bilgisayara Giriş yazınız. Alt başlık eklemek için ‘click to add subtitle’ ifadesine tıklayın ve Ünite7 yazın ve enter tuşuna basıp Microsoft PowerPoint 2010 yazın. Slaytınız yandakine benzer şekilde olacaktır.

6 Sunuları Kaydetmek Sunular, birden fazla slaytın birleşmesinden oluşurlar. Sunularınızı kaydetmek için; File sekmesini tıklayın Save opsiyonunu seçin Karşınıza kaydetme penceresi açılacaktır File name bölümüne dosya adını verdikten sonra Save düğmesine tıklayın.

7 Sunuları Kaydetmek

8 Yeni Slaytlar Eklemek Yeni açılan bir Powerpoint sunusu tek slaytdan oluşmaktadır. Bu durumda sununuza yeni slaytlar eklemeniz gerekmektedir. Yeni slayt eklemenin farklı yolları vardır. Home sekmesinde bulunan New Slides düğmesini seçerek açılan alt menüden uygun olan sayfa yapısını seçerek, Sayfanın sol tarafında yer alan ‘Slide’ bölmesinin boş bir yerinde farenin sağ tuşuna basıp ‘New Slides‘ opsiyonunu seçerek, Sayfanın sol tarafında yer alan ‘Slides’ bölmesinde, sonrasına eklenmesini istediğiniz slaydın üzerindeyken farenin sağ tuşuna basıp ‘New Slides’ opsiyonunu seçerek sunuya yeni bir sayfa eklemeniz mümkündür.

9 Yeni Slaytlar Eklemek

10 Yeni Slaytlar Eklemek Slayt eklemenin klavye karşılığı
CTRL + M tuşlarına basmaktır.

11 Eklediğiniz Slayt Düzenini Değiştirmek
Slayt ekledikten sonra, eklemiş olduğunuz slayt düzenini değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Slayt düzenini değiştirmek için; Düzenini değiştirmek istediğiniz slaydı seçin. Home sekmesinde yer alan Slides komut grubundaki Layout (Düzen) düğmesine tıklayın. Aşağıya doğru farklı slayt düzenlerin açıldığını görürsünüz. Uygun olan slayt düzenini seçin.

12 Eklediğiniz Slayt Düzenini Değiştirmek

13 Eklediğiniz Slayt Düzenini Değiştirmek
Slayt düzeni sol taraftaki tek bölmeden, sağ taraftaki gibi iki bölmeye ayrılır.

14

15 Slaytları Silmek Eklemiş olduğunuz slaytları silmek için, sayfanın sol tarafında yer alan ‘Slide’ bölmesinde silmek istediğiniz slaytın üzerindeyken farenizin sağ tuşuna basıp açılan menüden Delete Slide komutunu seçersiniz.

16 Aynı Slayt’tan Çoğaltmak
Oluşturduğunuz bir slaytı çoğaltmak için sayfanın sol tarafında yer alan ‘Slide’ bölmesinde çoğaltmak istediğiniz slaytın üzerindeyken farenizin sağ tuşuna basıp açılan menüden Duplicate Slide komutunu seçersiniz. Aynı slayt bir sonraki sayfada oluşturulmuş olur.

17 Slaytların Yerlerini Değiştirmek
Slaytların yerlerini değiştirmenin farklı yolları vardır. Birincisi View sekmesinde Presentation Views komut grubunda bulunan Slide Sorter düğmesine tıklayın. Ekran görüntüsü yandakine benzer olacaktır.

18 Slaytların Yerlerini Değiştirmek
Yerini değiştirmek istediğiniz slaytın üzerinde sol butonu basılı tutarak slaytı taşımak istediğiniz yere sürükleyiniz. Normal slayt görünümüne geçmek için Presentation Views komut grubunda bulunan Normal düğmesini tıklayın. Ekranınız tekrar eski haline dönecektir.

19 Slaytların Yerlerini Değiştirmek
Bir başka yöntem ise; sayfanın sol tarafında bulunan Slides bölmesinde yerini değiştireceğiniz slide’ın üzerinde sol butonu basılı tutarak slaytı taşımak istediğiniz yere sürüklemektir.

20 Slaytlarınızı Yakınlaştırıp/Uzaklaştırmak
1. Yöntem; klavyenizin CTRL tuşunu basılı tutup farenizin tekerleğini kendinize doğru çevirirseniz slaytınız küçülür. CTRL tuşunu basılı tutup farenizin tekerleğini kendinizden ters yöne doğru çevirirseniz slaytınız büyür. 2. Yöntem; Powerpoint penceresinin sağ alt köşesindeki Zoom düğmelerini kullanmak.

21 Sunum Formatında Kaydetme
Oluşturduğunuz slaytları sunum formatında kaydetmek için kayıt penceresinde Save As Type opsiyonundan PowerPoint Show seçmeniz gerekmektedir.

22 Bölüm 2 – Slaytlar ve Metinler Üzerinde İşlemler Yapmak
Metin Biçimlendirme

23 Slaytlar ve Metinler Üzerinde İşlemler Yapmak
Paragraf Ayarlarını Değiştirme

24 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak
Powerpoint programındaki Design sekmesinde çok sayıda hazır slayt teması, yani hazır slayt biçimlendirmeleri bulunmaktadır. Sunu hazırlarken ister en başında temanızı seçer, isterseniz de sunu sayfalarını hazırladıktan sonra temanızı seçebilirsiniz.

25 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak
Office programındaki canlı önizleme özelliği sayesinde seçtiğiniz herhangi bir hazır tema slaytınız üzerine heme uygulanır.

26 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak
1. yöntem; Hazır tema üzerindeyken sol tuşa basmanız tüm slaytlara aynı temayı uygulayacaktır. 2. yöntem; Hazır tema üzerinde sağ tuşa basıp Apply To All Slides opsiyonunu seçmektir.

27 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak

28 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak
Eğer tek bir slayta uygulanacaksa, önce teması değiştirilecek olan slayt açılıp hazır temanın üzerinde sağ tuşa basıp Apply To Selected Slides seçilmelidir.

29 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak

30 Hazır Slayt Temalarını Slaytlarınıza Uygulamak
Design sekmesinde bulunan Themes komut grubunda yer alan Colors, Fonts ve Efects seçeneklerini kullanarak seçmiş olduğunuz temayı daha da özel hale getirebilirsiniz.

31 Slaytlarınıza Arka Plan Stillerini Belirlemek
Design sekmesinde bulunan Background komut grubunda yer alan seçeneklerle slaytlarınızın arka zemini olarak, renk seçeneği yapabileceğiniz gibi, hazır renkler ve dolgulardan istediğinizi seçebilirsiniz.

32 Resimleri Slaytın Arka Planı Olarak Belirlemek
Design sekmesinde Background komut grubundaki Background Styles penceresinde bulunan Format Background... opsiyonunu seçiniz.

33 Resimleri Slaytın Arka Planı Olarak Belirlemek
Fill bölümünde Picture or texture fill’i seçip, Insert from bölümünden File düğmesine basınız. Karşınıza resimlerin bulunduğu klasör açılacaktır. İstediğiniz resmi seçip Close düğmesine basarak işlemi sonlandırınız.

34 Arka Plan Değişikliklerini/ Resimlerini İptal Etmek
Arka plan üzerinde yapılan biçimlendirmeleri iptal etmek için, Background komut grubundaki Background Styles penceresinde bulunan Reset Slide Background opsiyonunu seçiniz.

35 Slaytlarınızı Biçimlendirme
Slaytlarınızı yatay yönelimden dikey yönelime çevirmek için Design sekmesindeki Slide Orientation düğmesini kullanabilirsiniz. Sayfa yapısını değiştirmek için ise Design sekmesinde Page Setup opsiyonu seçilir ve açılan pencereden ayarlamalar yapılır.

36 Bölüm 3 – Slaytlara Animasyon Uygulamak
Slaytlara animasyonlar uyguladığınız zaman slayt geçişleri daha canlı olur. Slaytlarınızın geçişlerini canlandırabileceğiniz gibi, slaytların içindeki metinlerin ve nesnelerin de geçişlerini canlandırabilirsiniz. Bu bölümde slaytlarınıza animasyon uygulamanın farklı yöntemlerini göreceksiniz.

37 Slaytlarınıza Geçiş Efekti Uygulamak
Powerpoint pencerenizde slaytlar arası geçiş çeşitlerini ve biçimleme opsiyonlarına Transitions sekmesinden ulaşabilirsiniz. Transitions to This Slide bölümünde yer alan geçiş çeşitlerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Seçilen geçiş sadece seçili olan slayda uygulanmaktadır.

38 Slaytlarınıza Geçiş Efekti Uygulamak
Sunuda yer alan tüm slaytlara aynı geçişi vermek için önce geçiş çeşidi seçilmeli, daha sonra Timing komut grubunda yer alan Apply To All düğmesini seçerek geçişi diğer tüm slaytlara uygulayabilirsiniz.

39 Slaytlarınıza Geçiş Efekti Uygulamak

40 Slaytlarınızın Geçiş Sesini Belirleme
Slaytlarınızda bir slayttan diğer slayta geçişin sesini, hızını ve uygulama şeklini Transitions sekmesindeki Timing komut grubundaki butonlardan seçebilirsiniz. Aşağıdaki uygulamada seçili slayda geçiş sesi (Sound) eklemektedir.

41 Slaytlarınızın Geçiş Hızını Belirleme
Slaytlarınızın geçiş hızını arttırıp azaltmak için Timing komut grubunda bulunan Duration bölümünü kullanabilirsiniz.

42 Slayt Geçişlerini Otomatiğe Almak
Yaratılan bir sunuda varsayılan değer On Mouse Click ile slaytlar arası geçişi fare veya klayve tıklaması ile sağlayabilmektesiniz. Slayt geçişini otomatik yapmak için After opsiyonu seçilip bekleme süresi seçilmelidir.

43 Slayt Geçişlerini Otomatiğe Almak
Eğer her iki onay kutusunu da işaretlerseniz, slayt geçişleriniz hem fare ile, hem otomatik olarak belirlediğiniz saniye kadar bekleyip geçiş yapar.

44 Metinlerinize Efektler Eklemek
Metinlerinize canlandırma vermek için; Slaytlarınızda canlandırmak istediğiniz metni seçin.

45 Metinlerinize Efektler Eklemek
Animations sekmesinde yer alan Animation komut grubunda bulunan efektlerden birini seçiniz. Aynı işlemi Add Animation butonundan da gerçekleştirebilirsiniz

46 Metinlerinize Efektler Eklemek
Eklenen animasyon metninin sol tarafına animasyon numarası otomatik olarak eklenerek işlem sonlandırılır.

47 Seçilen Animasyonu Biçimlendirmek
Animasyon eklenmesi tamamlandıktan sonra seçili animasyona göre farklı efekt opsiyonları seçmek mümkündür. Animasyon eklenmiş metni seçtikten sonra Animation komut grubunda bulunan Effect Options’dan istediğiniz efekti seçebilirsiniz.

48 Efektlerin Detaylarına Bakmak
Animations sekmesinde Advanced Animation komut grubunda bulunan Animation Pane düğmesine tıkladıktan sonra slaytın sağ tarafında açılan animasyon yönetim penceresinden (Animation Pane) detayını görmek istediğiniz animasyonu bulup, sağ tarafındaki oka tıklayın.

49 Eklediğiniz Animasyonları Kaldırmak
Eklediğiniz bir animasyonu kaldırmak için; Kaldıracağınız animasyonun bulunduğu slaytı açın ve Advanced Animation komut grubunda bulunan Animation Pane düğmesine tıklayın. Slaytın sağ tarafında açılan animasyon yönetim penceresinden (Animation Pane) kaldıracağınız animasyonu bulup, sağ tarafındaki oka tıklayın. Açılan opsiyonlardan Remove (Kaldır) seçiniz.

50 Eklediğiniz Animasyonları Kaldırmak

51 Animasyonların Hızlarını Belirlemek
Animasyon hızını belirlemek için Animation sekmesinde bulunan Timing komut grubu kullanılmaktadır. Bu bölümden animasyonun bekletme ve giriş hızlarını ayarlayabilmektesiniz.

52 Animasyonların Başlama Seçeneklerini Değiştirme
Slaytlarınızdaki animasyonların tek tek fare ile tıklayarak, veya arka arkaya gelmesini, veya aynı anda gelmesini isteyebilirsiniz. Bu özelliği belirlediğimiz yer Timing komut grubunda bulunan Start bölümü veya animasyon yönetim penceresidir (Animation Pane).

53 Animasyonların Başlama Seçeneklerini Değiştirme
Animations sekmesindeki Timing komut grubunda bulunan Start opsiyonlarından yararlanarak, seçmiş olduğunuz metinleri önceki animasyondan sonra otomatik olarak başlamasını sağlayabilirsiniz.

54 Animasyonların Başlama Seçeneklerini Değiştirme
Animasyonların başlama seçeneklerini değiştirmenin bir başka yolu ise Animation Pane (Animasyon yönetim) penceresinden etkilenecek animasyonun sağ tarafındaki oka tıklayıp açılan opsiyonlardan uygun olanı seçmektir.

55 Metinlerdeki Canlandırma Sıralamalarını Degiştirmek
Animasyonların sunuda görüntüleme sırasını değiştirmek için Animation Pane penceresinde sırası değiştirilecek animasyon seçildikten sonra pencerenin alt bölümünde bulunan oklardan yararlanabilirsiniz. Veya Timing komut grubunda bulunan Reorder Animation bölümünden Move Earlier (önceye al) veya Move Later (sonraya al) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

56 Bölüm 4 – Slaytlarınıza Eklentiler Yapmak
Slaytlarınıza, oklar, şekiller, resimler ekleyebilirsiniz. Slaytlarınıza bu şekilde eklemeler yapmak için Insert (Ekle) sekmesini kullanabilirsiniz. Insert sekmesinde bulunan opsiyonlarla aynı zamanda yazı kutuları, üstyazı, altyazı, tablo ses ve videolar da sunuya eklenebilmektedir.

57 Slaytlarınıza Resim Eklemek
1 2 3

58 Slaytlarınıza Resim Eklemek
Eklenen resim üzerinde biçimleme yapmak için resim araçları (Format) sekmesini kullanabilirsiniz.

59 Sunularınıza Grafik Eklemek
Sunularınıza grafik eklemenin iki yöntemi var. Bunların birincisi grafiğinizi Excel programında oluşturduktan sonra kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak; grafiğinizi slaytlarınıza yapıştırmak. İkinci yöntem ise Insert sekmesindeki Illustrations komut grubundaki Chart(Grafik) düğmesini seçmektir.

60 Sunularınıza Grafik Eklemek
Bu düğmeye tıkladığınız zaman ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır.

61 Sunularınıza Grafik Eklemek
Burdan istediğiniz grafik türünü seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın. OK düğmesine tıkladığınız zaman Excel programı açılır.

62 Sunularınıza Grafik Eklemek
Açılan Excel sayfasındaki bilgileri girerek, grafiğinizi oluşturabilirsiniz.

63 Slaytlarınıza Slayt Numarası, Tarih ve Saat Eklemek
Insert sekmesinde yer alan Text komut grubundaki Slide Number düğmesini kullanarak seçili sayfaya veya tüm sayfalara slayt numarası ekleyebilirsiniz. Insert sekmesinde yer alan Text komut grubundaki Date & Time düğmesini kullanarak otomatik güncellenen bir tarih ve saati sununuza ekleyebilirsiniz.

64 Slaytlarınıza Slayt Numarası, Tarih ve Saat Eklemek

65 Slaytlarınıza Slayt Numarası, Tarih ve Saat Eklemek
Açılan pencereden Apply To All düğmesine bastığınız zaman, yapılan ayarlamalar tüm sayfalara uygulanır.

66 Slaytlarınıza Ses ve Film Eklemek
Ses eklemek istediğiniz slaytı seçtikten sonra Insert sekmesinde bulunan Media komut grubundaki Audio düğmesine tıklayın. Klasörden ses dosyası eklemek için Audio from File seçin. Açılan pencereden dosyanızı seçip Insert’e tıklayın.

67 Slaytlarınıza Ses ve Film Eklemek
İşlem tamamlandıktan sonra sayfanın içerisine tıklanabilir hoparlör resmi gelecektir. Sunu sırasında çalması için bu resme tıklanması gerekmektedir.

68 Slaytlarınıza Ses ve Film Eklemek
Eklenen ses efekti üzerinde ayarlamalar yapmak için ses dosyasını temsil eden hoparlör resmine tıklayın ve açılan Playback sekmesinden gerçekleştirmek istediğiniz eylemi uygulayınız.

69 Slaytlarınıza Ses ve Film Eklemek
Slaytlarınıza video dosyası eklemek için; slaytlar arası, ses dosyası için belirtilen adımların aynısını uygulayabilirsiniz. Eklediğiniz filmin üzerine tıkladığınız zaman üst tarafta yer alan Video Tools (Video Araçları) seçeneklerle filminizin kullanım detayları hakkında düzenlemeler yapabilirsiniz. Slaytlarınıza eklemiş olduğunuz filmin detaylarına Video Tools seçeneklerinden erişebilirsiniz.

70 Bölüm 5 - Asıl Slayt Kullanmak ve Slayt Gösterilerini Ayarlamak
Asıl slayt, bir sunuda benzer yapıda slaytlar hazırlayacaksanız oldukça kullanışlıdır. Hazırladığınız ilk slayt ve diğer slaytların yapıları hep bir birine benzer şekilde olur. Asıl slaytı açmak için; View (Görünüm) sekmesindeki Master Views (Sunu Görünümleri) komut grubundaki Slide Master (Asıl Slayt) düğmesine tıklayın.

71 Asıl Slayt Kullanmak Buradaki slayt türlerinden yararlanarak, istediğiniz biçimlendirmeleri yapabilirsiniz. Biçimlendirmeniz bittikten sonra Close Master View düğmesine basarak asıl görünümünü kapatabilirsiniz.

72 Slayt Gösterilerini Ayarlamak
Slaytlarınızın gösteri ayarlarını yapmak için Slide Show (Slayt Gösteri) sekmesini kullanırsınız. Bu sekmede slaytların zamanlama provesını, yani slaytların kaç saniye/dakika sürdüğünü anlayabilirsiniz.

73 Sunumlarınızın Hangi Slayttan Başlayacağını Belirlemek
Slayt gösterisi genelde ilk slayttan başlar, ama bazı durumlarda gibi farklı bir slayttan gösterinin başlamasını isteyebilirsiniz. From Beginning (En Baştan) Slayt gösterinizi ilk slayttan başlatır. From Current Slide (Geçerli Slayttan) Hangi slaytta iseniz, slayt gösteriniz o slayttan başlar. Custom Slide Show (Özel Slayt Gösterisi) Slaytlarınızın içindeki slaytları seçerek, özel bir gösteri oluşturmak için kullanılır.

74 Slayt Gösterisinin Detaylarını Ayarlamak
Slide Show (Slayt Gösteri) sekmesinde SetUp (Ayarla) komut grubundaki Rehearsal Time ile zamanlama ayarlaması yapılabilir.


"BTEP105 MICROSOFT POWERPOINT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları