Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini arttıracak laboratuvar öğretim yöntemidir. Yani öğretmen adaylarına yönelik bir öğretim şeklidir.  Riski.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini arttıracak laboratuvar öğretim yöntemidir. Yani öğretmen adaylarına yönelik bir öğretim şeklidir.  Riski."— Sunum transkripti:

1

2  Öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini arttıracak laboratuvar öğretim yöntemidir. Yani öğretmen adaylarına yönelik bir öğretim şeklidir.  Riski az, kazancı çoktur.

3 Öğretmen Adaylarının;  Kazandıkları bilgi ve becerileri uygulamaya aktarmalarını sağlamak,  Çeşitli becerileri deneyerek, deneyim kazanmalarını sağlamak,  Araştırma yeteneklerini geliştirmek,

4  Kendilerine olan güvenlerini arttırmak,  Kaygı düzeylerini azaltmak  Kendilerini değerlendirme olanağı sağlama

5  5-20 dakikalık sürelerle uygulanır.  Sadece bir tane öğretim becerisi ele alınır.  Dersler bir kameraya kaydedilir veya teybe alınır.  Becerinin denenmesinin ardından, etkinlik tekrar izlenir veya dinlenir.  Öğretmen adayları, hem öğrenci, hem öğretmen hem de değerlendiren rolündedir.

6  Öğretmen adayı kendisini de değerlendirir.  Diğer öğretmen adayları ve öğretim elemanı tarafından geri bildirimler (eleştiriler ve öneriler) verilir.

7 DERS PLANININ HAZIRLANMASI Biçimsel Bölüm Giriş Bölümü Geliştirme Bölümü Sonuç Bölümü Değerlen dirme Bölümü

8 BİR DERS PLANı NASıL OLUŞTURULUR?? A)BİÇİMSEL BÖLÜM  Dersin adı  Süre  Araç ve gereçler  Dersin genel amacı  Kazanımlar  Hedefler

9  Dikkat çekme  Güdüleme  Gözden geçirme  Derse geçiş

10 C)GELİŞTİRME BÖLÜMÜ D)KAPANIŞ BÖLÜMÜ Son özet ve tekrarlar E)DEĞERLENDİRME

11 Gerçek olaylara durumlara gidilemediği zaman bu öğretim kullanılır. Örneğin ; harp oyunlarında, pilotların uçak modelleri üzerinde uçmalarında, uzay çalışmalarında, ameliyatlarda bu öğretim şekli kullanılarak sanal ortamlarda etkinlikler yapılır.

12  Bu öğretimi gerçekleştirirken gerçeğe çok yakın yapay bir ortam oluşturulmalıdır.  Çeşitli olayların, sorunların sınıfa sunulması gerekirse dramatize edilmelidir.  Öğrenci merkezli olduğu için öğrenci katılımları sağlanılmalı.  Tartışılmalı yanlışlar düzeltilmelidir.  Doğru yapana dek öğrenciye sürekli tekrarlatmak gerekir.

13 Hülya TEKİN Fen Bilgisi Öğretmenliği 2/A


" Öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini arttıracak laboratuvar öğretim yöntemidir. Yani öğretmen adaylarına yönelik bir öğretim şeklidir.  Riski." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları