Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Doğruları korumaktan korkmayınız  Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur  Beni kandırabilirsin ama, aslında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Doğruları korumaktan korkmayınız  Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur  Beni kandırabilirsin ama, aslında."— Sunum transkripti:

1

2  Doğruları korumaktan korkmayınız  Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur  Beni kandırabilirsin ama, aslında kendini kandırıyorsun.

3  Dürüst insan kendine hakim olabilmek için sürekli kendi kendisiyle mücadele halindedir.  Dürüst insanın hem bedeni hem ruhu rahattır.  İnsanların hem içi, hem de dışı temiz olmalıdır.

4  Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün.  Doğruluk dışındaki hiçbir düşünceyi, ne kafanızda ne de yüreğinizde yaşatın.  Doğru insan, söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmamasından utanç duyar.

5 MARANGOZ DURSUN Elif Emine BALCI

6 Marangoz Dursun yıllarca çalıştığı işyerinde emeklilik hakkını kazanmıştı. Patronu müteahhit Ahmet bey, yirmi beş yıldır yanında çalışan işçisinin emeklilik ikramiyesini hazırlayınca onu yanına çağırdı.

7 Tazminatını alan marangoz Dursun çok mutlu oldu. Yıllarca bu hayal ile çalışmıştı. Patronu ondan son kez bir ev yapmasını rica etti. Marangoz gönülsüzce bu işi kabul etti. Parasını da almıştı. Bu işi çabucak bitirip, ayrılmak istiyordu.

8 Patronun kendisini kontrol etmemesini fırsat bilerek, basit malzemelerle baştan savma bir işçilik yaptı. Mesleğine böyle son vermek ne büyük talihsizlikti!

9 Artık evin işi bitmişti. Patrona haber vermek için gittiğinde, Ahmet bey çekmecesinden çıkarttığı anahtarı, Dursun’a uzatarak: -’’Bu ev senin! Yıllarca yaptığın hizmet karşılığı benden sana hediye’’ dedi.

10 Marangoz neye uğradığını şaşırdı! Ve çok utandı! Yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi… BÖYLE Mİ YAPARDI?

11 SİZ DE BİR MARANGOZSUNUZ ! Hayata bir çivi çakar, bir tahta koyar bir duvar dikersiniz!

12 Ve yaşayacağını z evi inşa edersiniz !

13 Yaptığımız doğrularla ve yanlışlarla geleceğimizi kendi ellerimizle kurarız. Zaman zaman yaptığımız işe, elimizden geldiği halde gerekli özeni göstermeyiz. Bu özensizlik ve hile geleceğimizi kötü etkiler. Keşke şöyle yapmasaydık, böyle yapmasaydık, dürüst davransaydık, doğru davransaydık deriz. DÜRÜSTLÜK HAYATTA Kİ EN BÜYÜK KAZANCIMIZDIR! Ancak son pişmanlık fayda vermez.


" Doğruları korumaktan korkmayınız  Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur  Beni kandırabilirsin ama, aslında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları