Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BADEM ÇEŞİTLERİ. Nonpareil Kaliforniya kökenli olup dünyada en fazla yetiştirilen bir çeşittir. Ağaçları orta kuvvette gelişir,.yayvan ve dağınık bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BADEM ÇEŞİTLERİ. Nonpareil Kaliforniya kökenli olup dünyada en fazla yetiştirilen bir çeşittir. Ağaçları orta kuvvette gelişir,.yayvan ve dağınık bir."— Sunum transkripti:

1 BADEM ÇEŞİTLERİ

2 Nonpareil Kaliforniya kökenli olup dünyada en fazla yetiştirilen bir çeşittir. Ağaçları orta kuvvette gelişir,.yayvan ve dağınık bir taç yapısına sahiptir. Düzenli ve bol ürün verir. Orta geç dönemde çiçek açar. Meyve randımanı % 55- 65 civarında olup dış kabuk ikiz meyve oluşturma oranı % 5’ler seviyesindedir. Kabuk kahverengi- koyu kahverengi, İç badem uzun oval şekilli, orta iridir. Kendine verimsiz olup tozlayıcıları; Teksas, No Plus Ultra, Carmel çeşitleridir.

3 Ferragnes Fransa’da ıslah edilen ve geç çiçek açması nedeniyle yetiştiriciliği yaygınlaşan çeşitler arasında yer almaktadır. Ağaçları kuvvetli gelişir. Olgunlaşma zamanı Eylül ayının 2-3 haftalarıdır. Düzenli verim verir ve erken meyveye yatar. İç badem ağırlığı 1,4 gr. olup iç randımanı % 35-40 gr, ikiz badem oranı % 3-5 oranındadır. Ferraduel, Ferrastar ve Teksas çeşitleri dölleyici olarak önerilebilir.

4 Ferrastar Fransa’da ıslah edilen geç çiçeklenen çeşitlerdendir. Ağaçları kuvvetli gelişir ve erken meyveye yatar. Randıman % 25- 30 seviyelerinde olup ikiz meyve oluşturma oranı % 10^lar civarındadır. Hasat dönemi orta geçtir. Dölleyicileri, Ferragnes, Ferraduel çeşitleridir. Nopareil ve Teksas çeşitlerine göre geç çiçek açtığı için don sorunu olan Güney Marmara, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştiriciliği önerilmektedir

5 Tuono İtalya orijinli geç çiçek açan kendine verimli bir çeşittir. Ağaçları kuvvetli ve yayvan gelişir. Oldukça verimlidir. İç randımanı % 40- 42 oranındadır. Orta erken dönemde hasat olumuna gelir. İkiz meyve oluşturma oranı % 10-15 oranındadır. İri ve kaliteli badem oluşturması ve geç çiçeklenmesi nedeniyle son yıllarda yetiştiriciliği yaygınlaşmaktadır.


"BADEM ÇEŞİTLERİ. Nonpareil Kaliforniya kökenli olup dünyada en fazla yetiştirilen bir çeşittir. Ağaçları orta kuvvette gelişir,.yayvan ve dağınık bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları