Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çocuk Hakları ve önemi Arzu Mahmud VII.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çocuk Hakları ve önemi Arzu Mahmud VII."— Sunum transkripti:

1 Çocuk Hakları ve önemi Arzu Mahmud VII

2 Önem... Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar, vatanları için bir teminattır.

3 Bugün küçüğüz. Ama yarın büyüyeceğiz. Okuyup ailemize
Bugün küçüğüz. Ama yarın büyüyeceğiz. Okuyup ailemize. milletimize ve devletimize faydalı insanlar olacağız. Subay, doktor, avukat, öğretmen, hakim, mühendis, memur, tüccar olup, yurdumuza hizmet edeceğiz.

4 Günümüzde çocuk hakları ile ilgili belge 20 Kasım tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.

5 ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİNİN TEMEL İLKELERİ
Çocuk Hakları Sözleşmesine göre: Çocukları ilgilendiren konularda alınan kararlar, yapılan kanunlar ve devlet tarafından yapılan uygulamalar mutlak olarak çocukların yararları ve çıkarları dikkate alınarak yapılmalıdır. Çocuklar ve ailelerinin din, dil, ırk politik düşünce gibi ayrıcı özelliklerine bakılmaksızın sözü edilen bu haklara eşit olarak sahiptirler. Çocuklar kendileri ile ilgili görüş ve düşüncelerini her şekilde özgürce açıklama hakkına sahiptirler.                                                                                   

6 Bu ilkelere dayanarak hazırlanan sözleşmenin ana maddeleri aşağıdadır:
(Madde 1) Çocuğun tanımı: 18 Yaşı altındaki herkes çocuk olarak tanımlanır. (Madde 2) Eşitlik ilkesi : özelliklerine bakılmaksızın, hepsine eşit olarak uygulanır. (Madde 3) Çocukların yararlarını gözetleme : Aileler çocukların yararlarını ön planda dikkate alarak karar vermelidir. (Madde 6)Yaşam hakkı : Çocukların sağlıklı yaşam hakkı vardır ve bu hak devlet tarafından güvence altındadır. (Madde 12)Düşünce özgürlüğü : Aileler çocukları ile ilgili sürekli karar almaktadırlar. Ancak bu kararları alırken çocuklarının düşüncelerini de dikkate almalıdırlar. Bu, çocukların ebeveynlerine istedikleri her şeyi yaptırmaların anlamına gelmemelidir. Ancak çocuklarında kendi görüşlerini özgürce açıklama hakları da olmalıdır.

7 Diğer önemli haklar : Eğitim hakkı
Fiziksel, zihinsel ya da sosyal bakımdan rahatsız edilmeme hakkı Tedavi olma hakkı

8 Okullarda öğrenci hakları:
1-6 sınıf arasında olan hiçbir öğrenci aile isteği olmadan okuldan atılamaz .. Öğrencilere not verilirken yalnızca dersteki başarısına , bilgisine bakılmalıdır (Dersteki davranışı ve terbiyesi için özel notlandırma vardır.) Öğretmen hiçbir öğrenciyi dersten çıkartıp derste olmadığını yazamaz (çünkü bu esnada öğretmen öğrenci için sorumludur.) Hiçbir öğretmen öğrenciye el kaldıramaz .( Bu konuda birçok ceza vardır.) Her öğrenci evden okula okuldan eve ücretsiz ulaşım sağlayabilir fakat evinin en az 2 km uzaklıkta olması gereklidir.

9 Henüz küçük olduğumuz için, her ihtiyacımızı annemiz ve babamız karşılar ve biz evde,okulda benzersiz haklara sahibiz . Fakat bizimde bunlara karşı gerçekleştirmemiz gereken sorumluluklarımız, görevlerimiz vardır. Bu görevlere evde aile bireyleri karar getirilir. Okulda ise belli okul yönetiminin hazırlamış olduğu okul kuralları vardır .

10 Bu kurallara göre öğrenci:
Kendi sınıfını,okulunu temiz tutmalıdır. Öğretmenlerine,arkadaşlarına,okul personeline karşı saygılı davranmalıdır. Giyimine dikkat etmelidir. Okul devamlılığını aksatmamalı sıralı gelmelidir . Ve daha neler neler....

11 Okulumuzda bu konuda çalışmalar :
Okulumuzda çocuk hakları için iyi derecede çalışmalar vardır . Belirli sınıflardan çocuk hakları savunucusu ve yardımcısı seçilmiştir. Her öğrencinin haftada yarım saat bu kişilerle görüşüp şikayetini bildirme hakkı vardır . Öğrencinin şikayeti eğer belli sınırlar içerisinde ise kabul edilir ve yardımcı olunur .

12 Hangi hakkının kimin tarafından çiğnendiği
Şikayetçi olan öğrenciye doldurması için bir form verilir , öğrenciden bu formda arananlar: Kişisel bilgileri Hangi hakkının kimin tarafından çiğnendiği Ne zaman ve nasıl çiğnendiği Delil ( mecburi değildir) İmza

13 Dinlediğiniz için Teşekkürler...
Haklarımızı bilelim ama sorumluluklarımızı da unutmayalım....


"Çocuk Hakları ve önemi Arzu Mahmud VII." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları