Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Dr. Ali KUZUDİŞLİ.  "La ilahe illallah Muhammedur Resulullah" cümlesine kelimeitevhit denir.  "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur;

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Dr. Ali KUZUDİŞLİ.  "La ilahe illallah Muhammedur Resulullah" cümlesine kelimeitevhit denir.  "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur;"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Dr. Ali KUZUDİŞLİ

2  "La ilahe illallah Muhammedur Resulullah" cümlesine kelimeitevhit denir.  "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur; Hz. Muhammed (S) onun peygamberidir" anlamına gelir.  Bu cümle dinimizin özünü anlatır.

3  Bu cümleye de Kelimeişehadet denir.  "Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (s) onun kulu ve peygamberidir" anlamına gelir.  Bir insanın İslam dininden sayılması için bu cümleyi söylemesi gerekir.  Bu nedenle Kelimeişehadeti büyük bir sarayın giriş kapısına benzetebiliriz.

4

5 ŞÖYLE OLABİLİR Mİ?

6 "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur; Hz. Muhammed (S) onun peygamberidir" ŞİMDİ DE KELİMEİTEVHİT İLE KELİMEİŞEHADETİN ANLAMLARI ARASINDAKİ BENZERLİKLERİ BULALIM:

7 "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur; Hz. Muhammed (S) onun peygamberidir" ŞÖYLE OLABİLİR Mİ?

8  Tevhit: Tek Allah'a inanmak, Allah'tan başka tapılacak varlık tanımamak.  Tevhit inancına göre, evrendeki bütün varlıkları tek ve eşsiz olan Allah yaratmıştır. Her şeyin sahibi odur. Onun gücü her şeye yeter.  İlah: Yaratan, sahip olan, tapınılan varlık demektir.

9  Soru: "Allah" sözcüğü yerine "Tanrı" demek günah mıdır?  Cevap: Hayır, günah değildir, ama şık da değildir. Çünkü Allah'ın 99 güzel ismi vardır. Bu isimlerden birini söylemek daha güzeldir.

10  1. Kelimeitevhidin nasıl söylendiğini biliyor musun?  2. Kelimeitevhitin anlamını söyleyebilir misin?  3. Kelimeişehadetin nasıl söylendiğini biliyor musun?  4. Kelimeişehadetin anlamını söyleyebilir misin?  5. Kelimeişehadeti bir sarayın giriş kapısına benzetebilir miyiz? Niçin?  6. Tevhit inancını kısaca açıklar mısın?  7. Keimeitevhit ile kelimeişehadetin anlamları arasındaki fark ve benzerlikleri gösterebilir misin?

11 SİTEMİZE DE BEKLERİZ www.dinibil.com


"Hazırlayan: Dr. Ali KUZUDİŞLİ.  "La ilahe illallah Muhammedur Resulullah" cümlesine kelimeitevhit denir.  "Allah'tan başka tapılacak hiçbir varlık yoktur;" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları